czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkZwycięzcy 17. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku

Zwycięzcy 17. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku

Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku to wydarzenie, które już na stałe wpisało się kulturalny i polonijny kalendarz tego miasta. W tym roku odbyła się 17. edycja NYPFF, w ramach której w dniach 3-5 czerwca wybrane polskie filmy można było zobaczyć w nowojorskim kinie Scandinavia House. Nadal natomiast trwają pokazy w wersji wirtualnej. Festiwalowe filmy na platformie streamingowej NYPFF Online można obejrzeć do 28 czerwca.

Film „Żeby nie było śladów” został nagrodzony przez jury 17. NYPFF jako najlepszy film fabularny, doceniona została także kreacja aktorka Tomasza Ziętka, który wcielił się w nim w głównego bohatera – licealistę Grzegorza Przemyka, brutalnie zamordowanego w czasie stanu wojennego (na zdj. w środku). Fot. Materiały prasowe – kadr z filmu „Żeby nie było śladów”

Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowanych zostało siedem filmów: „Żeby nie było śladów”, „Zupa Nic”, „Pollywood”, „Odbicie”, „Aktorka”, „Polański, Horowitz. Hometown” i „Obywatel Jones”. Po pokazach kinowych wyłoniono zwycięzców 17. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku. Nagrodę „Ponad granicami” im. Krzysztofa Kieślowskiego otrzymała fabuła „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego oraz „Polański, Horowitz. Hometown” Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer. Jury pod przewodnictwem aktorki i producentki Liliany Komorowskiej przyznało także nagrodę im. Elżbiety Czyżewskiej Tomaszowi Ziętkowi za główną rolę w filmie „Żeby nie było śladów”, nawiązującym do brutalnego zabicia licealisty Grzegorza Przemyka w czasie stanu wojennego.

Impreza miała też ukraińskie akcenty. W programie znalazły się m.in. dokument ukraiński „Odbicie” w reżyserii Walentyna Wasjanowicza oraz „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, koprodukcji polsko-angielsko-ukraińskiej. Zaangażowanie i solidarność z Ukrainą zostały docenione. Dyrektor festiwalu Hanna Hartowicz została wyróżniona dyplomem Charitable International Cultural Diplomacy ukraińskiej organizacji charytatywnej z Kijowa.

Był to dla mnie jeden z najbardziej udanych festiwali w naszej 17-letniej historii. W tych trudnych czasach ludzie mają wielką potrzebę wspólnego przeżycia. Nigdy nie widziałam takiej pięknej ciszy i skupienia na sali na wszystkich filmach – powiedziała Hartowicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Pokazy w wersji wirtualnej potrwają do 28 czerwca, swoją nagrodę przyzna jeszcze publiczność – nadal trwa głosowanie, w którym można wziąć udział na stronie www.nypff.com, gdzie również można znaleźć więcej informacji o festiwalu.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -