poniedziałek, 5 czerwca, 2023
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneXVI Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto

XVI Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto

W dniach 27-30 maja 2022 r. w Toronto odbył się długo oczekiwany XVI Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich. Honorowy Patronat nad zjazdem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

W XVI Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich, który odbył się w Toronto, uczestniczyli pedagodzy ze wschodniego i zachodniego wybrzeża USA, Chicago i okolic oraz Kanady

Wyczekiwane spotkanie

Zaplanowany na rok 2020 zjazd z tematem przewodnim: „Szkolnictwo polonijne – wspólne dzieło nauczycieli i rodziców” niestety trzeba było odłożyć ze względu na pandemię Covid-19. Niemniej jednak komitet organizacyjny z prezes Iwoną Malinowską na czele rozpoczął planowanie, a na trzy miesiące przed zjazdem ruszyły bardzo intensywne przygotowania do tego niezwykle ważnego dla polonijnego szkolnictwa wydarzenia.

Podczas zjazdu świętowano 60-lecie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie

Ponad dwustu uczestników zjazdu wzięło udział w interesujących wykładach, zajęciach metodycznych i panelach dyskusyjnych prowadzonych w blokach, przeznaczonych dla nauczycieli uczących w różnych grupach wiekowych.

Oficjalne otwarcie zjazdu poprzedziły dwa bardzo interesujące spotkania autorskie: pierwsze z Iloną Łepkowską, polską scenarzystką i producentką filmową oraz serialową, pisarką, nazywaną „królową polskich seriali” ze względu na ogromną popularność seriali, m.in.: „Klan”, „Na dobre i na złe”, M jak miłość”, do których pisała scenariusze; drugie z dr hab. Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą, tłumaczem i pisarzem oraz byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Spotkania bardzo sprawnie i profesjonalnie prowadziła Anna Weron-Drutis.

Honorowi goście

Po odśpiewaniu hymnów narodowych Kanady, USA i Polski uroczystego otwarcia XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto dokonała prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie Iwona Malinowska. Serdecznie powitała gości, wykładowców, nauczycieli i rodziców z Polski, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Wśród gości honorowych zjazdu znaleźli się m.in. scenarzystka Ilona Łepkowska, prof. Jerzy Bralczyk i Michał Rusinek, pisarz i były sekretarz Wisławy Szymborskiej (troje od lewej)

Wśród gości honorowych, którzy zaszczycili swoją obecnością inaugurację zjazdu, byli: Witold Dzielski – ambasador RP w Ottawie, Magdalena Pszczółkowska – konsul generalna RP w Toronto, Dariusz Wiśniewski – konsul generalny RP w Montrealu, Piotr Semeniuk – pełnomocnik ministra edukacji i nauki, Aleksandra Kucy – zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Justyna Kralisz – dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Sylwia Czerwińska – wicekonsul w Konsulacie Generalnym RP w Toronto, Dariusz Piotr Bonisławski – prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Teresa Berezowski – przewodnicząca Rady Polonii Świata. Wśród gości honorowych zabrakło ministra Jana Dziedziczaka – sekretarza stanu, pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który w ostatniej chwili odwołał wizytę w Kanadzie, ale przesłał gratulacje, pozdrowienia i zapewnienie, że myślami będzie z uczestnikami zjazdu.

Prof. Jerzy Bralczyk wygłosił inauguracyjny wykład „Rola polonisty”

Serdecznymi słowami prezes Malinowska powitania wykładowców z Polski, Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz nauczycieli ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce w Chicago wraz z wiceprezes Urszulą Gawlik, Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku z wiceprezes Renatą Jujką, Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża wraz z prezes Elżbietą Rudzińską oraz nauczycieli ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. Prezes Malinowska podkreśliła, że zjazd jest współfinansowany ze środków budżetu państwa w ramach projektu XVI Zjazd Komitetów Rodzicielskich i Nauczycieli Polonijnych w Toronto rozdysponowanych przez kancelarię prezesa rady ministrów. W dalszej części wieczoru o wygłoszenie przesłania do uczestników XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto poproszony został Witold Dzielski, ambasador RP w Kanadzie.

Anna Weron-Drutis prowadziła spotkanie z dr hab. Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą, tłumaczem i pisarzem oraz byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej

Ciekawe prelekcje

Inauguracyjny wykład „Rola polonisty” wygłosił profesor Jerzy Bralczyk. Następnie dyrektor Piotr Semeniuk, pełnomocnik ministra edukacji i nauki przeczytał, a następnie na ręce prezes Iwony Malinowskiej przekazał od ministra Czarnka Dyplom Uznania dla Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie z okazji 60. rocznicy istnienia ZNP w Kanadzie oraz upowszechniania bogatego dorobku kultury i języka polskiego za granicą. W dalszej części Piotr Semeniuk wręczył kilkunastu zasłużonym nauczycielom polonijnym Medale KEN, przekazując również wszystkim odznaczonym serdeczne gratulacje od ministra.

Piotr Semeniuk w imieniu ministra edukacji i nauki wręczył kilkunastu zasłużonym nauczycielom polonijnym Medale KEN

Drugi bardzo interesujący wykład – „Współczesny język polski – prosto przez labirynt” – wygłosiła prof. dr hab. Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W części artystycznej pierwszego dnia zjazdu wystąpili: Adrian Kroczak, absolwent Polskiej Szkoły Średniej im. M. Kopernika w Mississauga oraz Kinga Mitrowska i Wojtek Gawenda z Kabaretu „Pod Bańką”.

Przed rozpoczęciem panelu dyskusyjnego w sobotę rano prezes Iwona Malinowska powitała i poprosiła o przemówienie kolejnych gości z Polski: Małgorzatę Gosiewską – wicemarszałek Sejmu RP, Andrzeja Derę – sekretarza stanu w kancelarii prezydenta RP oraz Jana Badowskiego – dyrektora departamentu ds. Polonii i Polaków za Granicą w kancelarii prezesa rady ministrów.

Komitet organizacyjny zjazdu

Panel dyskusyjny „Działania państwa na rzecz wspierania polskiej edukacji poza granicami ze szczególnym uwzględnieniem Kanady i Stanów Zjednoczonych” poprowadził dyrektor Jan Badowski. Następnie rozpoczęły się wykłady i zajęcia metodyczne dla nauczycieli pracujących w klasach przedszkolnych i pierwszych, klasach od 2 do 4, klasach o 5 do 8, klasach licealnych oraz dla prezesów, dyrektorów szkół oraz rodziców. To był bardzo pracowity czas, obfitujący w różnorodne i bardzo interesujące propozycje lekcji dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych i średnich.

Uroczysty bankiet

Podczas wieczornego uroczystego bankietu serdeczne słowa podziękowań do organizatorów Zjazdu skierował prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, podkreślając ważną rolę zjazdów dla rozwoju polonijnego szkolnictwa na kontynencie amerykańskim. Prezes ZNPwK Iwona Malinowska serdecznie podziękowała Magdalenie Przyczółkowej, konsul generalnej RP w Toronto, oraz Sylwii Czerwińskiej, wicekonsul w Toronto, za wsparcie i współpracę w przygotowaniach do zjazdu.

Zwieńczeniem zjazdu był elegancki bankiet

W części artystycznej wystąpili uczniowie polskich szkół: Emilia Punturiero (recytacja), Adam Przyjemski (śpiew), Paweł Szczepanek (śpiew) oraz rewelacyjny zespół taneczny prowadzony przez Anię Piwowarczyk „Radość Joy”. Wszyscy młodzi artyści wzbudzili zachwyt gości, którzy nie szczędzili im gorących i w pełni zasłużonych braw.

Występ zespołu „Radość Joy” zachwycił gości biorących udział w bankiecie

Z okazji jubileuszu 60-lecia ZNPwK Teresa Szramek przypomniała krótko historię organizacji i kiedy na salę bankietową wwieziony został ogromny tort z 60 płonącymi świeczkami, wszyscy zaśpiewali gromkie „Sto lat”, życząc związkowi samych sukcesów w dalszej działalności dla dobra polonijnej oświaty w Kanadzie. Wieczór zakończyła zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki zespołu „Polmix”.

Zwiedzanie Kanady

W niedzielę rano uczestnicy zjazdu wyruszyli na całodniową wycieczkę edukacyjną. Na trasie Toronto – Niagara Falls poznawali historię mijanych po drodze miast i jednocześnie historię zamieszkałej w nich kanadyjskiej Polonii. Ogromne zainteresowanie wszystkich wzbudził Cmentarz Hallerczyków w urokliwym miasteczku Niagara-on-the-Lake, o historii którego wiedziało niewiele osób.

Dla uczestników zjazdu zorganizowano wycieczkę, na trasie której znalazł się m.in. słynny wodospad Niagara

Kolacja i biesiadowanie w uroczym miejscu Kurtz Orchaid zachwyciły wszystkich. Należący do Kanadyjczyków polskiego pochodzenia ośrodek organizujący ekskluzywne bankiety i przyjęcia oraz ich gościnność wywarły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Żal było opuszczać to miejsce ze świadomością, że zjazd dobiegł końca. Pozostało jego podsumowanie, wnioski i zalecenia dla organizatorów kolejnego, już XVII, Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich.

Komitet Organizacyjny Zjazdu liczący zaledwie 11 osób z prezes Iwoną Malinowską na czele serdecznie dziękuje za wszystkie opinie, za słowa uznania, moc serdeczności, za podziękowania i wysoką ocenę naszych starań z przesłaniem, aby XVI Zjazd zapisał się na długo w pamięci wszystkich jego uczestników.

Teresa Szramek
Fot. CPSD, archiwum Zjazdu/Paweł Czarnomski – Paul C-ski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -