niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaTurystykaZwiedzaj Polskę rowerem i kamperem

Zwiedzaj Polskę rowerem i kamperem

Turyści z Ameryki cenią w Polsce przede wszystkim pełne zabytków miasta i atrakcje z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tymczasem równie piękna i interesująca jest polska przyroda. Pandemia sprawiła, że na urlopie szukamy przestrzeni, świeżego powietrza, aktywnego wypoczynku. To wszystko znajdziemy w Polsce. Niezwykle urozmaicona rzeźba terenu i zachwycające krajobrazy są wręcz stworzone do turystyki rowerowej oraz zwiedzania kamperem.

Polska na dwóch kołach

Przez Polskę biegną odcinki międzynarodowych tras rowerowych, wyznaczonych w ramach europejskiej sieci szlaków rowerowych EuroVelo i Green Velo, a także niezliczone lokalne ścieżki. Północną część Polski przecinają dwa znaczące szlaki rowerowe: Velo Baltica „Wokół Bałtyku” (EuroVelo R10) i „Szlak Żelaznej Kurtyny” (EuroVelo R13). W Polsce trasy te wiodą przez tereny trzech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Szlaki prowadzą przez malownicze rezerwaty i parki, centra historycznych miast, kolorowe nadmorskie kurorty i ustronne tereny leśne rozciągające się wzdłuż plaż i wydm.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa, bo mająca blisko 2000 km długości, trasa rowerowa w Polsce, biegnąca przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie. Trasa wiedzie przez pięć parków narodowych, 16 parków krajobrazowych i wiele urokliwych miejscowości. Wyraźnie oznakowany, o dobrej nawierzchni i świetnym zapleczu noclegowo-gastronomicznym szlak prowadzi do prawdziwych perełek, jak Zamek Biskupi w Lidzbarku Warmińskim, ruiny renesansowego zamku w Ujeździe oraz nastrojowe miasta Sandomierz czy Przemyśl.

Oprócz tras ogólnopolskich warto poznać ścieżki lokalne. Velo Dunajec w Małopolsce to jedna z najpiękniejszych polskich tras rowerowych. Rozpoczyna się u podnóża Tatr w Zakopanem, biegnie przez Nowy Targ, dalej brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego i Pienińskim Przełomem Dunajca aż do Nowego Sącza. Spora część szlaku to asfaltowe drogi dostępne tylko dla rowerów. Interesującym akcentem są też specjalnie wybudowane pieszo-rowerowe mosty. Velo Dunajec łączy się z EnoVelo – zachwycającym szlakiem w okolicach Tarnowa. Enovelo to droga wiodąca między lokalnymi winnicami, gdzie można poczuć się jak w Toskanii (a wydać znacznie mniej). Region Tarnowski, szczególnie Pogórze, stanowi doskonały obszar do uprawy winorośli, w ostatnich latach rozwijają się tam malownicze winnice, gdzie powstają smaczne lokalne wina. Za pomocą specjalnej aplikacji EnoVelo turyści mogą zaplanować trasę i dokładniej poznać odwiedzane miejsca. Więcej informacji o tym dynamicznie rozwijającym się projekcie znajduje się na stronie www.enovelo.pl.

Przygoda z kamperem

Polska jest także świetnym miejscem do podróży kamperem. To doskonały sposób na dotarcie do spokojnych miejsc, położonych z dala od zgiełku miast i tłumnych kurortów. W dzisiejszych czasach ten rodzaj turystyki nabiera większego znaczenia. Nad Bałtykiem, nad jeziorem, nad rzeką, w górach albo w lesie – kamper daje możliwości wypoczynku w różnorodnych miejsach i cieszenia się prywatnością.

Podróżowanie kamperem po Polsce jest proste. Kamper w Polsce jest traktowany jak samochód osobowy, co oznacza, że ani nie trzeba mieć specjalnych uprawnień do kierowania, ani nie stosuje się specjalnych przepisów. Do prowadzenia większości kamperów wystarczy prawo jazdy kategorii B (na samochody osobowe). Polska jest również bardzo bezpieczna, jeśli chodzi o nocowanie na parkingach. Na terenie całego kraju działa wiele wypożyczalni oraz odpowiednio przystosowanych parkingów. Warto pamiętać, że większość wypożyczalni nie wynajmuje kamperów na mniej niż 7 dni, a w sezonie wakacyjnym na mniej niż 10 lub 14 dni. Wiele praktycznych informacji na temat zwiedzania polski kamperem znajduje się w pięknie wydanej książce „Polska na czterech kółkach. W drodze jak w domu” fotografa i podróżnika Mikołaja Gospodarka.

Campingi i pola namiotowe

Wybierając się w podróż rowerem czy kamperem, warto zapoznać się z dostępną we wszystkich polskich regionach siecią kempingów i pól namiotowych. To opcja dla tych, którzy cenią uroki prostego życia i wolą nocować z dala od centrów miast, za to bliżej natury.

Miłośnicy kempingów powinni wybrać się na Warmię i Mazury. Ciekawym miejscem, gdzie warto zatrzymać się na dłuższy biwak, jest Ośrodek Wypoczynkowy Camping Tumiany, położony na głównym szlaku kajakowym rzek Dadaj, Pisa i Łyna. Inne warte odwiedzenia ciekawe miejsca to np. Wagabunda w Mikołajkach czy Ośrodek Pajda Mazur, położony w miejscowości Kątno nad jeziorem Szeląg Wielki.

W znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca na wypoczynek na terenie całego kraju pomocna będzie mapa, co rok aktualizowana przez Polską Federację Campingu i Caravaningu.

Dla wszystkich szukających ciszy i spokoju Polska to idealnie miejsce. Nadchodzące wakacje stanowią świetną okazję do zwiedzenia naszego kraju, podziwiania jego pięknej przyrody i cieszenia się polską gościnnością.

Więcej informacji: www.polska.travel

Tekst i zdjęcia: Polska Organizacja Turystyczna

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -