niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkWirtualne kolędowanie z Konsulem Generalnym w Nowym Jorku

Wirtualne kolędowanie z Konsulem Generalnym w Nowym Jorku

W 2020 roku, w którym święta Bożego Narodzenia będziemy obchodzić inaczej niż zwykle, konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki zaprasza do wyjątkowego kolędowania.

Razem z dwudziestoma muzykami polskiego pochodzenia, którzy mieszkają w Nowym Jorku i okolicach nagraliśmy krótki film ze specjalną kompilacją polskich i amerykańskich kolęd. Mamy nadzieję, że czas, który dla wielu przepełniony jest nostalgią i tęsknotą, przemieni się choć na chwilę w czas radości, miłości i duchowej łączności z najbliższymi – mówi konsul generalny, który jest pomysłodawcą filmu. Premiera zaplanowana jest na kilka dni przed wigilią.

Do projektu zostało zaproszonych dwudziestu polonijnych muzyków i wokalistów, na co dzień reprezentujących wiele odmiennych stylów i rodzajów muzyki, od muzyków klasycznych, zarówno instrumentalistów jak i śpiewaków, po muzyków jazzowych, rockowych i folkowych.

W projekcie udział wzięli tak znani i zasłużeni wokaliści jak Stan Borys czy Michał Hochman, którzy zaśpiewali wraz z tenorem Wojciechem Bukalskim, jazzmanką Małgorzata Staniszewską, śpiewaczką folkową Karoliną Wojteczko oraz wokalistami popowymi i rockowymi Dawidem Czajką, Magdaleną Bałdych, Tomaczkiem Bednarkiem i Tomaszem Popławskim.

Wśród instrumentalistów zobaczymy wybitnego saksofonistę Krzysztofa Medynę, skrzypaczkę Kingę Augustyn oraz Annę Pasternak, gitarzystów Tomaczka Bednarka, który występował u boku Franka Sinatry i Piotra Kląska z rockowego zespołu Dzieci PRL-u oraz perkusistę Grzegorza Fryca. Sam konsul generalny Adrian Kubicki zagrał na fortepianie. W projekcie wziął udział również konsul odpowiedzialny za współpracę z Polonią – Mateusz Gmura, który zagrał na gitarze basowej.

Za realizację projektu odpowiada Grzegorz Fryc z firmy Gram-X Promotions, znany polonijny działacz i organizator setek koncertów polskich zespołów w USA. Realizacją wideo zajął się Maciej Beres z Akin Films, realizacją audio Krzysztof Bućko, a scenografią Dzieci PRL-u Productions. Aranżację opracował Jakub Polaczyk.

Jest to prawdopodobnie pierwszy taki moment w historii naszego konsulatu, kiedy pod naszym dachem, we wspólnym projekcie muzycznym spotkało się tylu fantastycznych instrumentalistów i wokalistów reprezentujących tak różne style muzyczne. Większość z tych osób nigdy wcześniej nie występowała ze sobą na jednej scenie. W tym roku zmuszeni byliśmy odwołać wszystkie zaplanowane wydarzenia świąteczne, dlatego pomyślałem, że byłoby czymś niezwykłym zaproponować świętowanie w innej, nowej formie. Cieszę się, że tak wielu wybitnych artystów przyjęło moje zaproszenie i wspólnie możemy za pośrednictwem internetu dać odrobinę radości i nadziei Polakom i Amerykanom obchodzącym Święta Bożego Narodzenia – mówi Adrian Kubicki. Warto podkreślić, że wszyscy artyści zgodzili się wziąć udział w projekcie charytatywnie, rezygnując z wynagrodzenia.

Świąteczny mix przygotowany przez muzyków i konsulat składa się z trzech utworów. To „Cicha noc” w języku polskim i angielskim, znany amerykański przebój „Rocking Around the Christmas Tree” oraz jedna z najpiękniejszych polskich kolęd „Bóg się rodzi”. Wiązanka otrzymała tytuł „Pokój ludziom wszem”, nawiązujący do fragmentu jednej z wykonywanych kolęd.

Premierze nagrania w internecie towarzyszyć będzie wyjątkowa kampania w mediach społecznościowych. Przez cały czas świąt konsulat będzie publikował zdjęcia z różnych polonijnych wydarzeń świątecznych z ubiegłych lat, które nadesłali przedstawiciele Polonii i instytucji polonijnych.

Składankę „Pokój ludziom wszem” w wykonaniu konsula generalnego Adriana Kubickiego i artystów polskiego pochodzenia będzie można znaleźć między innymi na kanale YouTube konsulatu i w mediach społecznościowych.

WEM
Fot. Archiwum konsulatu

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -