piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusetts10. jubileuszowa edycja konkursu „Droga na Harvard”

10. jubileuszowa edycja konkursu „Droga na Harvard”

Konkurs „Droga na Harvard” od 10 lat jest organizowany przez stowarzyszenie Harvard Club of Poland, które zrzesza polskich studentów i absolwentów tej amerykańskiej uczelni.

Uniwersytet Harvarda to najstarsza uczelnia wyższa w USA. Fot. Archiwum Uniwersytetu Harvarda

Pierwsza edycja konkursu wystartowała w 2010 roku. Jak wynikało z rozmów z pracownikami harvardzkiego biura rekrutacji (admissions office) wynikało, że na Harvard aplikuje wielu Polaków, jednak stosunkowo niewielu przechodzi z sukcesem przez proces rekrutacji. – Wtedy wspólnie zdecydowaliśmy o uruchomieniu programu, który będzie przybliżał Harvard oraz inne zagraniczne uczelnie i jednocześnie ułatwiał drogę do studiowania za granicą. Tak narodziła się „Droga na Harvard” – mówi Agata Mazurowska-Rozdeiczer, która od początku była w kapitule konkursu, a od 2019 roku jest jego dyrektorem. Po 10 latach bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że program odniósł sukces, co potwierdzają sukcesy jego uczestników. W ciągu tej dekady kilkadziesiąt osób, które wzięły udział w konkursie „Droga na Harvard”, podjęło studia na Harvardzie, Yale, Princeton, Stanfordzie oraz innych prestiżowych uczelniach. Ich sukces jest sukcesem tego konkursu.

Tegoroczni zwycięzcy, których nazwiska zostały ogłoszone 4 czerwca, to Hugo Chróst, Weronika Mrozińska, Julia Spaczyńska i Beniamin Strzelecki. Czy uda im się powtórzyć sukcesy laureatów z poprzednich edycji? Szczęśliwa czwórka jesienią (jeśli będzie to możliwe ze względów epidemiologicznych) poleci na tydzień do USA, aby z bliska poznać amerykańskie kampusy oraz porozmawiać ze studiującymi tam Polakami. W planach są m.in. odwiedziny Harvardu oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Koszty przelotu i pobytu pokrywa stowarzyszenie Harvard Club of Poland, organizator konkursu.

Ponadto laureatom konkursu klub zapewnia wsparcie mentorskie oraz pomoc w kształtowaniu ich dalszej drogi edukacyjnej, prowadzącej na Harvard lub inne prestiżowe uczelnie zagraniczne. Wśród polskich absolwentów uniwersytetu Harvarda jest już blisko dwadzieścia osób, które swoją przygodę z tą uczelnią zaczynały właśnie od udziału w konkursie „Droga na Harvard”.

W konkursie „Droga na Harvard” mogą wziąć udział uczniowie, studenci i absolwenci szkół wyższych. Osoby zainteresowane udziałem w przyszłorocznej edycji powinny śledzić stronę internetową „Droga na Harvard” oraz profil konkursu na Facebooku. Na stronie droganaharvard.pl można się także zapisać na newsletter i być na bieżąco z wszystkimi informacjami.

opr. JLS


Uniwersytet Harvarda to najstarsza uczelnia wyższa w USA (zał. 1636). Należy do ścisłej czołówki najlepszych uczelni na świecie. Stowarzyszenie Harvard Club of Poland zrzesza polskich studentów i absolwentów Uniwersytetu Harvarda. Ma niekomercyjny i niedochodowy charakter, utrzymuje się ze składek członkowskich. Konkurs „Droga na Harvard” jest organizowany pro bono przez członków klubu, przy wsparciu sponsorów i darczyńców.


Laureaci „Drogi na Harvard”

Kamila Jóźwik
Pochodzi z Lublina. Gdy aplikowała do konkursu „Droga na Harvard” była na ostatnim roku studiów licencjackich. Obecnie jest na ostatnim roku studiów postdoktorskich na Massachusetts Institute of Technology (MIT) i University of Cambridge. Zajmuje się neuronaukami, a precyzyjnie – bada mechanizmy przetwarzania informacji wzrokowych przez mózg.

Jan Witkowski
Jest lekarzem i pracuje naukowo jako Research Fellow na wydziale radiologii Harvard Medical School – Massachusetts General Hospital. Kończy doktorat oraz współpracuje z polskimi i amerykańskimi naukowcami w środowisku naukowym i biznesowym z zakresu medtech.

Michał Leszczyński
W rok po zdobyciu tytułu laureata został przyjęty na program MBA na Harvard Business School. Obecnie uczestniczy w programie rotacyjnym dla kadry menadżerskiej z tytułem MBA i obecnie pracuje nad strategią dla franczyzy Hearthstone.

Zuzanna Budzyńska
Jest skrzypaczką oraz studentką na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na MDW – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w Wiedniu (obecnie najlepsza uczelnia muzyczna na świecie). Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ma za sobą pierwszy recital w Filharmonii Narodowej wraz ze swoim zespołem – Cuore Piano Trio.

Natalia Wróblewska

Ukończyła doktorat z neurobiologii na University of Cambridge i jest absolwentką Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata. Obecnie pracuje w Światowej Organizacji Zdrowia World Health Organization (WHO) w Mikronezji.

Olga Kosno
Ukończyła licencjat z matematyki i informatyki na Sorbonie oraz studiowała prawo na New York University i University of Washington. Aktualnie jest studentką ostatniego roku prawa na Instytucie Nauk Politycznych Sciences Po w Paryżu.

Więcej sylwetek laureatów konkursu „Droga na Harvard” oraz inspirujących historii można znaleźć na stronie internetowej konkursu oraz na facebooku pod hasztagiem #MojaDrogaNaHarvard.

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -