wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaWojciech Skurkiewicz o szkoleniach rezerwy

Wojciech Skurkiewicz o szkoleniach rezerwy

Zdajemy sobie sprawę, że szkolenia rezerwy muszą się odbywać i one będą się odbywały, ale nie powołujemy osób w starszym wieku – powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Pierwsze zajęcia ze „szkolenia ogniowego” ochotników odbywających przeszkolenie wojskowe w ramach I turnusu służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych odbyły się 28 stycznia 2016 r. na strzelnicy wojskowej 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Fot. Marcin Bielecki/PAP

Pod koniec sierpnia portal natemat.pl, powołując się na informacje otrzymane od swoich czytelników, podał, że „wiele osób otrzymuje powołania +do wojska+” i że „nawet 63-latkowie mogą spodziewać się wezwania”. „Zespół Prasowy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego poinformował, w odpowiedzi na zadane pytania, że +powołania żołnierzy na ćwiczenia wojskowe wynikają ze wznowionych, po okresie wstrzymania w związku z epidemią, szkoleń i ćwiczeń w jednostkach wojskowych organizowanych stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych RP+” – czytamy w artykule.

Do publikacji odniósł się wiceszef MON w Polskim Radiu 24. Pytany, czy to prawda, że na ćwiczenia rezerwy są powoływani nawet 60-latkowie, odparł, że „to jest jakiś żart”. „Proszę pamiętać, że ćwiczenia rezerwy (…) za czasów naszych poprzedników były zredukowane praktycznie do zera. Od roku 2016 zaczęliśmy odbudowywać ten potencjał sił rezerwowych i one są realizowane” – podkreślił.

Dodał, że pandemia koronawirusa nieco ostudziła ten zapał. „Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że szkolenia rezerwy muszą się odbywać i te szkolenia rezerwy będą się odbywały, ale my nie powołujemy osób w wieku starszym. My powołujemy wszystkich tych, którzy są w naszych zasobach rezerwowych. I te osoby, które mają karty powołania mobilizacyjne, zdają sobie z tego sprawę, że w każdej chwili na ćwiczenia – krótsze czy dłuższe – muszą być powołane” – powiedział Skurkiewicz.

Dopytywany, jaki wiek jest tym granicznym, wyjaśnił, że jest podobnie jak w przypadku Wojsk Obrony Terytorialnej. „Jest nieco inaczej, jeżeli chodzi o oficerów, bo ten wiek jest nieco wyższy. Jeżeli chodzi o korpus szeregowy to jest bodajże 55. rok życia, więc to są takie informacje nie do końca sprawdzone” – stwierdził wiceminister obrony narodowej.

Daria Porycka/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -