czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaTurystykaZwiedzanie Polski szlakiem zamków i związanych z nimi legend

Zwiedzanie Polski szlakiem zamków i związanych z nimi legend

W Polsce jest mnóstwo zamków, dworów i pałaców, które w czasach swych świetności zachwycały pięknem i luksusem. Dziś miejsca te nierzadko są zapomnianymi ruinami, pamiętającymi rycerskie boje, zdrady i tajemnicze historie swoich mieszkańców: księżniczek które nie chciały wyjść za mąż i wolały śmierć, władców którzy torturowali poddanych, nieszczęśliwie zakochanych giermków i matek którym odebrano dzieci. Ich dręczone dusze nie chcą opuścić tego świata przez co wciąż można je zobaczyć lub usłyszeć w miejscach w których kiedyś mieszkały.

Dziś chcielibyśmy przypomnieć wam ten świat niesamowitych historii, intryg i dramatów, oraz zachęcić do poznania bliżej czterech niesamowitych miejsc zamieszkanych przez duchy. Być może okaże się to doskonałym planem na wakacje – do których wcale nie tak daleko! – i letni pobyt w Polsce.

Zamek w Ogrodzieńcu

Wieczorem, gdy słońce się chowa za horyzont Zamek w Ogrodzieńcu budzi się do życia! Właśnie wtedy przy świetle lamp i świec można zwiedzić jego ruiny, by odkryć jego głęboko skrywane tajemnice! A jest to tajemnica wyjątkowa gdyż podobno straszy tu… pies! Wielki czarny stwór który ciągnie za sobą metalowe łańcuchy jest podobno zjawą okrutnego właściciela zamku, który torturował tu swoich poddanych.

Fot. POT

Możemy skorzystać z jednej z wielu opcji noclegowych w pobliżu aby następnego dnia kontynuować zwiedzanie. A zostało jeszcze sporo: Sala Tortur, Baszta Skazańców, Zbrojownia, Muzeum i Karczma Rycerska w której można się posilić po zwiedzaniu. Warto również wziąć udział w jednym z wielu wydarzeń odbywających się na zamku (w każdy weekend lata), gdyż są tu organizowane turnieje i pokazy rycerskie. Również wycieczki „Podróż z Gandalfem” i „Wampiriada” powinny być interesujące, w szczególności dla najmłodszych!

Zamek w Janowcu

Położony na malowniczej skarpie Wiślanej piękny zamek jest widoczny z wielu kilometrów. Jednak niewielu wie że miejsce to skrywa mroczna historię. Otóż córka dawnego właściciela zamku Helena Lubomirska w młodości zakochała się w mężczyźnie z niższych sfer. Niestety jej rodzina nie zgadzała się na małżeństwo. Helena postanowiła że woli umrzeć niż żyć bez ukochanego i wyskoczyła przez okno komnaty. Jej ciało zostało najpierw pochowane w Kazimierzu a następnie przeniesione do zamku w Janowcu, gdzie można ją teraz ujrzeć jako ducha nazywanego Czarną Damą.

Fot. POT

Można skorzystać z jednej z opcji noclegowych w Kazimierzu które są polecane na stronie muzeum. Można tu również znaleźć materiały i zagadki dla najmłodszych dotyczące ducha, które na pewno uatrakcyjnią wizytę w zamku z dziećmi.

Zamek w Szamotułach

W pobliżu Poznania mieści się tajemnicza wieża zamkowa z ponurą historią Halszki, która była córką księcia Ostrogowskiego. Urodzona po jego śmierci natychmiast odziedziczyła po ojcu ogromny majątek i od najmłodszych lat zabiegało o nią wielu mężczyzn. Jednym z nich był Dymitr Sanguszko, któremu matka z panną obiecały ślub, lecz później zmieniły zdanie. Adorator napadł więc zamek, porwał Halszkę i zmusił księdza do udzielenia im ślubu. Za ten haniebny czyn król wydał wyrok na Dymitra który musiał uciekać do Czech. Tam został zabity przez Zborowskiego, którego król z kolei osadził w więzieniu za zdradę na polskim kraju. Następnie losem nieszczęśliwej Halszki zajął się sam król Zygmunt Stary, który oddał dziewczynę staremu kasztelanowi Łukaszowi Górce. W międzyczasie panna młoda zdążyła jeszcze raz wyjść za mąż i właśnie za to Górka uwięził Halszkę w wieży i metalowej masce, by nikt nie mógł podziwiać jej urody. Spędziła tam 14 lat, a jej duch jest na zawsze przywiązany do tego miejsca.

W zamku znajduje się pokój hotelowy gdzie można spędzić noc i oczywiście zwiedzić basztę Halszki! Zamek znajduje się 40 km od Poznania, skąd można bezpośrednio dotrzeć również PKP i PKS.

Zamek w Pieskowej Skale

Położony w Ojcowskim Parku Narodowym z pięknym ogrodem ten zamek zachwyca za dnia. Nocą jednak zmienia swe oblicze, a po jego wnętrzach snuje się postać mężczyzny odzianego w długie ciemne szaty. Legenda głosi że jest to duch Krzysztofa Szafrańca, który za napaści na kupców, na rozkaz króla Kazimierza Jagiellończyka, został ścięty o głowę w Baszcie Senatorskiej w Krakowie. Jednak to nie jedyny duch w tym zamku! Podobno w Pieskowej Skale można zobaczyć jeszcze ducha niedoszłej żony Krzysztofa Skazańca. Otóż kochała ona giermka z którym postanowili uciec, lecz na ich nieszczęście zostali złapani. Giermek został rozszarpany przez konie, zaś jego kochanka zagłodzona na śmierć. Do dziś podobno zamieszkuje ten zamek i wiadomo że jest w pobliżu gdy słychać płacz, kroki lub przesuwane meble.

Fot. POT

Do położonego 30 km od Krakowa zamku najlepiej dotrzeć samochodem lub autobusem. Na terenie zamku odbywają się średniowieczne bale poświęcone osobie Szafrańca, imprezy gastronomiczne i widowiska. Pobliskie restauracje, Maczuga Herkulesa i inne atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego na pewno dostarczą dodatkowych atrakcji podczas wycieczki.

POT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -