niedziela, 29 stycznia, 2023
Strona głównaWiadomościPolska15-lecie Centralnego Biura Antykorupcyjnego

15-lecie Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Od 15 lat funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą bezkompromisową walkę z patologiami, walkę której celem nadrzędnym jest ochrona narodowego kapitału – mówił szef CBA Andrzej Stróżny podczas uroczystości z okazji jubileuszu Biura.

Tabliczka informacyjna na budynku Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie, 26 stycznia 2020 r. Fot. Rafał Guz/PAP

W środę na dziedzińcu Belwederu z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego odbyła się uroczystość z okazji 15–lecia powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz uroczystość nadania Sztandaru Służbie.

Stróżny przypomniał, że na mocy ustawy z 9 czerwca 2006 r. powstało CBA – służba specjalna do zwalczania korupcji oraz działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Jak dodał, o powstaniu CBA zdecydowała m.in. „pilna potrzeba utworzenia wyspecjalizowanego ośrodka do walki z korupcją, potrzeba wprowadzenia kompleksowych rozwiązań instytucjonalnych w obszarze wykrywania i ścigania przestępstw korupcyjnych”.

„W roku 2006 wszyscy rozumieli, w tym większość parlamentarna, że aby realnie ograniczyć korupcję w Polsce musi nastąpić wyraźny wzrost efektywności ścigania tego rodzaju przestępczości. Od początku było to zadanie bardzo ambitne i trudne. Wielu uważało, że z układami nie da się walczyć inni, że nie warto. I jedni i drudzy nie mieli racji” – mówił szef Biura.

Podkreślał, że od 15 lat funkcjonariusze CBA prowadzą bezkompromisową walkę z patologiami, które wypaczają prawidłowe wykonywanie jakiegokolwiek obowiązku, prowadzą bezkompromisową walkę, której celem nadrzędnym jest ochrona narodowego kapitału.

„Pełnią służbę z pokorą, w poczuci obowiązku, odważnie, wbrew niezasłużonej krytyce, która często ich spotyka” – mówił.

Stróżny przekonywał, że Biuro wyznacza dziś standardy w zakresie zwalczania korupcji, na których wzorują się zagraniczni partnerzy oraz że praca CBA jest doceniana przez instytucje międzynarodowe.

Dziękował też twórcom Biura, w tym obecnemu szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu, który był pierwszym szefem CBA.

Słowa podziękowania skierował też do pracowników i funkcjonariuszy Biura. „CBA jest nowoczesną, profesjonalną i skuteczną formacją właśnie dzięki wam, dzięki waszemu zaangażowaniu, dzięki waszej ciężkiej pracy i odwadze” – mówił Stróżny.

Rafał Białkowski/PAP

 

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -