wtorek, 7 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaKonrad Fijołek ze wsparciem samorządowców z całej Polski

Konrad Fijołek ze wsparciem samorządowców z całej Polski

Kandydat opozycji na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek oraz wspierający go samorządowcy zaapelowali w środę o wybór włodarza stolicy Podkarpacia już w pierwszej turze, która odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Kandydat na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek (P) podczas spotkania mieszkańców miasta z samorządowcami, 9 maja. na Rynku w Rzeszowie. Fot. Darek Delmanowicz/PAP

Jak zaznaczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, „niedzielne wybory będą miały znaczenie dla całej Polski”.

W środę na rynku w Rzeszowie zebrało się spore grono samorządowców, m.in. prezydenci: Warszawy Rafał Trzaskowski, Łodzi Hanna Zdanowska, Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Wrocławia Jacek Sutryk, Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Sopotu Jacek Karnowski, Poznania Jacek Jaśkowiak, Lublina Krzysztof Żuk, Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Fijołek nawiązał w swym wystąpieniu do przesunięcia, ze względu na pandemię, terminu wyborów prezydenta Rzeszowa, które pierwotnie miały się odbyć 9 maja. Zasugerował, że cel tej decyzji był polityczny.

„Chciałbym do rzeszowian zwrócić się z jeszcze jedną prośbą. Ta kampania, jak wiecie, jest bardzo długa. Została tak zaplanowana, żeby was zlekceważyć i uniemożliwić wam w ewentualnej drugiej turze wzięcie udziału właśnie w tym święcie demokracji i wolności. Ale jest na to sposób – można im wyciąć figiel” – powiedział Fijołek. „Pierwsza tura, pierwsza tura!” – skandowali zgromadzeni na rynku sympatycy kandydata opozycji.

Trzaskowski podkreślał, że niedzielne wybory to „pierwszy krok na drodze do odzyskania władzy przez demokratyczną opozycję, przez siły demokratyczne”.

„Ten pierwszy krok może być wykonany właśnie tutaj, w Rzeszowie, już za kilka dni. Właśnie wybierając Konrada Fijołka możecie pokazać, że ta era niedemokratycznych rządów dobiega końca. Możecie pokazać swój sprzeciw dla polityki opartej na manipulacji, kłamstwie, szczuciu jednych ludzi na drugich. I właśnie to wszystko się może zacząć tutaj” – przekonywał prezydent Warszawy.

Jak dodał, głos oddany na kandydata opozycji będzie miał znaczenie dla całej Polski, ponieważ – jak mówił – „jest w stanie dać siłę całej demokratycznej opozycji do tego, żeby wygrywać kolejne wybory”.

„Pamiętacie, jak rok temu krzyczeliśmy: +mamy dość!+?. Dzisiaj możecie krzyknąć: +mamy głos!+. I ten głos będzie miał wielkie znaczenie” – podkreślał Trzaskowski.

O wybór Fijołka już w najbliższą niedzielę apelowała też prezydent Gdańska.

„Wybierzcie przyszłość Rzeszowa – miasta nowoczesnego, o dobrej jakości życia; miasta, które jest otwarte, uśmiechnięte tak, jak ja tego doświadczam chodząc po ulicach Rzeszowa; miasta, w którym każdy będzie czuć się dobrze. Gwarantuje to Konrad Fijołek. W najbliższą niedzielę wszystko w waszych rękach” – powiedziała Dulkiewicz, zwracając się do mieszkańców Rzeszowa.

Z kolei – jak zapewniał prezydent Sopotu – kandydat opozycji „umie rozmawiać z każdym mieszkańcem, niezależnie od poglądów politycznych”. „Wybierzcie prawdziwego samorządowca. Nie wybierajcie dygnitarza partyjnego. Wybierzcie samorządowca z krwi i kości” – apelował Karnowski.

Natomiast prezydent Łodzi zwróciła uwagę, że „wygrywamy nie dlatego, że jest tak łatwo”. „Wygrywamy, bo potrafimy się zjednoczyć. Potrafimy wspólnym głosem walczyć o sprawy swoich mieszkańców” – mówiła Zdanowska.

Prezydent Wrocławia zauważył, że samorządowcy chcą, „aby w niedzielę z Rzeszowa, z ziemi podkarpackiej poszedł taki wolnościowy sygnał”. „Wierzymy, że tak będzie” – dodał.

Rozstrzygnięcia wyborów w pierwszej turze życzył kandydatowi także prezydent Poznania. „Po co wydawać pieniądze na drugą (turę). Po co marnować czas rzeszowian” – stwierdził Jaśkowiak.

Podczas kolejnych wystąpień na rzeszowskim rynku wsparcie Fijołkowi udzielili też prezydenci Białegostoku i Lublina, burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz oraz marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Fijołek, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, startuje w wyborach z poparciem m.in. PO, Lewicy, PSL i ruchu Polska 2050.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID–19.

Oprócz Fijołka, w wyborach kandydują: popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ „Solidarność” wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wspierany przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Alfred Kyc, Marta Rawicz, Wojciech Huk/PAP 

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -