sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkWielkopostne obrzędy w polskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie

Wielkopostne obrzędy w polskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie

Wielki Post to liczący 40 dni okres roku liturgicznego o charakterze pokutnym. Trwa 40 dni na pamiątkę m.in. czasu spędzonego przez Jezusa na pustyni, gdzie był doświadczany i kuszony. Okres ten ma na celu przygotować wiernych na zrozumienie i przeżycie w duchu wiary wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Posypanie głów popiołem w Środę Popielcową to obrzęd tradycyjnie rozpoczynający Wielki Post. Fot. Archiwum parafii

Wielki Post rozpoczyna się Środą Popielcową – nazwaną tak od popiołu, który wierni przyjmują na znak nawrócenia. Środa jako rozpoczęcie Wielkiego Postu weszła na stałe do tradycji Kościoła rzymskokatolickiego w roku 1570. Zwyczaj posypywania głów popiołem w Środę Popielcową wprowadzono już w VII w., jednakże do X w. kapłani czynili to tylko wiernym, którzy odbywali publiczną pokutę. Wraz z zanikiem tego typu pokuty obrzęd posypywania popiołem wprowadzono wobec wszystkich.

Paulini z polskiej parafii na Manhattanie odwiedzili na prośbę funkcjonariuszy lokalny posterunek policji. Fot. Archiwum parafii

W tym roku Środa Popielcowa wypadała 22 lutego. Tego dnia w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie odbył się tradycyjny obrzęd naznaczenia popiołem głów przybyłych do świątyni wiernych. Ojcowie paulini, pełniący posługę duszpasterską w polskiej parafii na Manhattanie, poproszeni zostali też w tym dniu przez funkcjonariuszy policji nowojorskiej, by pomodlić się wspólnie z nimi w lokalnym komisariacie.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -