Do prawie 15 tys. wzrosła na początku marca br. dzienna liczba zakażeń Covid-19 w Polsce. Liczba wolnych łóżek w szpitalach w zaledwie kilka dni stopniała do minimum, co zmusiło rząd do utrzymania dotychczasowych i wprowadzenia nowych obostrzeń. Ograniczone dostawy zamówionych szczepionek BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca spowodowały, że dotychczas zaszczepionych zostało około 4 mln Polaków, a rządzący zaczęli starania o dostawy innych producentów – z Chin.
1 marca – jak poinformował prezydencki minister prof. Krzysztof Szczerski – prezydent Andrzej Duda rozmawiał na ten temat telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. W Państwie Środka opracowano i dopuszczono do stosowania aż cztery szczepionki przeciwko Covid-19. Kwestia ich ewentualnego zakupu przez Polskę ma być – jak mówił prof. Szczerski – „przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym”.
– Niemniej prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw Covid-19 globalnego dobra publicznego – dodał minister. Warto zaznaczyć, że preparaty z Chin nie przeszły jak dotąd wymaganych badań ani w Polskim Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, ani w Europejskiej Agencji Leków.
Z powodu trzeciej fali Covid-19 rząd uruchomił kolejne szpitale rezerwowe w 9 województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim.
Z kolei w warmińsko-mazurskim oraz pomorskim, gdzie średnia dzienna liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców wynosi odpowiednio 57.4 i 44.6, zaostrzono zasady bezpieczeństwa (m.in. zamknięto hotele, galerie handlowe, kina, teatry, stoki narciarskie). Ponadto Agencja Rezerw Strategicznych dostarczy do tych regionów 15 mln maseczek.
opr. ar