niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkWystawa prac Artura Popka w Christina's Restaurant na Greenpoincie

Wystawa prac Artura Popka w Christina’s Restaurant na Greenpoincie

Słynąca ze swych związków ze sztuką i ludźmi świata kultury Christina’s Restaurant na Greenpoincie w lutym znów przekształciła się w minigalerię sztuki. Tym razem swoje grafiki w technice akwaforty prezentuje Artur Popek – znany artysta i pedagog z Lublina.

Artur Popek. Fot. Archiwum J. Skowrona

Moje zainteresowania grafiką od początku samodzielnej drogi twórczej skupiały się na poszukiwaniu własnego języka przekazu wizualnego, który z jednej strony pozwalałby na przedstawienie nurtujących mnie problemów, a z drugiej strony stanowiłby radosny obszar eksploracji różnych technik, sposobów i materii. Przeżywałem fascynacje różnymi trendami w sztuce czy twórczością konkretnych artystów. Ważne dla mnie jest godzenie przeciwieństw. Najważniejsze jest, aby uważne obserwacje i uogólnione doświadczenia przedstawiać w sposób poetycki i magiczny, żeby nie dawać jednoznacznych odpowiedzi, tylko prowokować do własnych interpretacji, uwrażliwiać, inspirować. Czy sztuka może zmieniać rzeczywistość, przewidywać? Wierzę, że tak – tłumaczy Artur Popek.

Powrót do natury wydaje mi się najważniejszym sposobem na przywrócenie równowagi wewnętrznej i próbę odzyskania balansu. Rewizja potrzeb, ich redukcja do tych najistotniejszych, nadanie im właściwej rangi, znalezienie odpowiedzialnego sposobu ich realizacji mogą stanowić sposób ucieczki z potwornej pułapki zastawionej przez pazernych barbarzyńców. Ta przemiana otwiera drzwi ku prostym radościom – dodaje artysta.

Ekspozycję prac Artura Popka pt. „Freedom So Dear To Me, So Hard To Set Us Free” w Christina’s Restaurant (853 Manhattan Ave., Brooklyn, NY) można oglądać do końca lutego 2023 r. Kuratorem wystawy jest Janusz Skowron.

Janusz Skowron
opr. WEM


Artur Popek urodził się 26 maja 1960 roku w Szczebrzeszynie (Polska). Ukończył z wyróżnieniem Wydziały Psychologii i Wychowania Plastycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1983 roku rozpoczął pracę w Instytucie Wychowania Plastycznego. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 2011 roku i został wybrany na stanowisko Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na lata 2012-2016. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Międzynarodowego Stowarzyszenia Triennale Grafiki w Krakowie oraz ADOGI (International Association of Small Graphics Forms) w Barcelonie, Hiszpania. Od 2000 roku jest dyrektorem artystycznym Society for Arts w Chicago, USA, współpracuje i wystawia z Grupą KRAK – Hollywood, L.A. USA. Artur Popek zorganizował 85 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 70 wystawach międzynarodowych i ponad stu wystawach zbiorowych. Jest autorem ponad stu projektów katalogów, książek, plakatów i prac, a także laureatem kilku prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie grafiki i malarstwa. Jego prace zostały docenione na arenie międzynarodowej i znalazły się w wielu kolekcjach w uznanych galeriach, muzeach oraz prywatnych kolekcjach dzieł sztuki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -