środa, 22 marca, 2023
Strona głównaPoloniaMassachusettsObchody Świąt Wielkanocnych w Bostonie

Obchody Świąt Wielkanocnych w Bostonie

Wielkanoc to dla katolików najważniejszy czas w roku. Poprzedzone czterdziestodniowym, pełnym refleksji okresem Wielkiego Postu Święta Wielkanocne przynoszą radość i nadzieję, odnawiając wiarę w zwycięstwo światła nad mrokiem, życia nad śmiercią. Ta nadzieja i wiara jest wszystkim bardzo potrzebna zwłaszcza w obecnych czasach, gdy z mroku pandemii świat wkroczył w kolejny mrok – wojny w Ukrainie, tak blisko Polski i budzącej liczne skojarzenia z tragicznymi wydarzeniami z historii Polski. Rangę świąt podkreśla pełna symboliki i wyjątkowo uroczysta liturgia. Tak też było w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie.

Święta poprzedziły jednak będące okazją do duchowej odnowy rekolekcje parafialne, które wygłosił o. Leszek Łuczkanin, franciszkanin przybyły do USA z Rzymu. Rekolekcje rozpoczęły się w Niedzielę Palmową i zakończyły w Wielką Środę. Wierni mieli też okazję do spowiedzi. O. Łuczkanin poprowadził także rekolekcje dla młodzieży szkolnej – uczniów klas 3-8 Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. Przybliżył dzieciom symbole Wielkanocy i wyjaśnił, co one oznaczają. Tydzień wcześniej o. Łuczkanin wygłosił rekolekcje także we franciszkańskiej polskiej parafii św. Michała Archanioła w Bridgeport, CT.

Polonia z Bostonu i okolic licznie uczestniczyła w nabożeństwach odprawianych podczas Triduum Paschalnego. W Wielką Sobotę pogoda dopisała, w związku z czym święcenie pokarmów na wielkanocny stół mogło się odbyć na zewnątrz. W Niedzielę Wielkanocną natomiast rozbrzmiało radosne „Alleluja!”, obwieszczając nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa. Wokół świątyni odbyła się też tradycyjna procesja rezurekcyjna.

A już w kolejną niedzielę – Bożego Miłosierdzia, przypadającą 24 kwietnia, odbędzie się parafialna święconka. Zwyczaj ten wróci po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Spotkanie odbędzie się w sali św. Jana Pawła II po mszy św. o godz. 11:00 am. Wstęp jest bezpłatny, ale mile widziane jest przyniesienie ciasta na wspólny stół lub złożenie dobrowolnej ofiary.

JLS
Fot. Marcin Bolec, archiwum parafii

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -