wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkWystawa fotograficzna w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie

Wystawa fotograficzna w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie

W kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku z okazji roku jubileuszowego, w którym obchodzone jest 150-lecie powstania parafii, została zorganizowana wystawa fotograficzna pt. „Nasza parafia, kościół, rodzina… Zatrzymane w kadrze”.

Fot. Archiwum parafii

Inicjatorem wystawy jest Dariusz Wójcik, pochodzący z Radomia absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Jak sam twierdzi, to po mamie, Aleksandrze Sienkiewicz-Wójcik, wywodzącej się z rodu Sienkiewiczów, odziedziczył artystyczną duszę. Mama pana Dariusza na emigracji, w Stanach Zjednoczonych, namalowała serię obrazów – ikon o tematyce religijnej oraz portrety znanych Polaków.

Fot. Archiwum parafii

Fotografią zainteresowałem się już jako chłopiec, gdy otrzymałem na urodziny aparat fotograficzny „AMI”, a tajniki fotografii przekazywał mi mój tata Zygmunt – wspomina Dariusz Wójcik. – Fascynowało mnie utrwalanie na papierze postaci i sytuacji. Później miałem w domu pierwsze laboratorium fotograficzne. Wszędzie, gdzie się uczyłem, zakładałem z kolegami pracownie fotograficzne. W roku 1983 przyjechałem do USA, tu od kilku lat mieszkali na stałe moi rodzice. W krótkim czasie dołączyła do mnie żona Barbara i córeczka Urszula. Do parafii św. Stanisława B. i M. na Manhattanie przystąpiliśmy wkrótce po przejęciu parafii przez ojców paulinów w 1986 roku. Od wielu lat należę do Towarzystwa im. Jezus. Moja żona Barbara przez długi czas uczyła w sobotniej szkole im. o. Augustyna Kordeckiego działającej przy tej parafii. Moim największym hobby do dziś jest fotografia. Choć przez lata zmieniła się technika i sprzęt, pasja do zdjęć pozostała – opowiada pan Dariusz.

Fot. Archiwum parafii

W jego zbiorach znajdowało się wiele zdjęć z życia parafii, stąd wziął się pomysł na zorganizowanie wystawy. W drodze selekcji wybrano 152 fotografie, które zostały umieszczone na planszach. Zdjęcia, które można zobaczyć w sali parafialnej, przedstawiają historię parafii. Uwiecznione na nich zostały uroczystości szkolne i kościelne, imprezy parafialne, można też na nich zobaczyć kapłanów, którzy pracowali w tym kościele, grono nauczycielskie oraz parafian z lat 1980 -2022. Jest też kilka starszych fotografii pochodzących z archiwum parafii.

Fot. Archiwum parafii

Serdecznie dziękujemy Dariuszowi Wójcikowi za tak wspaniale przygotowaną wystawę zdjęć – mówi proboszcz o. Karol Jarząbek. – To nie pierwszy raz, kiedy pan Dariusz przygotowuje wystawę zdjęć w naszym kościele. Tym razem możemy prześledzić wydarzenia bliskie naszemu sercu, gdzie nasi wierni mogą odnaleźć siebie i swoje rodziny sprzed wielu lat. Wystawa pozwala nam powrócić do tamtych chwil i obudzić atmosferę i radość minionych dni. Zapraszam wszystkich do zobaczenia wystawy! – dodaje.

Wystawę „Nasza parafia, kościół, rodzina… Zatrzymane w kadrze” można obejrzeć w sali parafialnej w niedzielę po mszach świętych, a od poniedziałku do piątku w godzinach 9 rano do 2 po popołudniu (parafia św. Stanisława B & M, 101 E 7th Street, New York, NY 10009).

o. Michał Czyżewski, OSPPE

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -