czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutWracają dożynki w New Britain!

Wracają dożynki w New Britain!

Dożynki to wyjątkowe święto łączące w sobie elementy chrześcijańskiej tradycji i dobrej zabawy. Dzięki temu unikalnemu połączeniu to wspaniała okazja nie tylko do zabawy we wspólnym, polonijnym gronie, ale również do celebracji tego, co najpiękniejsze w polskiej kulturze.

Fot. Archiwum WEM

Nic zatem dziwnego, że odbywające się niegdyś co roku dożynki w New Britain cieszyły się dużą popularnością, gromadząc zawsze sporą liczbę uczestników. Mająca swój początek na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia impreza może się poszczycić jedną z najdłuższych tradycji w Connecticut. Niestety, pandemia przerwała tę tradycję, a teraz, choć w tym roku dożynki się odbędą, ich dalszy los stoi pod znakiem zapytania.

40 lat historii

Tegoroczne dożynki odbędą się w sobotę, 19 sierpnia, na Polance Sokołów w New Britain. Będzie to jubileuszowa, 40. edycja imprezy. Ostatnia miała miejsce jeszcze w 2019 roku, kolejne dwie nie odbyły się ze względu na pandemię, a w zeszłym roku niestety nie udało się zgromadzić wystarczająco licznego grona osób, które podjęłyby się ich organizacji.

Pamiętam czasy, jeszcze w latach 80. XX wieku, kiedy dożynki odbywały się na Broad Street i miały formę festiwalu ulicznego. Jednak z roku na rok coraz trudniej było sfinansować i zorganizować to wydarzenie, więc impreza przeniosła się na Polankę Sokołów, gdzie oczywiście warunki są bardzo dobre, może nawet lepsze, jeśli chodzi o realizację formuły dożynek. Organizacją dożynek zajmujemy się na zasadzie wolontariatu. Niestety, wiele z osób niegdyś zaangażowanych w to przedsięwzięcie odeszło, innym wiek lub zdrowie nie pozwalają na taką pracę jak kiedyś. A młoda generacja owszem, bardzo chętnie pojawia się na dożynkach – co mnie cieszy, bo jest to wyraz wsparcia i przecież właśnie dla ludzi robi się taką imprezę – ale jednak nie garnie się do pomocy w organizacji. Niestety, jest to zobowiązanie, któremu trzeba poświęcić swój czas, włożyć w to pracę, a wiele młodych osób jest dziś zbyt zabieganych, zajętych pracą zawodową, swoim życiem, nie chcą się angażować – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Roman Nowak, prezes Polish American Council of New Britain, która jest oficjalnym organizatorem dożynek.

Co dalej?

Jaka zatem przyszłość czeka tę imprezę i czy jest to możliwe, że tegoroczna, 40. edycja, będzie ostatnią? – Kiedyś był większy napływ emigrantów z Polski, wydaje mi się, że ludzie też chętniej angażowali się w życie społeczne. Dziś po prostu brakuje nam rąk do pracy. Dlatego nie wiem, jaka będzie przyszłość dożynek. Ale mam nadzieję, że znajdą się osoby, które zechcą włączyć się w organizację, będą kontynuować ideę dożynek, ale też wniosą świeże pomysły, nową energię. Byłoby bardzo szkoda, gdyby ta tradycja nie przetrwała – zauważa Roman Nowak.

Przyjdź i zobacz!

A co czeka na uczestników tegorocznej, jubileuszowej edycji dożynek? Jak zwykle świętowanie rozpocznie uroczysta dożynkowa msza święta odprawiona na Polance Sokołów o godz. 11 am. W dalszej części programu przewidziane są występy artystyczne – specjalne programy zaprezentują m.in. Teatr Wyobraźni Novum, dzieci z polskiej szkoły i harcerze. Wieczorem odbędzie się zabawa taneczna przy polskiej muzyce. Oczywiście dożynki będą też okazją do skosztowania dań typowych dla kuchni polskiej. Wstęp na dożynki jest bezpłatny, opłata w wysokości $5 pobierana jest jedynie za parking.

Stypendia dla młodzieży

Warto też wspomnieć, że oprócz kontynuacji pięknej polskiej tradycji święta plonów dożynki mają też na celu zebranie funduszy na stypendia, które organizatorzy wręczają polonijnej młodzieży co roku. W tym roku przyznane zostaną dwa stypendia w kwocie 1,000 dolarów każde. Ubiegający się o stypendium studenci muszą być polskiego pochodzenia i mieszkać w stanie Connecticut. Osoby, które uzyskały stypendium w poprzednich latach, nie mogą ubiegać się o nie ponownie. Do formularza aplikacyjnego należy dołączyć esej na max. 250 słów na temat tego, jakie znaczenie ma dożynkowa tradycja i czy dana osoba brała udział w dożynkach w przeszłości. Formularz zgłoszeniowy wraz z esejem należy wysłać na adres Polish American Council of Greater New Britain Charities, Inc., P.O. Box 32, New Britain, CT 06050-0032 w terminie do 5 sierpnia 2023 r. Więcej informacji na temat stypendium: Richard Pokorski – lobbyistct@yahoo.com

JLS


DOŻYNKI – REZERWACJA STOISK

Opłata:

  • stoisko 10×10: $150
  • punkt gastronomiczny: $200

Termin rezerwacji: do 12 sierpnia br.

Kontakt: Richard Pokorski – tel. 860-491-4910 lub e-mail: lobbyistct@yahoo.com

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -