wtorek, 30 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork100-lecie parafii św. Stanisława Kostki na Staten Island

100-lecie parafii św. Stanisława Kostki na Staten Island

W niedzielę, 10 września, w sali Old Bermuda Inn na Staten Island, odbył się uroczysty bankiet z okazji 100-lecia istnienia tamtejszej parafii św. Stanisława Kostki.

Uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia parafii św. Stanisława Kostki na Staten Island odbyły się 10 września br., wzięli w nich udział m.in. ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski (piąty z lewej) oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki (czwarty z lewej)

W jubileuszowej imprezie wzięło udział blisko 200 gości, w większości osób zasłużonych dla parafii i polskiej społeczności na Staten Island. Wśród uczestników bankietu obecni byli między innymi ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Zebranych gości powitali: Paweł Gruchacz, przewodniczący Rady Parafialnej, który również poprowadził całą imprezę, a także ksiądz kanonik Jacek Woźny, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki. W części oficjalnej uroczystości ksiądz kanonik Jacek Woźny uhonorował pamiątkowymi statuetkami osoby szczególnie zasłużone w pracy na rzecz parafii. Wśród nich znaleźli się między innymi: Dorota Zaniewska, dyrektor Polskiej Szkoły im. Św. Jana Pawła II, a także tegoroczna Marszałek Parady Pułaskiego kontyngentu Staten Island, oraz Alicja Kenig-Stola, wieloletnia organistka i opiekunka parafialnego chóru. Wcześniej zebrani obejrzeli również film poświęcony historii parafii, a także życzenia, które nagrał dla uczestników bankietu arcybiskup Nowego Jorku kardynał Timothy Dolan.

Na koniec części oficjalnej imprezy nie zabrakło również kwiatów i życzeń dla gospodarza wieczoru – księdza kanonika Jacka Woźnego, który swoją posługę w parafii pełni od 2010 roku, czyli już 13. rok. To był chyba najbardziej wzruszający moment całego bankietu, a dodatkowo niespodzianka, gdyż proboszcz nie miał pojęcia o tym przygotowywanym w tajemnicy punkcie niedzielnej uroczystości. Następnie goście w doskonałych nastrojach bawili się jeszcze przez kilka godzin na parkiecie oraz pozowali do pamiątkowych zdjęć z księdzem proboszczem.

Początki powstania i istnienia naszej parafii nie były łatwe, jednak grupa Polaków, która przed 100 laty wystosowała petycję do kardynała Nowego Jorku o pozwolenie na budowę kościoła, była bardzo zdeterminowana, aby mieć na Staten Island kawałek Polski – powiedział „Białemu Orłowi” ksiądz kanonik Jacek Woźny. – Zawsze to podkreślam, że to jest kawałek naszej ojczystej ziemi, miejsce, w którym możemy się spotykać i podtrzymywać naszą kulturę i tradycje. Patrząc na historię Polski, gdzie kościoły mają po kilkaset lat, te 100 lat to może i niewiele, ale dla nas, dla Polonii na Staten Island, jest to olbrzymie osiągnięcie. Wierzę, że ten nasz dorobek będzie przekazywany kolejnym pokoleniom Polaków – dodał.

Niedzielny bankiet stanowił jedynie część uroczystości rocznicowych. Z okazji jubileuszu 16 września polską parafię odwiedził arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan, który w kościele św. Stanisława Kostki celebrował mszę świętą. Jako wotum dziękczynne za 100 lat istnienia parafii nastąpiła koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Koronę pobłogosławił w Watykanie papież Franciszek.

Historia kościoła św. Stanisława Kostki sięga 1921 roku, kiedy to grupa Polonii na Staten Island zaczęła poważnie dyskutować nad potrzebą wybudowania polskiego kościoła, gdzie mogłaby razem ze swoimi rodzinami uczestniczyć w mszach świętych w ojczystym języku, a także uczyć swoje dzieci polskich narodowych tradycji. Ich pierwsza prośba o pozwolenie na budowę polskiego kościoła została odrzucona przez kurię, która nie widziała potrzeby tworzenia na Staten Island kolejnej parafii. Polacy nie zaniechali jednak swoich marzeń i uparcie wysyłali kolejne petycje. Widząc ich upór i zdecydowanie, arcybiskup Nowego Jorku J. Hayes wydał zgodę na budowę kościoła św. Stanisława Kostki w New Brighton na Staten Island, a na proboszcza wyznaczył księdza Johna A. Glossa. Wydarzenie to miało miejsce 12 marca 1923 roku.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz
(źródło informacji historycznych – strona internetowa parafii)

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -