czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaXIV Katyński Marsz Cieni

XIV Katyński Marsz Cieni

W niedzielę, 19 września, ulicami Warszawy przeszedł XIV Katyński Marsz Cieni, będący hołdem dla ponad 20 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. Wśród ofiar zbrodni znajdowało się ok. 15 tys. oficerów Wojska Polskiego i pracowników innych służb mundurowych. Organizatorami XIV Katyńskiego Marszu Cieni są Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Katyński Marsz Cieni jest hołdem dla ponad 20 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. Fot. Materiały prasowe

Katyński Marsz Cieni idzie ulicami Warszawy nieprzerwanie co roku od czternastu lat. Pokazujemy w ten sposób żywą pamięć o zamordowanych polskich oficerach w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie. Ten przemarsz przez serce stolicy w ciszy i skupieniu wzbudza refleksję o tych, którzy jako żołnierze września 1939 r., a później jeńcy sowieckich obozów nie wrócili już do swoich domów. Zamordowani strzałami w tył głowy pozostali w katyńskich dołach. Tegoroczny termin marszu przeniesiony przez pandemię z kwietnia na wrzesień wpisuje się w tegoroczne obchody 82. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę – podkreśla Jarosław Wróblewski (Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”), koordynator Katyńskiego Marszu Cieni.

Marsz wyruszył o godz. 15:00 spod Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a poprzedziła go msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -