niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkPolonia z Glen Cove gotowa na Paradę!

Polonia z Glen Cove gotowa na Paradę!

Polonia z wielkim zadowoleniem przyjęła informację, iż Główny Komitet Parady Pułaskiego otrzymał zgodę od władz Nowego Jorku na zorganizowanie Parady Pułaskiego. Taką radosną informację przekazała w rozmowie z „Białym Orłem” Jadzia Heidi Kopala – Główna Marszałek Parady Pułaskiego 2020/2021. W polonijnych organizacjach trwają ostatnie przygotowania. Swoją gotowość potwierdziła 17 lipca Polonia z Glen Cove, skupiona w Polskim Domu Narodowym w tej miejscowości. Do tradycji należy coroczny wybór Marszałka Parady i Miss Polonia w każdej polonijnej organizacji, wpisanej jako kontyngent uczestniczący w Paradzie Pułaskiego na Manhattanie.

Stanisław Kuźma – znany polonijny społecznik na Long Island, członek zarządu PDN w otoczeniu Miss Glen Cove i Głównej Marszałek Parady Pułaskiego 2020/21. Fot. Elżbieta Popławska

Polonijne spotkanie

W sobotę, 17 lipca, w Glen Cove na Long Island (NY) w Polskim Domu Narodowym odbyła się koronacja Miss Polonia Glen Cove 2021 i przekazanie insygniów marszałkowskich tegorocznemu Marszałkowi. Uroczystość poprowadzili przedstawiciele najmłodszego pokolenia: Ewelina Backiel i Adam Mrowca, absolwenci sobotniej Polskiej Szkoły Dokształcającej im. I. Paderewskiego, a jednocześnie najmłodsi członkowie Polskiego Domu Narodowego, ale już z dużym doświadczeniem w pracy społecznej na rzecz polonijnego środowiska w PDN, gdzie niemal od dziecka byli stałymi bywalcami wspólnie ze swoimi rodzicami. W towarzystwie Petera Prudente – strażaka z Glen Cove (który z dumą przyznaje się do polskich korzeni) wielkimi brawami powitano Elżbietę Majewski, wieloletnią prezes PDN w Glen Cove. Pani prezes to znana nestorka w pracy społecznej dla Polonii, podczas swojej prezesury doprowadziła PDN do świetności wraz z rozbudową parkingu i odnowieniem przynależnej części zabytkowej. Prezes powitała licznie przybyłych gości, którzy dojechali niemal ze wszystkich polonijnych organizacji na Long Island, a nawet ze stanu New Jersey. Gościem honorowym uroczystości była Jadzia Heidi Kopala – Główna Marszałek Parady Pułaskiego 2020/21, która w swoim powitaniu z wielką radością i wzruszeniem wróciła do wspomnień. Przedstawiła pokrótce swoją 30-letnią działalność dla Polonii, a szczególnie jej początki, m.in. spotkanie ze Stanisławem Kuźmą, ówczesnym Marszałkiem Parady Pułaskiego z Glen Cove, gdy ona jako nowicjuszka prezentowała marszałków i miss na Balu na Manhattanie. Spotkanie po latach było radosnym wspomnieniem. Było wesoło i bardzo przyjaźnie.

Przekazanie korony – od lewej: Ewelina Backiel, Miss Polonia z poprzednich 2 lat (jednocześnie współprowadząca uroczystość), Veronika Mrowca – Miss 2021 i Katarzyna Zacharski – Miss Polonia Glen Cove 2019. Fot. Elżbieta Popławska

Koronacja miss

Wśród gości byli także: Agata Strzelichowska – dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im I. Paderewskiego z Glen Head, przedstawiciele Straży Pożarnej z Glen Cove oraz przedstawiciele polonijnej prasy. Po radosnych przywitaniach młodzież PDN zaprezentowała się we wspólnym tańcu z przesłaniem podziękowania pracownikom służby zdrowia za ich trudną i odpowiedzialną pracę w okresie pandemii, po czym wraz z zespołem The Masters rozpoczęły się długo wyczekiwane tańce. Znakomitym przerywnikiem był pyszny obiad, przygotowany przez członkinie PDN. Po obiedzie nastąpiła część kulminacyjna, czyli koronacja Veroniki Mrowca jako Miss Polonia Glen Cove 2021, której koronę przekazała była Miss Polonia Katarzyna Zacharski.

Roman Stasiuk szarfowany na Marszałka Parady Pułaskiego Glen Cove 2021 przez Jadzię Heidi Kopala – Główną Marszałek Parady Pułaskiego, z prawej Peter Prudente, Richard Deja, Danuta Deja, Małgorzata Stasiuk. Fot. Elżbieta Popławska

Prezes Elżbieta Majewski podziękowała ubiegłorocznej miss za reprezentowanie Polskiego Domu Narodowego i polskiej społeczności w tym trudnym roku. Aktualnie Kasia Zacharski jest projektantką wnętrz, prowadzi własną firmę projektancką na Long Island, która cieszy się renomą i uznaniem klientów.

Miss Polonia Glen Cove 2021 Veronika Mrowca z rodzicami i bratem Adamem. Fot. Elżbieta Popławska

Veronika Mrowca – Miss Polonia Glen Cove 2021 ukończyła Polską Szkołę Dokształcającą im. I. Paderewskiego, gdzie przez kilka lat była nauczycielką dla polonijnych przedszkolaków. Podczas pandemii pracowała w klinice medycznej na L.I. jako asystentka lekarza, aktualnie rozpoczęła studia medyczne (szkoląc się na physician assistant) i jednocześnie odbywa praktykę w szpitalu Pace University – Lenox Hill Hospital. Jak wynikało z rozmowy, lubi podróżować i poznawać nowe kultury.

Veronika Mrowca Miss Polonia Glen Cove 2021 i Roman Stasiuk – Marszałek Parady Pułaskiego Glen Cove 2021. Fot. Elżbieta Popławska

Podziękowania przekazała prezes Majewski odchodzącemu marszałkowi Richardowi Deja i jego żonie Danucie za wieloletnie angażowanie się w pracę społeczną w PDN.

Przekazanie szarfy

W tegorocznej Paradzie Pułaskiego Polonię z Glen Cove i z Polskiego Domu Narodowego reprezentować będzie Roman Stasiuk, który przyjął nominację zarządu PDN na Marszałka Parady Pułaskiego Glen Cove na rok 2021. Roman Stasiuk do USA przyjechał jako młody człowiek, był studentem pierwszego roku Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie, jednak wybrał emigrację, pozostał na stałe w USA. Po dość trudnych początkach, znanych niemal każdemu emigrantowi, wspólnie z przyjacielem założył firmę, która doskonale prosperuje do dziś. W USA założył rodzinę i wspólnie z żoną Małgorzatą od 25 lat mieszkają na Long Island, szczęśliwie doczekali się syna i dwóch wnuczek. Od wielu lat państwo Stasiukowie są w zarządzie PDN w Glen Cove. Ponadto Marszałek Roman Stasiuk jest wiceprezesem Klubu Kolekcjonerów Polskich Militariów. To wyjątkowe hobby, zamiłowanie do historii wojska polskiego szczególnie z czasów II wojny światowej. Wspólnie z kolekcjonerami państwo Stasiukowie organizują okolicznościowe wystawy i patriotyczne uroczystości, prezentując historyczne militaria i umundurowanie wojska polskiego z minionych lat.

Od lewej Veronika Mrowca – Miss Polonia Glen Cove 2021, Elżbieta Majewski – prezes Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove, Roman Stasiuk – Marszałek Parady Pułaskiego Glen Cove 2021, Jadzia Heidi Kopala – Główna Marszałek Parady Pułaskiego 2020/21. Fot. Elżbieta Popławska

Roman Stasiuk – Marszałek Parady Pułaskiego Glen Cove 2021, wraz z Veroniką Mrowca – Miss Polonia Glen Cove 2021, wezmą udział w bankiecie na Manhattanie jako reprezentanci lokalnego, polonijnego środowiska, a następnie w niedzielę, 3 października, poprowadzą kontyngent Polonii z Glen Cove nowojorską 5. Aleją.

Elżbieta Popławska

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -