We wtorek, 21 grudnia, w Białym Domu odbyła się konferencja prasowa dotycząca sytuacji pandemicznej przed świętami Bożego Narodzenia. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w jej trakcie, że wkrótce do domów Amerykanów zostanie rozesłane 500 mln darmowych zestawów testów na Covid-19.

Domowe zestawy mają być dostępne od stycznia i wysłane tym, którzy zgłoszą zapotrzebowanie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Mają one pomóc w skutecznej walce z pandemią i zapobiegać rozprzestrzenianiu się nowego wariantu koronawirusa – Omikron.
Mówiąc o sytuacji w USA, prezydent Joe Biden stwierdził, że dynamiczny wzrost zakażeń w ostatnim czasie, za który w większości odpowiedzialny jest wariant Omikron, „jest powodem do zmartwienia, ale nie paniki”.
– W marcu 2020 r. nie byliśmy gotowi. Dziś jesteśmy przygotowani na to, co nadchodzi – zapewnił prezydent dodając, że jego administracja jest przygotowana na kolejną falę zakażeń, a w planach jest m.in. budowa tymczasowych dodatkowych skrzydeł szpitali, które będą mogły pomieścić dodatkowych pacjentów.
Joe Biden odniósł się także do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. – Wiem, że wielu Amerykanów zastanawia się, czy może bezpiecznie świętować z rodziną i przyjaciółmi. Odpowiedź brzmi: tak, jeśli wy, i ci, z którymi świętujecie, są zaszczepieni, a zwłaszcza jeśli otrzymali dodatkową dawkę – powiedział Biden.
WEM



