sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceZłote Nagrody dla polskich reżyserów

Złote Nagrody dla polskich reżyserów

9 marca podczas gali w Beverly Hills Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles uhonorował Jerzego Antczaka i Jacka Bromskiego za całokształt twórczości w polskim kinie. Wśród zaproszonych gości byli wybitni przedstawiciele przemysłu filmowego, w tym operatorzy, kompozytorzy oraz producenci z Polski i USA, a wśród nich laureaci Oscarów. Nagrody wręczyła dr Maja Trochimczyk, muzykolożka i poetka, prezeska Klubu, wraz z aktorką Katarzyną Śmiechowicz, wiceprezeską. Ceremonia odbyła się w eleganckiej rezydencji członków Klubu – Stanleya i Heleny Kołodzieyów.

Od lewej: prezes Klubu Kultury im. H. Modrzejewskiej Maja Trochimczyk, konsul Tomasz Polewaczyk, laureaci Złotych Nagród Jerzy Antczak i Jacek Bromski oraz wiceprezes Klubu Katarzyna Śmiechowicz. Fot. Greg Kuk

Reżyser Jacek Bromski na galę wręczenia nagród przyleciał z Polski, natomiast profesor Jerzy Antczak mieszka w Los Angeles i od lat jest honorowym członkiem Klubu, podobnie jak jego żona, Jadwiga Barańska, laureatka Nagrody im. Modrzejewskiej z 2018 roku. Podczas wręczania Złotej Nagrody dla Jerzego Antczaka dr Trochimczyk powiedziała: „tą nagrodą wyrażamy nasze uznanie dla twojego talentu, artystycznej pomysłowości, twórczych osiągnięć, ogromnych sukcesów artystycznych, pracowitości i hojności oraz działalności w naszym Klubie przez tyle lat”. Do Jacka Bromskiego zwróciła się natomiast słowami: „Wiemy, że śmiech jest zdrowy i jak trudno jest stworzyć dobrą komedię, dlatego doceniamy twój talent jeszcze bardziej. Dziękujemy nie tylko za twoje filmy, ale także za przekazanie twojego doświadczenia następnemu pokoleniu reżyserów i producentów”.

Podczas wydarzenia Jerzy Antczak i Jacek Bromski wzięli udział w dyskusji, poruszając najważniejsze momenty swojej kariery i wpływ swojej pracy na polskie kino. Publiczność bawiły anegdoty z planu filmowego i przyjacielskie, humorystyczne komentarze obu mistrzów. Połączeni wieloletnią przyjaźnią, obaj reżyserowie mieli wiele do powiedzenia również sobie nawzajem, wyrażając wdzięczność za spotkanie w gronie doskonałych twórców.

Dyrektor Agnieszka Poręba, konsul Tomasz Polewaczyk, laureaci Złotych Nagród Jerzy Antczak i Jacek Bromski, zarząd Klubu Kultury im. H. Modrzejewskiej – Anna Sadowska, Maja Trochimczyk, Beata Czajkowska. Fot. Greg Kuk

Galę uświetniły listy gratulacyjne wysłane przez wybitnych artystów ze świata filmu i teatru w Polsce. Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, były Minister Kultury, Waldemar Dąbrowski napisał w liście: „Jerzy Antczak i Jacek Bromski, dwie wybitne postaci polskiego kina, są artystami wielkich zasług dla naszej kultury”. Z kolei Maciej Karpiński, pisarz, dramatopisarz i scenarzysta filmów, napisał: „Klub Modrzejewskiej nie mógłby lepiej wybrać zwycięzców tegorocznej nagrody. Ich osiągnięcia twórcze wyznaczają dwa odrębne szlaki polskiego kina, które tylko łącząc się i funkcjonując jednocześnie tworzą jego pełny obraz i określają jego siłę”.

Ciekawym elementem programu były też wypowiedzi amerykańskich studentów Jerzego Antczaka, których wprowadził w tajniki sztuki filmowej podczas 25 lat pracy na UCLA. Reżyserzy, producenci i wykładowcy, w tym Fred Cassidy, Quentin Lee, Robert Manganelli, Robert Moreland, Sherie Pollack, Stephanie Risley, Myrl Schreibman i Rupert Wainwright, opowiedzieli o ogromnym wpływie Antczaka na ich karierę. Wainwright poinformował publiczność o telefonie z gratulacjami od najbardziej znanego ucznia Antczaka, reżysera Alexandra Payne’a, który zdobył dwa Oscary za filmy „Sideways” i „Potomkowie”. Na zakończenie Beata Ścibakówna telefonicznie odczytała list od swojego męża, Jana Englerta, dyrektora Teatru Narodowego i aktora. Englert napisał: „Wszystko, co wiem i osiągnąłem, zawdzięczam moim mistrzom. Jurek, ty jesteś jednym z nich. Muszę ci podziękować za odkrycie mnie jako aktora. Otworzyłeś dla mnie drzwi do tego świata, a obserwowanie twojej pracy zainspirowało mnie do podjęcia zawodu reżysera”.

Od lewej: Rupert Wainwright, Jerzy Antczak i Jacek Bromski. Fot. Greg Kuk.

Wszyscy byli głęboko wzruszeni, kiedy Jerzy Antczak pożegnał się z gośćmi słowami: „To wydarzenie jest może moją ostatnią szansą, aby opowiedzieć o mojej karierze. Zrobiłem wiele, ale najważniejsze, co chcę dzisiaj wszystkim powiedzieć, to: Kocham was.”

Ceremonię zakończyły podziękowania senatora stanowego Kalifornii, Anthony’ego Portantino, poety i promotora kultury, który wręczył laureatom dyplomy uznania. Reżyserowie otrzymali również list gratulacyjny od Tomasza Polewaczyka, pełniącego obowiązki Konsula Generalnego w Los Angeles, który napisał: „Panowie Antczak i Bromski to wielkie postacie polskiego kina, które otrzymały już wiele zasłużonych nagród. To, co sprawia, że dzisiejsza nagroda jest wyjątkowa, to fakt, że jest finansowana przez organizację, która od lat skutecznie promuje kulturę polską w Los Angeles”. Konsul dodał również, że inicjatywa Złotych Nagród to doskonała okazja do wyrażenia dumy z polskości, zintegrowania Polonii oraz uczestnictwa w kulturze narodowej poza granicami Polski.

Sponsorami wieczoru był Konsulat Polski w Los Angeles, Polskie Centrum w Los Angeles, Vintage Wine and Spirits oraz Moonrise Press.

opr. WEM


Założony w 1971 roku przez aktora i reżysera Leonidasa Dudarew-Ossetyńskiego, Stefana Pasternackiego i innych emigrantów z Polski do Kalifornii Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles jest sponsorem wydarzeń kulturalnych promujących kulturę polską. Klub organizuje spotkania z artystami, wykłady, koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne i projekcje filmowe. Od 2010 roku honoruje dorobek życia wybitnych polskich aktorów Nagrodami im. Heleny Modrzejewskiej, a od 2024 r. przyznaje Złote Nagrody wybitnym reżyserom.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -