piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyKultura„Zielona granica” najlepszym filmem festiwalu w Nowym Jorku

„Zielona granica” najlepszym filmem festiwalu w Nowym Jorku

„Zielona granica” Agnieszki Holland otrzymała główną nagrodę 19. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku. Pokazy online potrwają do 16 czerwca, kiedy to przyznana zostanie nagroda publiczności.

„Zielona granica” otrzymała kolejną nagrodę. Fot. Materiały prasowe

Polska reżyserka otrzymała tym samym główną nagrodę imienia Krzysztofa Kieślowskiego „Ponad granicami” (Beyond Borders). Jury festiwalu argumentowało, że „reżyserka stworzyła poruszający obraz ludzkiego dramatu, który wykracza ponad czas i ponad granice, nie dając szansy pozostać obojętnym”. „Zielona granica” jest czymś więcej niż film – to refleksja nad człowieczeństwem dotykająca najgłębszych jego wartości” – napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Nagroda imienia Elżbiety Czyżewskiej za najlepszą rolę kobiecą trafiła do Mai Komorowskiej. Aktorka otrzymała ją za rolę babci w filmie „Kajtek czarodziej” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Z kolei Eryka Biedunkiewicza uhonorowano za rolę w tym samym filmie. Jan Holoubek otrzymał Nagrodę Specjalną Festiwalu za reżyserię i produkcję „Sobowtór”, thrillera psychologicznego, którego akcja dzieje się w czasach solidarności.

Projekcje siedmiu filmów fabularnych i kilku dokumentalnych miały miejsce w Scandinavia House na Manhattanie. Jury obradowało pod przewodnictwem włosko-polskiej aktorki i scenarzystki Karoliny Perkari.

Nagroda publiczności zostanie ogłoszona po zakończeniu pokazów online na stronie Cinema NYPF.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -