czwartek, 19 września, 2024

Wiwat, Niepodległa!

Wolność zawdzięczamy sobie sami. To był zbieg wydarzeń i okoliczności historycznych, niektórzy mówią – cud. Ale to było także męstwo, nieustępliwość, głęboka wiara w to, że Polska wróci na mapę, że odzyskamy niepodległość – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Warszawie wziął udział prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą. Fot. KPRP

W uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Warszawie wzięła udział także małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda. We wspólnym świętowaniu wziął udział Kazimierz Klimczak, ps. „Szron”, najstarszy żyjący uczestnik Powstania Warszawskiego.

Fot. KPRP

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza została podniesiona na maszt flaga państwowa, a także odśpiewano hymn RP. Następnie został odczytany Apel Pamięci oraz oddany salut narodowy z 21 salw armatnich. Później odbyła się uroczysta odprawa wart.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć Ojców Niepodległości. Złożył wieńce przed pomnikami: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, a także Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent RP odznaczył osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu, a także wręczył nominacje generalskie.

Po południu w Świątyni Opatrzności Bożej została odprawiona msza św. za ojczyznę z udziałem pary prezydenckiej. Mszy przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Tego dnia po raz kolejny w Świątyni Opatrzności zapłonęła też Świeca Niepodległości, podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.

Fot. KPRP

Prezydent wygłosił również orędzie, w którym nawiązał do bohaterstwa tych, którzy walczyli o wolną Polskę, a także wspomniał o aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. – W tym wyjątkowym dniu, gdy wspominamy bohaterów Niepodległej, pamiętajmy też o funkcjonariuszach Straży Granicznej, żołnierzach, policjantach i przedstawicielach innych służb, którzy bronią naszych granic. Ich mundur, który jest znakiem służby państwowej, zasługuje na szacunek wszystkich rodaków – mówił.

Z okazji Święta Niepodległości zarówno Pałac Prezydencki, jak i Belweder, zostały podświetlone w biało-czerwonych barwach narodowych.

Fot. PAP
Fot. PAP

11 listopada ulicami Warszawy przeszedł też Marsz Niepodległości, w którym uczestniczyło ok. 150 tysięcy osób. Prawie do końca ważyły się losy tegorocznego przemarszu, bowiem władze stolicy nie wydały zgody na jego organizację, a decyzję tę podtrzymały sądy dwóch instancji. Marsz jednak odbył się legalnie dzięki decyzji ministra Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który nadał mu status państwowy. Mimo obaw wydarzenie miało w tym roku wyjątkowo spokojny przebieg, pomimo kilku incydentów takich jak spalenie zdjęcia Donalda Tuska czy niemieckiej flagi.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -