poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Strona głównaPoloniaNowy JorkZakończenie roku szkolnego u „Moniuszki” na Rockaway Beach

Zakończenie roku szkolnego u „Moniuszki” na Rockaway Beach

Mimo że miniony rok szkolny upłynął na zajęciach w wirtualnych klasach, na jego uroczystym pożegnaniu stawiła się cała szkoła. I to osobiście. Rok szkolny 2020/2021 był z pewnością rokiem wyjątkowym i to z wielu względów.

Sobota 29 czerwca 2021 r., chociaż chłodna i deszczowa, dla Szkoły Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki na Rockaway Beach była ciepła i słoneczna. A to wszystko dlatego, że po całym roku szkolnym spędzonym w wirtualnym świecie cała szkoła – kadra pedagogiczna, uczniowie i rodzice – spotkała się wreszcie osobiście, żeby uroczyście podsumować i pożegnać rok szkolny 2020/2021. A był to rok wyjątkowy dla naszej społeczności i to nie tylko ze względu na pandemię, która posadziła nas wszystkich przed monitorami komputerów, ale także dlatego, że w minionym roku szkolnym udało nam się zrealizować mnóstwo przedsięwzięć, wziąć udział w wielu konkursach, zaprosić sporą grupę znakomitych gości. I żadna pandemia nam w tym nie przeszkodziła!

Zaczęliśmy od hucznie obchodzonego – choć online – Dnia Dwujęzyczności, podczas którego połączyliśmy się ze szkołami polonijnymi na całym świecie. Potem było już tylko lepiej! Udało nam się zaprosić popularnych pisarzy: autorkę książek dla dzieci i młodzieży Elizę Sarnacką-Mahoney oraz autora kryminałów Roberta Małeckiego. Łukasz Wudarski z toruńskiego Dworu Artusa opowiedział nam o Krzyżakach, którzy założyli Gród Kopernika, a najprawdziwsza góralka – Ewelina Kukulak – zabrała na wycieczkę w Tatry. Odwiedziło nas także Europejskie Centrum Bajek w Pacanowie, z samym Koziołkiem Matołkiem na czele. Zorganizowaliśmy również wirtualne Światowe Pieczenie Pierników, kiedy to razem z Kingą Koską z Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła, która prowadzi również autorską stronę „Pierniczenie na życzenie” z własnymi wyrobami, piekliśmy świąteczne pierniki. Przed monitorami komputerów zgromadziło się ponad 100 osób!

W tym roku szkolnym uczniowie nie próżnowali: brali udział w międzynarodowych oraz polskich konkursach polonijnych i to z sukcesami. Wystarczy wspomnieć chociażby wygraną w Ogólnoświatowym Turnieju Gry Planszowej „Miś Wojtek”, w której Miśki Moniuszki zdobyły II miejsce w grupie C (klasa 7). Do tego sama szkoła organizowała wewnętrzne zmagania uczniów, jak chociażby konkurs literowania, odpowiednik amerykańskiego „Spelling Bee”. Uczniowie „Moniuszki” bardzo chętnie włączali się także w konkursy organizowane przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce oraz akcje społeczne, jak np. akcja „Dzieci-Seniorom”, kiedy to ponad 100 kartek zaprojektowanych przez młodzież i dzieci powędrowały do seniorów z życzeniami bożonarodzeniowymi.

Ciężka praca uczniów zaowocowała. Podczas zakończenia roku zostały wręczone nagrody. Dyplom Ambasadora RP w Waszyngtonie otrzymały: Natalie Szulc z kl.2, Catherine Bochenek z kl. 5 oraz Julia Przybyło z kl. 1 LO. Uczniami Roku zostali: Iga Morawiec z kl. 0, Natalie Szulc z kl. 2, Maximilian Chomicz-Grabowski z kl. 3, Adam Świątkiewicz z kl. 4, Catherine Bochenek z kl. 5, Julia Wróblewski, z kl. 7, Julia Przybyło z kl. 1 LO i Adam Wojtaś z kl. 2 LO. Nagroda Dyrektora dla ucznia za całokształt osiągnięć w bieżącym roku szkolnym powędrowała do Kacpra Wróblewskiego.

Został również doceniony wkład nauczycieli i rodziców. Nagrodę Dyrektora otrzymała pani mgr Wioletta Świątkiewicz, która została tym samym Nauczycielem Roku. Z kolei pan Krzysztof Wróblewski został laureatem międzynarodowego konkursu „Polonijny Rodzic na 6” – 2021, organizowanego przez Kongres Oświaty Polonijnej, Polską Szkołę z Portland ze Stanów Zjednoczonych, Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża USA, pod honorowym patronatem ORPEGu. Nagrodzone zostały również mamy: pani Jolanta Perzanowska i pani Aneta Dąbrowski.

Niestety, nie obyło się bez pożegnań. Pożegnaliśmy księdza Sławomira Sobiecha, który zrezygnował z funkcji dyrektora naszej szkoły z racji innych zobowiązań. Była to jednocześnie okazja do serdecznego podziękowania mu za miniony rok szkolny. Jego miejsce – decyzją rodziców – zajęła pani mgr Monika Wróblewski, dotychczasowy zastępca dyrektora, którą nasza szkoła zna doskonale z ciężkiej pracy i kreatywnych pomysłów.

Na zakończeniu roku obecne były także: pani Małgorzata Leniartek (PSFCU), która reprezentowała Sponsora Roku naszej szkoły, oraz pani Marszałek Rockaway 2020 Barbara Tryniszewska. Trudne pandemiczne chwile osłodziły nam podarunki od drugiego sponsora – firmy Lowell International Foods. Zarówno firma Lowell, Księgarnia Polonia, jak i PSFCU brały udział w sukcesach naszych uczniów, nie tylko trzymając kciuki, ale także obdarowując ich nagrodami.

Pożegnaliśmy się na trzy miesiące, ale już nie możemy się doczekać września i nowego roku szkolnego. A to dlatego, że – jeśli wszystko dobrze pójdzie – spotkamy się znów osobiście.

Karina Bonowicz
Fot. KW

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -