wtorek, 3 sierpnia, 2021
Strona głównaWiadomościPolska28 kwietnia posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia

28 kwietnia posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia

W środę odbędzie się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia; jednym z głównych tematów będą choroby układu sercowego i oddechowego związane z przejściem Covid-19 – powiedziała PAP szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

Warszawa, 09.04.2021. Koronawirus w Polsce. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych podczas posiedzenia Rady Gabinetowej ws. sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19 w siedzibie BBN w Warszawie, 9 bm. Posiedzenie ze względu na sytuację epidemiologiczną odbywa się w formie zdalnej. (jm) PAP/Andrzej Lange

Jak poinformowała, posiedzenie Rady odbędzie się w środę w południe; z uwagi na pandemię ma mieć charakter zdalny.

„Prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia pracuje bardzo intensywnie. W najbliższą środę odbędzie się kolejne spotkanie. Podstawowym tematem zbliżającego się posiedzenia będą choroby układu sercowego i układu oddechowego związane z przejściem Covid-19” – powiedziała PAP Ignaczak-Bandych.

Podkreśliła, że chodzi o powikłania pojawiające się u pacjentów, którzy przeszli Covid–19. Zwróciła uwagę, że temat ten dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

„Będziemy rozmawiać na temat tego, jak wyglądają powikłania kardiologiczne i oddechowe po Covid-19, jaki one będą miały wpływ na zdrowie Polaków” – powiedziała.

„Temat ten dotyczy również dzieci, które najczęściej przechodzą Covid–19 bezobjawowo lub lekko, a potem się okazuje, że pojawiają się powikłania” – zaznaczyła.

Ignaczak-Bandych podkreśliła, że „temat najbliższego spotkania wpisuje się bezpośrednio w zainicjowaną przez pana prezydenta Andrzeja Dudę zapowiedź dyskusji o różnych możliwych powikłaniach po Covid-19”.

Według szefowej Kancelarii Prezydenta, innym tematem środowego posiedzenia Rady będą propozycje Ministerstwa Zdrowia dotyczące regulacji wynagrodzeń w służbie zdrowia zaprezentowane pod koniec marca na spotkaniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia.

„Ośrodek prezydencki jest żywo zainteresowany tematem, pan prezydent postrzega te działania jako jeden z ważnych elementów przygotowania polskiej służby zdrowia do wyzwań, przed którymi stoi” – zaznaczyła.

„Okazało się, że planowane przez Ministerstwo Zdrowia regulacje budzą pewne wątpliwości w niektórych środowiskach medycznych, które skierowały do pana prezydenta listy w tej sprawie. Chcemy zapoznać się z tymi uwagami. Mamy też świadomość, że temat wynagrodzeń w służbie zdrowia budzi od lat wiele emocji” – podkreśliła Ignaczak-Bandych.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Ochrony Zdrowia w lutym. Działa ona w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Szefem Rady został prof. Piotr Czauderna – wcześniej pełniący funkcję koordynatora sekcji ochrony zdrowia NRR. W skład Rady weszli też m.in. szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz były minister zdrowia Marek Balicki. (PAP)

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
sdd/ godl/

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -