piątek, 24 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaZmarł prof. Henryk Samsonowicz

Zmarł prof. Henryk Samsonowicz

Zmarł prof. Henryk Samsonowicz – wybitny historyk, mediewista, minister edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, rektor Uniwersytetu Warszawskiego w okresie pierwszej „Solidarności”, kawaler Orderu Orła Białego, przewodniczący Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa i wieloletni wiceprzewodniczący Rady Muzeum Historii Polski.

Prof. Henryk Samsonowicz. Fot. PAP/R. Pietruszka

Henryk Samsonowicz urodził się 23 stycznia 1930 roku w Warszawie. Podczas okupacji uczęszczał na tajne komplety. Maturę zdał już po wojnie. W 1950 roku ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Cztery lata później obronił doktorat, a w 1960 roku uzyskał habilitację. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1980 roku.

Przez wiele lat związany z Uniwersytetem Warszawskim: od 1967 roku pełnił kolejno funkcje prodziekana i dziekana Wydziału Historycznego oraz dyrektora Instytutu Historycznego. W latach 1980–1982 był rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Napisał kilkaset prac naukowych, w tym wiele podręczników akademickich. W latach 1956–1982 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W sierpniu 1980 roku przystąpił do NSZZ „Solidarność”. W 1988 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, a w rządzie Tadeusza Mazowieckiego był ministrem edukacji narodowej (1989–1991).

Uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. Odznaczony francuskim Krzyżem Oficerskim Orderu Narodowego Legii Honorowej. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W latach 2011–2019 był wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Historii Polski.

muzhp.pl

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -