sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyCzy przejście na emeryturę wiąże się z wejściem w Medicare?

Czy przejście na emeryturę wiąże się z wejściem w Medicare?

Powyższe pytanie pada w naszym biurze przeciętnie kilka razy w tygodniu. Po przekroczeniu 60. roku życia wielu z nas zastanawia się, jak w rozsądny sposób zaplanować przyszłość dotyczącą świadczeń federalnych. Tym bardziej mylnym jest fakt, że większość świadczeń dotyczących emerytury i Medicare załatwia się w tym samym biurze – Social Security Administration.

Po przekroczeniu 60. roku życia wiele osób zastanawia się, jak w rozsądny sposób zaplanować przyszłość dotyczącą świadczeń federalnych.Fot. Archiwum WEM

W poniższym artykule postanowiliśmy usystematyzować daty dotyczące wejścia w Medicare w porównaniu z datami przejścia na emeryturę.

Medicare – daty dotyczące tego tematu są bardziej stabilne i nie podlegają zmianom w zależności od rocznika beneficjentów. Przypominamy ponownie, że czas osiągnięcia wieku emerytalnego nie ma nic wspólnego z wiekiem otrzymania świadczeń Medicare.
Medicare należy się osobom wchodzącym w 65. rok życia z legalnym statusem lub osobom z rentą inwalidzką (disability) posiadającym ją przez co najmniej 24 miesiące. Wyjątkiem są tu:

  • osoby w końcowym stadium niewydolności nerek (ESRD), podlegające dializom, które otrzymują Medicare zazwyczaj już po 4 miesiącach od rozpoczęcia dializ erek, niezależnie od ich wieku;
  • osoby zdiagnozowane na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) otrzymują Medicare w momencie rozpoczęcia świadczeń z Social Security.

Osoby otrzymujące Medicare, w związku z wejściem w 65. rok życia, rozpoczynają swoje świadczenia Medicare zazwyczaj w pierwszym dniu miesiąca, w którym obchodzą 65. urodziny. Wyjątek stanowią osoby urodzone 1. dnia miesiąca, które wchodzą w Medicare pierwszego dnia miesiąca poprzedzającego ich 65. urodziny.

Brzmi to skomplikowanie, ale zasady są tu relatywnie przejrzyste.

Niestety nie można tego powiedzieć o zasadach osiągnięcia wieku emerytalnego. Większość z nas zdaje sobie sprawę z możliwości rozpoczęcia wcześniejszej emerytury już w 62. roku życia, ale czy jesteśmy pewni, ile stracimy ze stawki pełnego świadczenia rozpoczynając je wcześniej? Tu wszystko zależy od naszego wieku. Poniżej prezentujemy wiek wymagany do osiągnięcia pełnego świadczenia emerytalnego.

Rok urodzeniaFull Retirement Age
1943-195466
195566 and 2 months
195666 and 4 months
195766 and 6 months
195866 and 8 months
195966 and 10 months
196067
Źródło: Social Security Administration

Jak sami Państwo, widzicie różnica osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego między osobą z rocznika 1954 a osobą z rocznika 1960 będzie wynosiła cały rok. Na dodatek należy podkreślić fakt, że osoby urodzone w roku 1960, startujące z emeryturą w wieku 62 lat, będą traciły o 10% więcej ze swojego pełnego świadczenia niż osoby z rocznika 1954.

W związku z kryzysem związanym ze środkami na Social Security należy się poważnie zastanowić, kiedy zacząć korzystać z emerytury, bo skutki złej decyzji mogą być bardzo poważne finansowo i ciągnąć się za nami do końca życia.

Robert Sobczak


Robert Sobczak – studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW (Berlin) oraz Keller Graduate School of Management (Chicago). Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare. Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku®, Zdrowie Życie Przyszłość. Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -