piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkXXI Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Przyjaciele”

XXI Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Przyjaciele”

XXI Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Przyjaciele” pod artystycznym kierownictwem skrzypaczki Kingi Augustyn odbył się w Nowym Jorku w dniach od 8 do 26 listopada. Składał się z sześciu prezentacji w prestiżowych pomieszczeniach, m.in. w Konsulacie RP i Carnegie Hall.

Artyści po koncercie. Fot. Christopher Anc

Przedstawił całą gamę muzyki z ostatnich 400 lat, od wczesnego baroku przez romantyków jak Chopin, Moniuszko i Noskowski, po XX-wiecznych kompozytorów: Bacewicz, Gershwina, Williamsa i najnowszych (Jakub Polaczyk: „Halna Fantazja” na klarnet solo – światowa premiera), również jazz i pieśni artystyczne i popularne. Festiwal zakończył się koncertem pt. „Barokowa Wirtuozja,” w którym głównym wykonawcą była Kinga Augustyn.

Nowe wizje Moniuszki

W czwartek, 21 listopada, licznie zebrana publiczność w Konsulacie RP w Nowym Jorku miała możliwość posłuchać utworów upamiętniających 200. rocznicę urodzin Moniuszki, w dialogu z utworami nowymi. Jak się okazało, było to dla wielu niezwiązanych z Polską artystów pierwsze zetknięcie z muzyką tego wielkiego polskiego twórcy narodowego. Zaprezentowane zostały zwycięskie kompozycje w tegorocznym konkursie „Nowe wizje Moniuszki”, jak i utwory jury konkursu: Jakuba Polaczyka, Reza Vali i Shyuing Li. Wieczór otworzył konsul Kamil Henne oraz Anna Żak, następnie obecni wysłuchali współczesne preludium Ady Gentile dedykowane Chopinowi, wykonane przez prowadzącego wieczór dyrektora muzyki nowej festiwalu Jakuba Polaczyka, a następnie poloneza fis-moll op. 44 Chopina wykonanego przez utalentowanego pianistę Jaspera. Po części chopinowskiej przyszedł czas na utwory Moniuszki. Jako pierwszy zabrzmiał polonez Es-dur w wykonaniu Annie Jeng, jakże różny od poloneza chopinowskiego w swoim wyrazie i traktowaniu fortepianu, słychać jednak było jednak też pewne podobieństwa do kompozycji Chopina.

Podczas koncertu pt. „Barokowa wirtuozja” głównym wykonawcą była Kinga Augustyn. Fot. Christopher Anc

Fantazje polsko-amerykańskie

Są koncerty na które można iść „w ciemno”, są też zespoły czy festiwale, które od kilku dekad gromadzą przed sceną tłumy. Są również koncerty, o których mówi się przez następne miesiące i ma się po nich w pewnym sensie niedosyt, jak po wspaniałej uczcie. Na pewno takie wrażenie daje widzom Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Przyjaciele”.

W prestiżowej i legendarnej Carnegie Hall, która od 1891 roku prezentuje muzykę na wysokim poziomie, publiczność miała okazję posłuchać Koncertu „Grand Gala”, zrealizowanego dla uczczenia 100-lecia dyplomatycznych stosunków Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Organizatorom: New York Dance and Arts Innovation oraz Ars Activa Foundation przyświecały cele nawiązania współpracy z różnorodnymi muzykami i kompozytorami. Zgromadzona w sali Weill Recital Hall publiczność mogła usłyszeć kompozycje znanych polskich oraz amerykańskich kompozytorów, m.in. G. Gershwina, H. M. Góreckiego, H. Wieniawskiego, Z. Noskowskiego, J. Williams, F. Chopina, jak i współczesnych: Jakuba Polaczyka czy Tima Ries.

Opol

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -