W wieku 95 lat zmarł Thaddeus Buczko, emerytowany sędzia, wieloletni audytor stanu Massachusetts i weteran II wojny światowej.
Thaddeus Buczko urodził się 23 lutego 1926 roku jako syn imigrantów z Polski. Jego rodzice ciężko pracowali i on również, będąc jeszcze nastolatkiem, podejmował się różnych prac, by wspomóc rodzinny budżet. Po ukończeniu szkoły średniej zaciągnął się do marynarki. Trwała jeszcze II wojna światowa i w wieku zaledwie 18 lat trafił na okręt pełniący służbę na Pacyfiku. Brał udział w operacjach w azjatyckiej części Pacyfiku oraz w pierwszej fazie okupacji Japonii, a za bohaterską służbę został odznaczony Combat Action Ribon. Po wojnie kontynuował karierę wojskową (jako oficer w rezerwie), jednocześnie zdobywając wykształcenie prawnicze i rozpoczynając karierę polityczną. W drugiej połowie lat 50. Został wybrany do Rady Miasta Salem, następnie do stanowego parlamentu jako reprezentant. Po krótkim epizodzie w roli Głównego Poczmistrza Salem został mianowany audytorem stanu Massachusetts i funkcję tę sprawował przez 17 lat. W 1981 roku gubernator Ed King wyznaczył Thaddeusa Buczko na sędziego w hrabstwie Essex. Sześć lat później został mianowany pierwszym sędzią tego sądu. Przeszedł na emeryturę w roku 1996. Jego kilkunastoletnia służba została doceniona podczas uroczystości w kwietniu 2017 r., kiedy to na budynku Sądu Rodzinnego w Salem zawisła pamiątkowa tablica z brązu, informująca, iż budynkowi temu nadano imię Thaddeusa Buczko. Napis na niej głosi: „Z najwyższym uznaniem za jego życzliwość, szczerość w dążeniach i lojalność ideałom w trosce o zapewnienie sprawiedliwości wszystkim, którzy do niego przychodzili”.
Sędzia Buczko był znany w stanie Massachusetts i w środowiskach polonijnych Nowej Anglii, a działalność społeczna nie była mu obca. Był członkiem różnych organizacji polonijnych, między innymi Fundacji Jana Pawła II w Nowej Anglii, która była mu szczególnie bliska, a także z organizacjami weterańskimi, Fundacją Kościuszkowską oraz Amerykańskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Kościuszki w West Point. W 2013 roku został wyróżniony nagrodą Distinguished Polish-American Award, która jest przyznawana przez Fundację Kościuszkowską Oddział w Nowej Anglii w dowód uznania za wieloletnią pracę oraz wkład w rozwój społeczności polonijnej na Wschodnim Wybrzeżu. W 2016 r. Thaddeus Buczko dołączył do grona członków Rady Honorowej Amerykańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Kościuszki w West Point.
Mimo upływu lat związany był ze swoją macierzystą uczelnią – Uniwersytetem Norwich, na którym w 1996 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa. Ponadto, chcąc wspierać podobnych sobie młodych ludzi, Buczko stworzył na tej uczelni fundusze stypendialne Buczko Family Scholarship i Judge Thaddeus Buczko ’47.
Wyjątkowo ciekawym wątkiem jego jakże bogatego życiorysu była też znajomość ze św. Janem Pawłem II. Buczko po raz pierwszy spotkał Karola Wojtyłę, przyszłego papieża, podczas jego wizyty w Bostonie w 1969 r. Thaddeus Buczko był wtedy gospodarzem obiadu wydanego dla znamienitego gościa. W trakcie pontyfikatu kilkakrotnie spotykał się też z Ojcem Świętym w Rzymie. Był zafascynowany wsparciem, jaki papież okazywał rodzącemu się w Polsce ruchowi oporu „Solidarność” oraz doceniał jego wkład w obalenie komunizmu.
Thaddeus Buczko jako weteran wojenny, długoletni audytor stanu Massachusetts oraz sędzia zapisał się w wyjątkowy sposób w historii stanu i Polonii. Był patriotą i niezależnie od aktualnie sprawowanej funkcji z pełnym oddaniem wykonywał swoje obowiązki w służbie krajowi i społeczeństwu.
JLS