poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyWspomnienie Jana Pawła II

Wspomnienie Jana Pawła II

Każdego roku w październiku obchodzony jest w Polsce Dzień Papieski. Zainspirowani tym wydarzeniem nauczyciele z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood postanowili ,,przenieść” Polską Szkołę na jeden wieczór do kościoła St. Mary of the Lake, gdzie w piątek, 22 października, zorganizowano przepiękne spotkanie na cześć Ojca Świętego. Zaproszono uczniów na niezwykłą lekcję historii, polskości i miłości do drugiego człowieka.

Fot. Archiwum szkoły

Reżyserem spotkania była nauczycielka klasy II Joanna Kwiatek, która z wielką starannością i zaangażowaniem przygotowała ten wzruszający wieczór. Każdy nauczyciel wraz ze swoją klasą odpowiedzialny był za wybrany fragment z życia Karola Wojtyły, które razem stworzyły historię życia, śmierci i powołania na świętego. W ten sposób wszyscy mieli okazję „poznać” rodziców przyszłego papieża Jana Pawła, w których wcielili się uczniowie klasy, przedstawiając moment narodzin i nadania imienia małemu chłopcu.

Fot. Archiwum szkoły

Uczeń klasy IV wcielił się w rolę 9-letniego Karola, któremu umiera matka i swoim występem przekazał żal po śmierci ukochanej osoby. Życie Karola Wojtyły było wyjątkowe i nauczyciele będący narratorami starali się jak najwięcej o nim opowiedzieć. Podczas spotkania pokazano, czym Ojciec Święty się zajmował, co lubił robić, co go fascynowało. Wyświetlono pokaz slajdów oraz używano rekwizytów. Nie mogło przecież zabraknąć ulubionej w jego dzieciństwie piłki, bo jak sam mówił: „ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza”.

Było również Pismo Święte, różaniec, kropielniczka, książki jego autorstwa. Całość przeplatana była pięknymi pieśniami. Obecni wysłuchali i przyłączyli się do śpiewu „Barki”, piosenki „Polskie Kwiaty” oraz „Ave Maria”, machając na cześć Ojca Świętego kwiatami, papieskimi flagami oraz obrazkami namalowanymi przez najmłodszych. Starsi na przyniesionym plakacie zaprezentowali myśl przewodnią jego pontyfikatu, symboliczne słowa „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Fot. Archiwum szkoły

Pokolenie dorosłych miało możliwość widzieć i słyszeć Ojca Świętego, niektórzy go spotkali, brali udział w pielgrzymkach. Wszyscy, zamykając oczy, pamiętamy jego spokojny, mądry głos. Głos, którego dzieci nie miały szczęścia już słyszeć, ale to od dorosłych zależy, ile im tych myśli zostanie przekazanych. To zadaniem dorosłych jest pokazywać dzieciom jego mądrość, dobroć i wielkość – i ten piątkowy wieczór był do tego wspaniałą okazją.

Fot. Archiwum szkoły

Spotkanie zakończyła modlitwa różańcowa poprowadzona przez nauczycieli i ich dzieci oraz msza święta, podczas której o. Jan Pastuszczak podzielił się swoimi wspomnieniami ze spotkania z Ojcem Świętym.

Anna Szymańska

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -