poniedziałek, 15 sierpnia, 2022

Zmarł Jan Baczyński

We wtorek, 13 lipca, w wieku 95 lat na wieczną wartę odszedł Jan S. Baczyński, mieszkający w Hartford weteran II wojny światowej i uczestnik bitwy pod Monte Cassino.

Śp. Jan Baczyński był polskim patriotą, zaangażowanym w działalność polonijnych organizacji. Fot. Archiwum WEM

Jan Baczyński urodził się w Polsce i podzielił los wielu syberyjskich zesłańców. Dołączył do II Korpusu Wojska Polskiego – tzw. Armii Andersa, z którą przeszedł bojowy szlak. Wraz z towarzyszami broni brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Po zakończonej wojnie wyjechał do Anglii, a następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał do końca życia.

Fot. R. Iwanicki
Fot. R. Iwanicki

Śp. Jan Baczyński był polskim patriotą, zaangażowanym w działalność polonijnych organizacji, m.in. Polskiego Klubu Weteranów w Hartford, Polskiego Domu Narodowego w Hartford i Placówki #111 SWAP im. gen. Józefa Hallera w New Britain. W 2014 roku za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowany został Medalem „Pro Patria”.

Fot. R. Iwanicki

Ostatnie pożegnanie odbyło się w środę, 21 lipca, w New Britain Memorial & Donald D. Sagarino Funeral Home. Msza św. pogrzebowa odprawiona została w kościele Sacred Heart w New Britain, a następnie śp. Jan Baczyński został pochowany na St. Mary Cemetery w New Britain.

W czwartek, 22 lipca, w New Britain odbyła się ceremonia pogrzebowa śp. Jana Baczyńskiego. W ostatnim pożegnaniu udział wzięli weterani z Pl. #111 SWAP w New Britain, do której należał zmarły, oraz weterani z Pl. #119 w Hartford i #24 w Bridgeport, a także członkinie Korpusu Pomocniczego Pań.

opr. JLS

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -