piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyZostań superbohaterem zapobiegającym oszustwom!

Zostań superbohaterem zapobiegającym oszustwom!

Założę się o milion dolarów, że każdy, kto to czyta, odebrał choć raz oszukańczy telefon lub zna kogoś, kto odebrał. To się dzieje naprawdę i może zdarzyć się każdemu, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie etniczne, rasę, klasę, lokalizację czy wykształcenie – w zasadzie każdemu, kto korzysta z telefonu lub komputera. Wszyscy jesteśmy narażeni na oszustów, ale każdy z nas ma możliwość, aby ich powstrzymać.

Fot. Archiwum WEM

To nie twoja wina. Oszuści wiedzą, jak dotrzeć do nas emocjonalnie. Dla wielu ludzi, którzy zostali wychowani tak, aby byli uprzejmi, nieodpowiadanie na telefon lub SMS-a wydaje się niegrzeczne. Ale pozbawieni skrupułów ludzie, którzy wykonują te telefony lub wysyłają nam wiadomości tekstowe, nie są naszymi przyjaciółmi – są przestępcami zdeterminowanymi, aby nas wykorzystać i zabrać nasze pieniądze, dane osobowe i dane finansowe.

Nie potrzeba wielu informacji, aby otworzyć drzwi do całej naszej historii finansowej. Dobry oszust może stworzyć twój profil posiadając tylko dwie lub trzy informacje, które są łatwo dostępne w twoich mediach społecznościowych, łącząc je z tym, o co może poprosić, na przykład cztery ostatnie cyfry twojego numeru ubezpieczenia społecznego lub nazwę twojego banku. To wszystko, czego potrzebują, aby zbudować twój profil, który pozwoli im uzyskać dostęp do twoich danych finansowych i osobistych. Następnie sprzedają te informacje w darknecie.

Według Federalnej Komisji Handlu (FTC) ludzie zgłosili utratę 10 miliardów dolarów w wyniku oszustw w 2023 roku. To o 1 miliard dolarów więcej niż w 2022 roku i najwyższe w historii odnotowane straty. I musimy pamiętać, że te liczby odzwierciedlają tylko te oszustwa, które zostały zgłoszone.

Wielu ludzi nie zgłasza oszustw i wyłudzeń, ponieważ są zawstydzeni, że „dali się nabrać”. Nie możemy powstrzymać przestępców, jeśli nie powstrzymamy wstydu. Nie możemy powstrzymać wstydu i zażenowania, dopóki nie zdamy sobie sprawy, że nie jesteśmy winni, jeśli zareagujemy na oszustwo.

Oszuści są bardzo dobrzy w tym, co robią – to tak, jakby studiowali ludzkie zachowanie, mówili i robili dokładnie to, o czym wiedzą, że zadziała i ludzie im uwierzą. Ale jesteśmy mądrzejsi od nich, musimy tylko pamiętać, jaka jest ich taktyka i być przygotowani. Możemy powstrzymać oszustwo dając sobie czas na zastanowienie, biorąc oddech, nie reagując emocjonalnie, gdy ktoś nam grozi lub oferuje dużo pieniędzy. Możemy powstrzymać oszustwo, po prostu mówiąc „nie” i radząc innym, aby zrobili to samo.

Najlepszym sposobem ochrony jest nie odbieranie połączeń z numerów, których nie rozpoznajesz, i nie odpowiadanie na wiadomości tekstowe od osób, których nie znasz. Zostawią wiadomość, jeśli jest to ważne.

Niech to będzie gra! Zanotuj znak w kalendarzu za każdym razem, gdy odmówisz oszustowi. Bądź o krok przed złoczyńcami i powiedz wszystkim, których znasz, jak uniknąć oszustwa. Zostań superbohaterem wśród swoich sąsiadów zapobiegającym oszustwom!

Czasami jednak zapominamy o tym wszystkim i odpowiadamy.

Superbohaterowie nawet w obliczu niebezpieczeństwa zachowują spokój. Zatrzymują się i rozważają konsekwencje, zanim zaczną działać. Zadaj sobie pytanie, czy brzmi to realistycznie? Dlaczego miałbym otrzymać tę „jedyną w swoim rodzaju” ofertę? Czy jest to oferta skierowana tylko do superbohaterów? Weź oddech i powiedz „nie”, jeśli odebrałeś taki telefon.

Oszustwa, w których oszuści podszywają się pod kogoś, pozostają główną kategorią oszustw, z odnotowanymi stratami w wysokości 2.7 miliarda dolarów. Oszustwa te obejmują osoby podszywające się pod pracowników twojego banku, urzędników, krewnego w trudnej sytuacji, znaną firmę, eksperta ds. wsparcia technicznego, organizację charytatywną, dostawcę mediów, pocztę lub kogoś proponującego świetną inwestycję. Jeśli ktoś zadzwoni do ciebie i zażąda zapłaty, rozłącz się i zadzwoń pod numer podany na jego stronie internetowej.

Drugim najczęstszym oszustwem w zeszłym roku były oszustwa w mediach społecznościowych. Oszustwa rozpoczynające się w mediach społecznościowych spowodowały najwyższe łączne straty w wysokości 1.4 miliarda dolarów. Jednak oszustwa, które rozpoczęły się od rozmowy telefonicznej, spowodowały najwyższą stratę na osobę (średnia strata 1,480 USD).

Jaki rodzaj płatności preferują oszuści? Przelewy bankowe odpowiadały za największe straty (1.86 miliarda dolarów). Na drugim miejscu plasuje się kryptowaluta (1.41 miliarda dolarów odnotowanych strat). Zachowaj ostrożność podczas korzystania z Pay Pal, Chime, Venmo, Google Pay, Zelle, Wise lub innych płatności peer-to-peer, które umożliwiają dostęp do twojego konta bankowego.

Jeśli ktoś nalega na korzystanie z tych metod płatności, wygoogluj tę, której używasz, aby sprawdzić, czy są przeciwko nim skargi lub pozwy sądowe. Wpisz na przykład: „google Venmo+skargi” lub „Venmo+pozwy”. To, co się pojawi, dostarczy ci informacji o firmie i rodzajach skarg zgłoszonych przez użytkowników. Wtedy możesz podjąć świadomą decyzję.

Często spotykane są też oszustwa charytatywne, których ilość wzrasta po klęskach żywiołowych i tym telefonom najtrudniej się oprzeć. Wielu z nas chce pomóc, nawet symbolicznie, gdy dzieją się złe rzeczy, ale wtedy oszuści wchodzą na wyższy bieg. Sięgną zarówno po twoje serce, jak i pieniądze. Nigdy nie przekazuj darowizn nikomu ani żadnej organizacji charytatywnej, która dzwoni i prosi o natychmiastowe przesłanie pieniędzy za pomocą karty podarunkowej, Western Union, karty debetowej lub któregokolwiek z wielu systemów płatności natychmiastowych wymienionych powyżej. Jeśli chcesz coś dać, wyszukaj organizację charytatywną w internecie i przekaż jej darowiznę za pośrednictwem jej strony internetowej lub zadzwoń i zapytaj, jak przekazać darowiznę bezpośrednio.

Wejdź na naszą stronę internetową CT Consumer Protection, aby upewnić się, że organizacja charytatywna, której przekazujesz darowiznę, jest legalna, możesz również sprawdzić, czy są na nią jakieś skargi. Ten link zawiera film instruktażowy, jak poruszać się po witrynie: https://portal.ct.gov/DCP/License-Services-Division/License-Division/Verify-a-License-Permit-or-Registration

Uzbrojony w te informacje i wiedzę, jak uchronić się przed oszustwami, możesz pomóc innym uniknąć wykorzystania, dzieląc się swoją wiedzą i informacjami. Możesz pomóc w powstrzymaniu oszustów, a zgłaszanie oszustw czy podejrzenia oszustwa może pomóc agencjom rządowym wyśledzić je i egzekwować przepisy, które mają nas chronić. Bo nawet superbohaterowie czasami potrzebują pomocy!

Skontaktuj się z Działem Ochrony Konsumentów CT, jeśli chcesz złożyć skargę konsumencką. https://portal.ct.gov/DCP/Complaint-Center/Consumers—Complaint-Center

I jak zawsze, przekaż to przyjaciołom i rodzinie.

Catherine Blinder
Chief Education and Outreach Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -