niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutWielkie Marzenia w Małej Polsce

Wielkie Marzenia w Małej Polsce

Większość polskiej emigracji opuszczając kraj nie miała pojęcia, jak potoczą się jej losy. Większość nie zdawała sobie sprawy, że zdobyta edukacja czy wykonywany zawód w rodzinnym kraju będą jedynie legendą, którą się wspomina w mniej lub bardziej koloryzowanych odcieniach. Postawienie stopy na nowej, kompletnie nieznanej kulturowo ziemi, o której miało się najczęściej wyidealizowaną wizję, było niewątpliwie szokiem.

Teledysk do piosenki „Piękne New Britain” kręcono na Broad Street. Fot. facebook.com/TeatrWyobrazniNovum – Piotr Krajewski, Ray Krzyszczyk, Victoria Borkowski

Dostaliśmy jednak od losu szansę na drugi start. Byliśmy w uprzywilejowanej pozycji z zapasem wiedzy, może jakimiś sukcesami, ale przede wszystkim podświadomą myślą – teraz albo nigdy… I tutaj przyszły nam z pomocą marzenia, często głęboko schowane. Jeśli nie mieliśmy szansy ich zrealizować wcześniej – oto pojawiła się świetna okazja! Im bardziej poszliśmy za głosem naszych marzeń, tym bardziej jesteśmy teraz szczęśliwi. Bo marzyciel potrafi oderwać się od rzeczywistości, która swoim pragmatyzmem ciągnie w dół. A marzyć to wierzyć w coś, co wydawałoby się na pozór nierealne, ale jednak możliwe. Możliwe dla tych, którzy wciąż dają sobie szansę, którzy nie słuchają destrukcyjnych uwag i złośliwej krytyki. Dla tych, którzy kochają siebie i to, co robią – i są w tym coraz lepsi.

Rozejrzyjmy się wokół naszej polonijnej emigracyjnej rodziny. Ileż mamy przykładów wspaniałych sukcesów zbudowanych jedynie na maleńkim marzeniu! Marzenia sprzyjają kreatywności, motywują nas do podejmowania ryzyka, ale przede wszystkim dodają potężnej energii życiowej. Pozwalają też rozwijać samego siebie przez uaktywnianie uzdolnień i talentów. Dlatego nie przestawajmy marzyć i nie przestawajmy wierzyć!

Maleńkim przykładem wielkiego, wciąż realizowanego marzenia jest nasz Teatr Wyobraźni Novum. Tutaj nie ma kalkulacji biznesowej (ach, gdybyśmy mieli menadżera z prawdziwego zdarzenia…), tutaj jest tylko motywacja kreatywności artystycznej i przekazywanie widzowi określonych treści na możliwie wysokim poziomie literacko-teatralnym we wciąż nowych spektaklach. Ktoś powie zabawa? Odpowiadam – duma i satysfakcja z osiągania sukcesów artystycznych na bazie pięknych talentów zwykłych ludzi.

Nasz najnowszy spektakl – wodewil „Big Dreams in Little Poland”, specjalnie napisany dla dwujęzycznej Polonii na Festiwal „Małej Polski”, ma jeden podstawowy przekaz: nie ma takich marzeń, które nie mogłyby być spełnione! A w specjalnie napisanej piosence „Piękne New Britain” śpiewamy o nas – szczęśliwej Polonii w Ameryce, która wykorzystała swój potencjał i wiarę w spełnianie swoich marzeń.

Serdecznie zapraszam na ten i kolejne spektakle Teatru Wyobraźni Novum.

Dorota Kościuk-Borkowski
Dyrektor artystyczny TWN

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -