Konkurs „Droga na Harvard” od 10 lat jest organizowany przez stowarzyszenie Harvard Club of Poland, które zrzesza polskich studentów i absolwentów tej amerykańskiej uczelni.
Pierwsza edycja konkursu wystartowała w 2010 roku. Jak wynikało z rozmów z pracownikami harvardzkiego biura rekrutacji (admissions office) wynikało, że na Harvard aplikuje wielu Polaków, jednak stosunkowo niewielu przechodzi z sukcesem przez proces rekrutacji. – Wtedy wspólnie zdecydowaliśmy o uruchomieniu programu, który będzie przybliżał Harvard oraz inne zagraniczne uczelnie i jednocześnie ułatwiał drogę do studiowania za granicą. Tak narodziła się „Droga na Harvard” – mówi Agata Mazurowska-Rozdeiczer, która od początku była w kapitule konkursu, a od 2019 roku jest jego dyrektorem. Po 10 latach bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że program odniósł sukces, co potwierdzają sukcesy jego uczestników. W ciągu tej dekady kilkadziesiąt osób, które wzięły udział w konkursie „Droga na Harvard”, podjęło studia na Harvardzie, Yale, Princeton, Stanfordzie oraz innych prestiżowych uczelniach. Ich sukces jest sukcesem tego konkursu.
Tegoroczni zwycięzcy, których nazwiska zostały ogłoszone 4 czerwca, to Hugo Chróst, Weronika Mrozińska, Julia Spaczyńska i Beniamin Strzelecki. Czy uda im się powtórzyć sukcesy laureatów z poprzednich edycji? Szczęśliwa czwórka jesienią (jeśli będzie to możliwe ze względów epidemiologicznych) poleci na tydzień do USA, aby z bliska poznać amerykańskie kampusy oraz porozmawiać ze studiującymi tam Polakami. W planach są m.in. odwiedziny Harvardu oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Koszty przelotu i pobytu pokrywa stowarzyszenie Harvard Club of Poland, organizator konkursu.
Ponadto laureatom konkursu klub zapewnia wsparcie mentorskie oraz pomoc w kształtowaniu ich dalszej drogi edukacyjnej, prowadzącej na Harvard lub inne prestiżowe uczelnie zagraniczne. Wśród polskich absolwentów uniwersytetu Harvarda jest już blisko dwadzieścia osób, które swoją przygodę z tą uczelnią zaczynały właśnie od udziału w konkursie „Droga na Harvard”.
W konkursie „Droga na Harvard” mogą wziąć udział uczniowie, studenci i absolwenci szkół wyższych. Osoby zainteresowane udziałem w przyszłorocznej edycji powinny śledzić stronę internetową „Droga na Harvard” oraz profil konkursu na Facebooku. Na stronie droganaharvard.pl można się także zapisać na newsletter i być na bieżąco z wszystkimi informacjami.
opr. JLS
Uniwersytet Harvarda to najstarsza uczelnia wyższa w USA (zał. 1636). Należy do ścisłej czołówki najlepszych uczelni na świecie. Stowarzyszenie Harvard Club of Poland zrzesza polskich studentów i absolwentów Uniwersytetu Harvarda. Ma niekomercyjny i niedochodowy charakter, utrzymuje się ze składek członkowskich. Konkurs „Droga na Harvard” jest organizowany pro bono przez członków klubu, przy wsparciu sponsorów i darczyńców.
Laureaci „Drogi na Harvard”
Kamila Jóźwik
Pochodzi z Lublina. Gdy aplikowała do konkursu „Droga na Harvard” była na ostatnim roku studiów licencjackich. Obecnie jest na ostatnim roku studiów postdoktorskich na Massachusetts Institute of Technology (MIT) i University of Cambridge. Zajmuje się neuronaukami, a precyzyjnie – bada mechanizmy przetwarzania informacji wzrokowych przez mózg.
Jan Witkowski
Jest lekarzem i pracuje naukowo jako Research Fellow na wydziale radiologii Harvard Medical School – Massachusetts General Hospital. Kończy doktorat oraz współpracuje z polskimi i amerykańskimi naukowcami w środowisku naukowym i biznesowym z zakresu medtech.
Michał Leszczyński
W rok po zdobyciu tytułu laureata został przyjęty na program MBA na Harvard Business School. Obecnie uczestniczy w programie rotacyjnym dla kadry menadżerskiej z tytułem MBA i obecnie pracuje nad strategią dla franczyzy Hearthstone.
Zuzanna Budzyńska
Jest skrzypaczką oraz studentką na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na MDW – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w Wiedniu (obecnie najlepsza uczelnia muzyczna na świecie). Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ma za sobą pierwszy recital w Filharmonii Narodowej wraz ze swoim zespołem – Cuore Piano Trio.
Natalia Wróblewska
Ukończyła doktorat z neurobiologii na University of Cambridge i jest absolwentką Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata. Obecnie pracuje w Światowej Organizacji Zdrowia World Health Organization (WHO) w Mikronezji.
Olga Kosno
Ukończyła licencjat z matematyki i informatyki na Sorbonie oraz studiowała prawo na New York University i University of Washington. Aktualnie jest studentką ostatniego roku prawa na Instytucie Nauk Politycznych Sciences Po w Paryżu.
Więcej sylwetek laureatów konkursu „Droga na Harvard” oraz inspirujących historii można znaleźć na stronie internetowej konkursu oraz na facebooku pod hasztagiem #MojaDrogaNaHarvard.