poniedziałek, 4 marca, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutZłoty jubileusz „Orląt”

Złoty jubileusz „Orląt”

Zespół Folklorystyczny „Orlęta” powstał w Bridgeport w 1973 r. Inicjatywa małej dziewczynki, która marzyła o tańcu w ludowym zespole, dała początek o wiele większemu dziełu. „Orlęta” już od pięciu dekad reprezentują polską kulturę w Connecticut na różnych wydarzeniach, nie tylko polonijnych. Dzięki działalności zespołu kolejne pokolenia polonijnych dzieci i młodzieży poznają polską kulturę w jej tanecznej odsłonie. Obchodzące w tym roku jubileusz 50-lecia „Orlęta” są najdłużej działającym polskim folklorystycznym zespołem tanecznym w Connecticut. Ten złoty jubileusz będzie uroczyście celebrowany już w październiku!

Zespół „Orlęta” występował na licznych polonijnych wydarzeniach i festiwalach. Na zdj. podczas Festiwalu Małej Polski w New Britain, 2019 r. Fot. Archiwum WEM

Barwne, tradycyjne stroje z różnych regionów Polski i taneczny kunszt – dzięki połączeniu tych dwóch rzeczy Zespół Folklorystyczny „Orlęta” już od 50 lat wspaniale reprezentuje i prezentuje polską kulturę w Stanach Zjednoczonych.

Zespół powstał w latach 70. XX wieku, kiedy w Connecticut działało sporo polonijnych organizacji, jednak nie było interesującej propozycji dla młodszego pokolenia oraz dzieci – tak zrodził się pomysł utworzenia zespołu folklorystycznego. Jego założycielką jest Helena Knapczyk – Sybiraczka, obecna Naczelna Prezes Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, oraz bardzo zaangażowana i zasłużona działaczka polonijna. Pomysł, jak wspomina pani Helena, podsunęły jej córki, zwłaszcza najmłodsza, Donna, która potem przez ponad 20 lat była instruktorką Orląt. – Zespół „Orlęta” został założony w październiku 1973 r. w Klubie Weterana Placówki 24 SWAP w Bridgeport z inicjatywy dziesięcioletniej wówczas Donny Knapczyk, która od czterech lat pobierała lekcje baletu, ale jej marzeniem był taniec w zespole tańców ludowych – wspomina Helena Knapczyk, podkreślając, że przez kolejne lata Donna Knapczyk wniosła wiele pasji, pracy i zaangażowania w rozwój zespołu, początkowo jako członkini, a potem instruktorka tańca.

Zespół ma na swoim koncie nie tylko liczne występy na terenie całego Connecticut i w innych amerykańskich stanach, ale również w Polsce, a także udział w festiwalach, w tym niektórych międzynarodowych. I choć na przestrzeni lat nie brakowało chwil trudnych, czasem wręcz stawiających dalsze istnienie zespołu pod znakiem zapytania, to dzięki nieustannemu wsparciu pani Heleny Knapczyk, lojalności kilku najbardziej zaangażowanych osób i zaangażowaniu innych, dla których możliwość pokazania polskiej kultury właśnie w ten sposób jest wyjątkowo cennym walorem, zespół nie tylko przetrwał, ale się rozwija, a w jego szeregach tańczą zarówno dorośli, jak i dzieci.

Jak podkreśla Helena Knapczyk, która jest bardzo wdzięczna wszystkim, którzy wspierali i wspierają nadal działalność „Orląt”, na przestrzeni lat zespół mógł liczyć na wsparcie finansowe polonijnych organizacji, zwłaszcza ze strony weteranów, którzy ufundowali dla członków zespołu kilka kompletów strojów, a także Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polski.

Jubileusz 50-lecia „Orląt” celebrowany będzie w niedzielę, 22 października. O godz. 11:30 w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport odprawiona zostanie uroczysta msza św., a po niej odbędzie się spotkanie w sali pod kościołem, w trakcie którego podany zostanie poczęstunek i zaprezentowany zostanie krótki program artystyczny. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 203 268 4801.

JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -