poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaZażalenie na zatrzymanie Jakuba Banasia

Zażalenie na zatrzymanie Jakuba Banasia

Do prokuratury trafi w piątek zażalenie na zatrzymanie Jakuba Banasia – dowiedziała się PAP od obrońcy zatrzymanego mec. Dariusza Raczkiewicza. Nie ma jeszcze decyzji o zażaleniu w sprawie środków zapobiegawczych.

Obrońca Jakuba Banasia i Agnieszki Banaś mecenas Dariusz Raczkiewicz podczas wypowiedzi dla mediów w drodze do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, 24 lipca, gdzie przedstawiono zarzuty synowi prezesa NIK Mariana Banasia Jakubowi Banasiowi i dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie Tadeuszowi G. Fot. Artur Reszko/PAP

Syn prezesa NIK Jakub Banaś oraz Tadeusz G. zostali zatrzymani przez CBA w piątek w związku ze śledztwem, które w początkowej fazie dotyczyło składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez prezesa NIK Mariana Banasia. W sobotę rano wraz z żoną Jakuba Banasia cała trójka stawiła się w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie ogłoszono im zarzuty.

W rozmowie z PAP mec. Raczkiewicz poinformował, że złoży zażalenie na zatrzymanie. „Wczoraj podjęliśmy decyzję, że będę składał zażalenie na zatrzymanie. Ten środek odwoławczy zostanie złożony w piątek. Jeśli chodzi o ewentualne zażalenia dotyczące środków zapobiegawczych, to jeszcze zastanawiamy się nad tym” – powiedział mec. Raczkiewicz.

W sobotę Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła Jakubowi Banasiowi i jego żonie po siedem zarzutów dotyczących m.in. wyłudzenia z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa około 120 000 zł na renowację kamienicy oraz wyłudzenia podatku VAT w wysokości prawie 80 000 zł. także dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie Tadeuszowi G. usłyszał sześć zarzutów dotyczących m.in. niezawiadomieniu o złożeniu w podległym mu urzędzie skarbowym podrobionej faktury stanowiącej rozliczenia dofinansowania ze środków publicznych.

Wobec Tadeusza G., który przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów, prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 70 tys. zł oraz dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z prezesem NIK, Jakubem Banasiem i Agnieszką Banaś. Dodatkowo podejrzany został zawieszony w czynnościach służbowych. W stosunku do Jakuba Banasia i jego żony zastosowano poręczenia majątkowe w kwotach po 150 tys. zł i 50 tys. zł oraz dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z podejrzanym Tadeuszem G.

W piątek prokuratura poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Mateusz Mikowski/PAP 

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -