Wielkanoc to wyjątkowy czas, nie tylko ze względu na jej religijny wymiar. Najczęściej świętom tym towarzyszą pierwsze zwiastuny wiosny. Z kolei ich rodzinny wymiar sprzyja spotkaniom przy stole. Dlaczego zatem nie wprowadzić wiosennych akcentów do świątecznego menu? Daje ono w tej kwestii szeroki wachlarz możliwości!
Wiosenne akcenty na wielkanocnym stole mogą przybrać najróżniejsze formy. Fani świeżych warzyw i sałatek mogą dać upust swojej fantazji, sięgając właśnie po świeże składniki, jak pomidory, paprykę, ogórki czy sałatę w ramach dodatku do świątecznego śniadania. Z kolei dla miłośników słodkości wiosennym akcentem na wielkanocnym stole może stać się niezwykle popularne w ostatnim czasie ciasto „leśny mech”. Nie tylko zachwyca ono wyglądem, ale i daje się przygotować w niezwykle łatwy sposób! Oto sprawdzony przepis na nie.
Zielony mech
Zielony mech to ciasto o soczystym zielonym kolorze, który bezwzględnie kojarzy się z wiosną. Delikatny biszkopt przełożony jest w nim lekką, białą masą z serka mascarpone. Wierzch z kolei udekorowany jest owocami i pokruszonymi kawałkami biszkoptu – to właśnie temu wykończeniu ciasto zawdzięcza swoją nazwę!
Ciasto
Składniki:
- 450 g szpinaku rozdrobnionego mrożonego lub świeżego
- 2/3 szklanki oleju
- szklanka drobnego cukru
- 3 jajka ogrzane w gorącej wodzie
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Przygotowanie rozpocznij od przyrządzenia szpinaku. Mrożony należy rozmrozić na sitku i mocno odcisnąć z wody. Świeży – nadający bardziej intensywny kolor ciastu – najpierw umyj, następnie podgrzej w garnku do momentu, w którym liście staną się miękkie. W obu przypadkach kolejnym krokiem jest blendowanie do uzyskania konsystencji musu. Ogrzane wodą jajka wbij do miski i ubijaj, stopniowo dodając cukier, do uzyskania jasnej masy o puszystej konsystencji. Następnie – nie przerywając ubijania – pomału dodaj do niej olej. Kolejnym krokiem będzie połączenie masy z musem szpinakowym. W uzyskaniu jednolitej konsystencji pomoże zmiksowanie mikserem o niskich obrotach. Następnie stopniowo dodaj do masy przesianą wcześniej mąkę z proszkiem do pieczenia i wymieszaj, aż składniki się połączą. Gotowe ciasto przelej do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 24 cm i włóż do wcześniej nagrzanego do 180 stopni C piekarnika. Piecz ok. 40 minut – do tzw. suchego patyczka. Po wyciągnięciu gotowego placka pozostaw go do całkowitego wystygnięcia.
Krem mascarpone
Składniki:
- 250 g zimnego serka mascarpone
- 200 ml zimne śmietanki 36% lub 30%
- 4 łyżki cukru pudru
- łyżeczka ekstraktu z wanilii
- opcjonalnie śmietan-fix – dla utrwalenia kremu
Przygotowanie:
Zmiksuj w głębokim naczyniu mocno schłodzony serek mascarpone i śmietanę, dodając stopniowo cukier i ekstrakt z wanilii. Masa będzie gotowa po kilku minutach, gdy stanie się puszysta. Opcjonalnie w trakcie miksowania można dodać śmietan-fix, który pomoże utrzymać jej odpowiednią konsystencję.
Dekoracja
W tej roli najlepiej sprawdzi się miąższ granatu.
Przełożenie
Po ostudzeniu placka przekrój go na dwa blaty. A spodni wyłóż krem. Z wierzchniego wybierz zielony środek ciasta, pokrusz je i nanieś na masę. Udekoruj granatem i… gotowe!
Smacznego!
Anna Miler