niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaWirtualne Spotkanie Młodych Lednica 2000

Wirtualne Spotkanie Młodych Lednica 2000

Na Polach Lednickich w sobotę późnym popołudniem oficjalnie rozpoczęło się XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000. W tym roku odbywa się ono online. Przebiega pod hasłem „Usłysz”.

Flaga podczas konferencji prasowej zapowiadającej XXV Spotkania Młodych Lednica 2000, 5 maja. Fot. Jakub Kaczmarczyk/PAP

Pierwszy raz spotkanie w zdalnej formule przeprowadzono w 2020 r. Również i tym razem, z powodu pandemii, uczestnicy gromadzą się nie na Polach Lednickich, ale przy komputerach i telewizorach.

W trakcie uroczystego rozpoczęcia wydarzenia pod Bramę Rybę w procesji wniesiono ikonę Matki Bożej Lednickiej i relikwie św. Wojciecha. Uczestniczyli w niej m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki. Zgromadzeni odśpiewali „Bogurodzicę”.

Całość wydarzenia śledzić można w mediach społecznościowych Lednicy, poszczególne części spotkania pokazuje też TV Trwam. Przez całe popołudnie z Pól Lednickich transmitowane były śpiewy i tańce, rozmowy i wspólne modlitwy.

Rzeczniczka Lednicy Anna Ciszak powiedziała PAP, że tegoroczną edycję spotkania tworzy około pół tysiąca osób.

W trakcie spotkania uczestnicy usłyszą pozdrowienia od papieża Franciszka, obejrzą wspomnienie o twórcy lednickich spotkań o. Janie Górze, będą też uczestniczyć w mszy św. pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Wydarzenie zakończy przejście przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. W poprzednich latach gromadziły nawet ponad 150 tys. osób. Twórcą Lednicy był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.

Odpowiadające za coroczne spotkania młodych Stowarzyszenie Lednica 2000 im. o. Jana W. Góry OP zorganizowało zbiórkę na utrzymanie ośrodka na Polach Lednickich. Z powodu pandemii organizacja utraciła źródła finansowania. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony internetowej wspieramlednice.pl.

Rafał Pogrzebny/PAP 

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -