poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaZłoty jubileusz Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami

Złoty jubileusz Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami

Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami założony w 1972 r. przez Panią Blankę Rosenstiel, która do dziś jest jego prezesem, od pięciu dekad promuje w USA polską kulturę i osiągnięcia polskich naukowców oraz artystów, wspomaga również stypendiami zdolnych polonijnych studentów. W zeszłym roku uroczyście celebrowano 50-lecie istnienia Instytutu podczas dorocznego Międzynarodowego Balu Polonaise, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Instytut na czele z Panią Blanką. Pierwszy raz bal – będący obecnie jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla Polonii amerykańskiej, w którym co roku biorą udział znamienici goście z kilkunastu krajów świata reprezentujący naukową, towarzyską, polityczną i artystyczną elitę – odbył się w 1973 r. W tym roku przypada zatem złoty jubileusz tego wydarzenia.

Tradycją jest, iż Międzynarodowy Bal Polonaise rozpoczyna się polonezem tańczonym przez znamienitych gości. Na zdj. od lewej: Pani Blanka Rosenstiel, Adam Kwiatkowski – minister w kancelarii prezydenta RP, Beata Drzazga, Adrian Kubicki – konsul RP w NY podczas balu w 2022 r. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Wspaniała spuścizna

Na początku 1971 roku, podczas jednej z częstych rozmów telefonicznych Blanki Rosenstiel z matką, zrodziła się idea. Obie panie zastanawiały się, w jaki sposób mieszkająca już wówczas w USA Blanka mogłaby podnieść świadomość i promować w Stanach Zjednoczonych dziedzictwo Polski i wkład polskiego narodu w historię i kulturę zarówno amerykańską, jak i światową. Na gruncie tych przemyśleń zrodził się pomysł założenia instytucji, której przedmiotem działalności byłaby właśnie promocja Polski i dokonań Polaków, a także działania edukacyjne i udzielanie wsparcia kolejnym pokoleniom Polaków, którzy mogą w przyszłości przynieść chlubę swojej ojczyźnie.

Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami od samego początku zaczął prężnie działać i tak też funkcjonuje do dzisiaj. Na przestrzeni pięciu dekad Instytut organizował liczne przedsięwzięcia artystyczne, a także publikował dzieła literackie i coroczny magazyn członkowski. Obecnie Instytut nadal angażuje się w niezliczone projekty na szczeblu lokalnym i krajowym – koncerty, wykłady, odczyty poezji, programy stypendialne, publikacje książkowe – a także współpracuje z prestiżowymi uniwersytetami i organizacjami, aby utorować nowe akademickie możliwości dzielenia się polską wiedzą. Oprócz oferty kulturalnej i edukacyjnej Instytut corocznie organizuje Międzynarodowy Bal Polonaise odbywający się pod patronatem ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej. Wizja założycielki i prezes Instytutu Blanki Rosenstiel w tym zakresie koncentruje się na ukazaniu łączności Polski z innymi narodami i krajami. Każdego roku inny jest motyw przewodni przyświecający temu wspaniałemu wydarzeniu, mający na celu podkreślać trwałe znaczenie relacji i podobieństw między kulturami lub narodami – zarówno historycznymi, jak i współczesnymi. Oprócz tego, że jest to wydarzenie o światowej sławie, podczas balu odbywa się także największa coroczna zbiórka funduszy pozwalających na działalność Instytutu, co nadaje również ton programowi następnego sezonu.

Od lewej: Pierwsza Dama RP Jolanta Kwaśniewska, Pani Blanka Rosenstiel, Pierwsza Dama USA Laura Bush. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Jedyny taki bal

Najbliższy bal, wpisujący się w celebrację 50-lecia Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej, odbędzie się w sobotę 11 lutego 2023 r. w eleganckim hotelu Eden Roc w Miami Beach. Warto podkreślić, że jest to miejsce wyjątkowe, nie tylko ze względu na lokalizację – tuż nad brzegiem Atlantyku, w sercu Miami na Florydzie, ale także z uwagi na historię i postaci, które tu gościły. Błękitne niebo Florydy, panie w pięknych balowych sukniach, eleganccy mężczyźni w smokingach – atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu oraz niezawodna formuła stanowiąca połączenie elegancji i stylu z prawdziwą rozrywką i różnorodnością artystyczną sprawiają, że każdy z balów zapisywał się w pamięci uczestników i w polonijnej historii złotymi zgłoskami. Nie ma cienia wątpliwości, że również zbliżający się 50. Międzynarodowy Bal Polonaise nie zawiedzie oczekiwań gości.

Złote Medale podczas balu otrzymają: Darius Adamczyk, CEO i prezes międzynarodowej firmy Honeywell, oraz Krzysztof Wodiczko, światowej sławy artysta i profesor Uniwersytetu Harvard.  Nagroda „Doskonałości w Przedsiębiorczości” przypadnie Zbigniewowi Inglotowi, prezesowi i współzałożycielowi firmy Inglot. Kolejna nagroda – „Duch Polonii” – zostanie przyznana ambasador Aldonie Wos, prezydent Instytutu Polityki Światowej w Waszyngtonie, natomiast specjalnie wyróżnienie otrzyma Janine Lennox, wiceprezes Instytutu i fundatorka stypendium Lennox Family Excellence. Na bal przybędą również ambasador RP w USA Marek Magierowski, konsulowie, przedstawiciele władz lokalnych oraz liczne grono gości łącznie z laureatami Złotych Medali z poprzednich lat, między innymi dr Maria Siemionow.

Pani Blanka Rosenstiel z prezydentem USA Ronaldem Reaganem. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Na drugi dzień po balu, w niedzielę 12 lutego, goście będą mogli się spotkać na tradycyjnym brunchu, który jest okazją do podtrzymania znajomości zadzierzgniętych podczas balu oraz do nawiązania nowych i networkingu – oczywiście wszystko to w swobodnej, acz eleganckiej atmosferze, urozmaicanej programem artystycznym.

Zbliżający się wielkimi krokami Międzynarodowy Bal Polonaise będzie okazją do celebracji dokonań Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej na przestrzeni ostatnich pięciu dekad oraz hojności, wielkiego serca i patriotyzmu Blanki Rosenstiel, która nie tylko założyła, ale i z prawdziwą pasją i ponadczasowym wdziękiem prowadzi Instytut od 50 lat, wspierając też finansowo liczne jego inicjatywy. To dzieło jej życia – nie ma słów wystarczających, by opisać i docenić te zasługi, ale można to uczynić poprzez swoją obecność na balu i wsparcie donacjami działalności Instytutu.

Do zobaczenia w Miami!


Z okazji złotego jubileuszu wydana zostanie wyjątkowa publikacja pt. „The Chronicle: 50 years of The American Institute of Polish Culture”, w której przedstawiona została działalność i dorobek Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami. W publikacji znaleźć można archiwalne zdjęcia z balów, informacje o znamienitych gościach i osobach wyróżnionych na przestrzeni lat. Nad opracowaniem pamiątkowej publikacji, zarówno od strony merytorycznej, jak i wizualnej, osobiście czuwała Pani Blanka Rosenstiel, zatem można mieć pewność, że publikacja będzie wartościowym i cieszącym oko nabytkiem.

Publikację można zamówić w cenie $150 (koszt dostawy na terenie USA wliczony w cenę) telefonicznie pod numerem 305-864-2349 lub pisząc na e-mail: assistant@ampolinstitute.org.


Międzynarodowy Bal Polonaise
Eden Roc Hotel – Miami Beach
Sobota, 11 lutego 2023 r.
Brunch: niedziela, 12 lutego 2023 r.
Więcej informacji i rezerwacje biletów: 305-864-2349 lub assistant@ampolinstitute.org
www.ampolinstitute.org


Blanka Rosenstiel: „Te inicjatywy promują Polskę i zbliżają ludzi”

Amerykański Instytut Kultury Polskiej od pięciu dekad promuje bogate dziedzictwo kulturowe Polski poprzez programy edukacyjne, stypendia, wykłady, przedsięwzięcia kulturalne i naukowe. Jak zrodził się pomysł utworzenia tej instytucji oraz zorganizowania Międzynarodowego Balu Polonaise, który odbywając się corocznie już od 50 lat, skupia najznamienitsze grono przedstawicieli świata sztuki, kultury i dyplomacji i jest uznawany za najbardziej prestiżowe polonijne wydarzenie w USA odbywające się w tym formacie? O idei, która jej przyświecała, w rozmowie z „Białym Orłem” opowiada założycielka i prezes Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej Pani Blanka Rosenstiel.

Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

„Biały Orzeł”: 50 lat – to wspaniały jubileusz, ale i bardzo długi okres. Pani Blanko, proszę opowiedzieć, jak to wszystko się zaczęło, jakie były początki Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej?

Blanka Rosenstiel: Kiedy osiedliłam się w USA, moja mama zapytała mnie, co robię dla Polski w Ameryce. Wiedziała, że jestem zaangażowana w różne organizacje, uniwersytety, balet i operę, więc zapytała mnie: „Blanka, co robisz, aby uhonorować historię i kulturę swojej ojczyzny?”. Moją odpowiedzią było założenie w 1972 roku Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej, którego celem jest promowanie polskiej historii, kultury i ludzi sukcesu.

Cóż za niesamowita inspiracja… i piękne świadectwo dla mamy. Wyobrażam sobie, że w tamtym czasie nie spodziewała się Pani, że pół wieku później Instytut nadal będzie istniał i tak prężnie działał. Również zapoczątkowanie tradycji organizowania corocznego Międzynarodowego Balu Polonaise, który jest z pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń Instytutu, było przebłyskiem geniuszu! Te wspaniałe otwarcia wieczoru w postaci poloneza tańczonego przez znamienitych gości z całego świata… To wywiera niezapomniane wrażenie! Czy może Pani powiedzieć, ile sławnych osób wzięło udział w balach na przestrzeni lat?

Było ich tak wiele! Mieliśmy księcia Aleksandra z żoną, księżniczkę Bernadotte ze Szwecji z mężem, rodziny Czartoryskich, Potockich, a także ambasadorów, senatorów, uczonych, aktorów i reżyserów filmowych. Jestem zdumiona, jak wiele osób mogliśmy zaprezentować podczas naszych balów. Byli nobliści, naukowcy, biznesmeni, pisarze i aktywiści. To niezwykły zaszczyt, że mogliśmy podjąć tak wielu wspaniałych gości.

Jedną z rzeczy, które sprawiają, że Międzynarodowy Bal Polonaise jest tak wyjątkowy, jest pomysł, który pojawił się od samego początku, a mianowicie motyw przewodni balu. Każdego roku Instytut wybiera inny kraj lub kulturę, która ma zostać uhonorowana. Skąd ten pomysł? Jakie kraje zostały uhonorowane dotychczas?

Wierzę w zbliżanie ludzi. Ameryka jest tyglem, mozaiką wielu narodów i kultur. Pomyślałam, że byłoby wspaniale co roku związać Polskę z innym krajem, aby pokazać historyczne, kulturowe i dyplomatyczne więzi między dwoma narodami. W rezultacie uhonorowaliśmy związki Polski z Anglią, Włochami, Francją, Grecją, Chinami, Indiami, Brazylią, Argentyną i innymi krajami Ameryki Łacińskiej, rdzennymi mieszkańcami Ameryki i społecznością emigracyjną Kuby. Podkreśliliśmy również polski wkład w Stany Zjednoczone wraz z pierwszą kolonią Jamestown i celebrowaliśmy polski film, operę, architekturę, a ostatnio technologię.

Każdego roku podczas Balu wręczane są Złote Medale, najwyższe wyróżnienie Instytutu. Jaka idea się za tym kryje?

Moją ideą było promowanie osób, bez względu na ich pochodzenie, które robią coś pozytywnego dla polskiego wizerunku w Ameryce i na świecie. Na przykład profesor Norman Davies, Anglik, profesor historii, który jest zafascynowany historią Polski i pisze o niej, James Michener, który napisał fantastyczną książkę zatytułowaną „Poland” oraz aktorzy – Amerykanie,  tacy jak Loretta Swit i Stefanie Powers, którzy są dumni ze swojego polskiego dziedzictwa. Chciałam wprowadzić ich do głównego nurtu, zaprezentować ich talenty i docenić ich wkład podczas naszych balów.

Oczywiście Instytut to nie tylko Międzynarodowy Bal Polonaise. Pod jego egidą opublikowane zostało ponad 20 książek o polskiej historii i sławnych osobach, przekazała Pani blisko pół miliona dolarów na program stypendialny, stworzyła Pani wiele cykli wykładów na najlepszych amerykańskich uniwersytetach i umożliwiła tysiącom ludzi udział w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Czy spośród tych wszystkich działań Instytutu jest jedna rzecz, która jest najbliższa Pani sercu?

Trudno wskazać, co jest moją ulubioną inicjatywą, tak jak nie powinno się mieć ulubionego dziecka. Ale muszę przyznać, że są trzy rzeczy, które są szczególnie bliskie mojemu sercu – bal, program stypendialny i seria wykładów. Bal, ponieważ łączy tak wielu ciekawych ludzi, program stypendialny, ponieważ daje możliwości studentom, którzy najbardziej tego potrzebują, a seria wykładów, ponieważ ma charakter edukacyjny.

Dziękuję Pani Blanko za wszystko, co zrobiła Pani dla promocji bogatego dziedzictwa Polski.  Jest Pani niesamowitą osobą, zawsze pełną radości i optymizmu. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę Międzynarodowego Balu Polonaise już za dwa miesiące!


Blanka A. Rosenstiel
Konsul Honorowy RP w Miami
Założycielka i prezes Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej i Fundacji Chopinowskiej w Miami

Blanka Rosenstiel urodziła się w Warszawie, gdzie beztroskie dzieciństwo przerwał wybuch II wojny światowej. Fot. Archiwum Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej

Pani Blanka Rosenstiel (z domu Wdowiak) urodziła się w Warszawie, gdzie wraz z rodziną przeszła przez ciężkie doświadczenia II wojny światowej. Jej ojciec i ciocia zginęli w obozach koncentracyjnych, a mała Blanka wraz z mamą i braćmi po upadku Powstania Warszawskiego w 1944 roku została wywieziona do obozu pracy w Niemczech.

Po wojnie postanowiła pozostać w Brukseli, gdzie studiowała sztuki piękne, a w 1956 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych i tam się osiedliła. Jej mąż, Lewis S. Rosenstiel, założyciel i przewodniczący Schenley Industries, był wielkim filantropem. Podczas swojego życia przekazał ponad 100 milionów dolarów na cele dobroczynne.

Pani Blanka również zaangażowała się w działalność filantropijną. Wypełniając wolę swojej mamy, postanowiła promować kulturę polską. Czyni to z ogromną pasją i oddaniem od 1972 r., kiedy to założyła Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami. Instytut znany jest z imprez artystyczno-edukacyjnych, współpracuje z uniwersytetami, gości znakomitych artystów i naukowców, prowadzi program stypendialny oraz wydaje książki i magazyn Good News.

W 1998 roku dzięki inicjatywie Blanki Rosenstiel i zaangażowaniu Amerykanów i Polonii, powstała na Uniwersytecie Wirginii Polska Katedra im. Tadeusza Kościuszki, która w 2008 roku została przeniesiona do Waszyngtonu do The Institute of World Politics.

Najbardziej prestiżowym wydarzeniem Instytutu jest corocznie organizowany słynny Międzynarodowy Bal Polonaise pod auspicjami Ambasadora RP. Zamysłem Pani Blanki jest podkreślanie związków kulturowych Polski i innych krajów takich jak: kraje Ameryki Południowej, Grecja, Japonia, Meksyk, Wielka Brytania, Brazylia, Indie i wiele innych. Podczas Balu wręczane są Złote Medale – najwyższe wyróżnienia Instytutu. W poprzednich latach otrzymali je między innymi: Loretta Swit, prof. Norman Davies, Stefanie Powers, dr Aleksander Wolszczan, dr Maria Siemionow, dr Andrew Schally – noblista, premier RP Mateusz Morawiecki i wielu innych. W ciągu 50 lat na Bal zjeżdżali się dostojni goście z całego świata, dyplomaci, artyści, uczeni, przedstawiciele arystokratycznych rodzin: Czartoryscy, Radziwiłłowie, Sapiehowie, Winston Churchill (wnuk), Gersende d’Orleans, Książę Aleksander i Księżna Katarzyna z Jugosławii, Sigvard i Marianne Bernadotte – para książęca ze Szwecji i król Rwandy Kigeli V.

Miłość do muzyki Chopina skłoniła Panią Blankę do zorganizowania w 1975 roku pierwszego Amerykańskiego Konkursu Chopinowskiego, a w 1977 roku do założenia Fundacji Chopinowskiej, która ma na celu promowanie muzyki Chopina wśród młodych amerykańskich pianistów. Fundacja Chopinowska, poza kontynuowaniem konkursów Chopinowskich dla Amerykanów (co pięć lat), organizuje na Florydzie popularne koncerty Chopinowskie, wiele z nich ze wstępem wolnym.

Pani Blanka, osoba twórcza, o niezwykłej energii, pełna pasji i optymizmu, jest prawdziwą damą, w piękny i elegancki sposób promującą dziedzictwo kulturowe Polski w Stanach Zjednoczonych, za co przyznano jej wiele odznaczeń, tytułów i wyróżnień. Wymienione poniżej ceni sobie najbardziej: International Fine Arts College of Miami – Doctor Honoris Causa, 1976; Lady of the Sovereign Order of St. John of Jerusalem, Knights of Malta, 1984; Ellis Island Medal of Honor, 1995; Krzyż Kawalerski, 1996; Jose Marti Medal, 1998; Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski, 2004; Medal Gloria Artis, 2007; Order of St. Michael of the Wing – Dame Grand Cross, 2007; Dr. Joseph Jachimczyk Polonia Award 2011; FIU Medallion Cal Kovens Distinguished Community Service Award 2012; Specjalna Nagroda „Solidarności” 2014; Wybitny Polak w USA, 2015, 100 Years of Poland’s Independence medal from Dar Młodzieży, Doktorat Honoris Causa z Instytutu Polityki Światowej, 2021.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -