sobota, 31 lipca, 2021
Strona głównaWiadomościPolska500-lecie Dzwonu Zygmunt

500-lecie Dzwonu Zygmunt

Na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy w niedzielę, 11 lipca, w Krakowie wizytę złożył prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który wraz z małżonką wziął udział w uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt na Wawelu.

Pary prezydenckie złożyły wizytę na Wieży Zygmuntowskiej. Fot. prezydent.pl

Dzwon Zygmunt to najsłynniejszy polski dzwon. Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Ufundowany przez Zygmunta I Starego, nazwany jego imieniem. Zygmunt bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Prócz tego dzwon bije w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski, głos dzwonu rozlegał się m.in. po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II czy 25 marca 2020 r. w czasie modlitwy o ustanie pandemii COVID-19.

Pary prezydenckie Polski i Litwy uczestniczyły w mszy św. pontyfikalnej w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Przywódcy złożyli podpisy w księdze pamiątkowej w Bazylice, zaprezentowano im też Akt Unii Krewskiej. Ten spisany na pergaminie w języku łacińskim dokument zapoczątkował chrystianizację Litwy oraz jej zbliżenie z Polską. Proces uwieńczony został w 1569 roku zawarciem Unii Lubelskiej, na mocy której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów – państwo z jednym, wspólnie wybieranym władcą, wspólnym sejmem i wspólną monetą oraz polityką zagraniczną i obronną. Pary prezydenckie złożyły następnie wizytę na Wieży Zygmuntowskiej.

Na Wawelu pary prezydenckie złożyły też kwiaty przed grobami królów: Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta oraz przed grobem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Po południu prezydenci Polski i Litwy udali się do Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, by zapoznać się z polsko-litewskimi projektami realizowanymi przez tę placówkę. Obaj przywódcy odwiedzili też Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych.

Na zakończenie wizyty prezydenci Polski i Litwy wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej. Fot. prezydent.pl

Na zakończenie spotkania obaj prezydenci wygłosili oświadczenia dla prasy. – Mam nadzieję, że nasza współpraca otwiera nowy rozdział i że będziemy nadal ją rozwijali, a także będziemy zarażali tą współpracą nasze rządy oraz różnego rodzaju nasze instytucje państwowe – powiedział Andrzej Duda.

opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -