poniedziałek, 4 marca, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsO. Łucjan Królikowski pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego

O. Łucjan Królikowski pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego

4 czerwca br. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego polskiego franciszkanina konwentualnego, zesłańca syberyjskiego i żołnierz armii gen. Andersa o. Łucjana Królikowskiego. Jest to najwyższe polskie odznaczenie państwowe.

O. Łucjan Królikowski podczas spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą w New Britain, CT, wrzesień 2019 r. Fot. Grzegorz Jakubiak/KPRP

Jak napisano w uzasadnieniu, prezydent nadał o. Łucjanowi najwyższe odznaczenie państwowe „w uznaniu znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz polskich sierot wojennych, ofiar przymusowych wysiedleń z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR, za pracę duszpasterską i ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi”.

Jak przypomniano, o. Łucjan Królikowski był obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i Kanady. Był franciszkaninem konwentualnym, zesłańcem syberyjskim, żołnierz armii gen. Andersa. Sprawował opiekę nad polskimi sierotami wojennymi z obozu dla polskich uchodźców w Tengeru w Tanzanii. „W pierwszych dniach czerwca 1949 r. wywiózł je do Kanady, chroniąc je przed repatriacją do kraju opanowanego przez reżim komunistyczny” – czytamy na stronie prezydenta.

O nadanie tego odznaczenia wnioskował minister prowincjalny prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Polsce (Kraków) fr. Marian Gołąb oraz wiele innych osób i środowisk.

O. Łucjan Królikowski zmarł 11 października 2019 r. w klasztorze w Chicopee w Stanach Zjednoczonych. Zaledwie dwa tygodnie wcześniej spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą podczas jego wizyty w New Britain, CT, która miała miejsce 22 września 2019 r.

opr. JLS

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -