czwartek, 26 maja, 2022
Strona głównaDziałyCiekawostki65 lat temu wyemitowano pierwszy odcinek słuchowiska „Matysiakowie”

65 lat temu wyemitowano pierwszy odcinek słuchowiska „Matysiakowie”

Matysiakowie – najstarsze i najdłużej emitowane polskie słuchowisko radiowe – zostało zainaugurowane w sobotę 15 grudnia 1956 r. na antenie Programu II Polskiego Radia, potem przeniesiono je do Programu I.

W początkowym okresie słuchowiska emitowanego na antenie radiowego Programu II słuchało regularnie ok. 12 milionów osób. Fot. Wikipedia

Autorem scenariusza tej „powieści radiowej” był pisarz i dramaturg Jerzy Janicki (1928–2007), który umieścił akcję w kamienicy przy ulicy Dobrej 21 m. 6 na warszawskim Powiślu, w okolicy jego własnego domu. W okresie PRL audycję emitowano o 19:30 w każdą sobotę i trwała ona 30 minut. Jej głównym tematem były losy tytułowej robotniczej rodziny Matysiaków, „podsłuchiwanej” w swoim mieszkaniu przez „nieruchomy mikrofon”. Zdarzenia i rozmowy prowadzone w domu Matysiaków miały niejednokrotnie wiele wspólnego z aktualnymi wydarzeniami w kraju, jako że scenariusze kolejnych odcinków były pisane w ciągu tygodnia poprzedzającego emisję.

Łącznie jak dotąd w Matysiakach wystąpiło ponad 250 osób, m.in. Stanisława Perzanowska (Helena Matysiakowa), Jan Ciecierski (Józef Matysiak), Tadeusz Janczar (Stach Matysiak), Stefan Friedmann (Gienek Matysiak) i Janina Seredyńska (Zosia Matysiak). Wielu z nich występowało aż do swojej śmierci, inni (jak np. Friedmann w czasie stanu wojennego) zrezygnowało w skutek protestów politycznych. Gościnnie występowali wybitni aktorzy, m.in. Roman Wilhelmi, Zofia Merle, Hanka Bielicka, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz. Audycja ta od początku cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród słuchaczy, czego wyrazem jest m.in. blisko trzy miliony listów wysyłanych do Matysiaków. Na ich cześć nazwano jeden z domów rencistów oraz bar mleczny przy Świętokrzyskiej w Warszawie. Do 3 grudnia 2011 r. powstało aż 2858 odcinków.

M. G.-K.
muzhp.pl

spot_img

1 KOMENTARZ

  1. A 18 grudnia 2021 r. o godz. 13.15 zostanie nadany 3375 odcinek. Tym razem będzie miał charakter specjalny, jubileuszowy. Zapraszam do słuchania. Pozdrawiam. Ireneusz Wróbel – „współscenarzysta Matysiaków”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -