sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyLifestyleWielkanocne książeczki

Wielkanocne książeczki

Wielkanoc jest najważniejszym, a zarazem najstarszym, świętem chrześcijańskim, dlatego książki o Wielkanocy odgrywają dla dzieci ważną rolę w ich wszechstronnej edukacji. Dzięki temu, że mamy dość spory wybór tych książek, możemy dopasować ich treść do etapu rozwoju, na którym znajduje się dziecko. Staną się też efektywną pomocą dla nauczyciela, opiekuna, rodzica, a także katechety w przekazaniu informacji o tradycjach, zwyczajach oraz dekoracjach świątecznych.

Warto uzupełnić naszą biblioteczkę, aby w Wielkim Tygodniu powracać do tych lektur i spokojnie przeżywać czas wyciszenia i zadumy, jak również narastającą radość, którą czerpiemy z przygotowań przedświątecznych. W zestawieniu książek dla dzieci o Wielkanocy chciałam przedstawić publikacje poświęcone zarówno świątecznym zwyczajom, symbolom, jak i samej – chrześcijańskiej – genezie tych świąt.

„Wielkanocna Historia”, Juliet David, Elina Ellis, Wydawnictwo Jedność

„Wielkanocna historia” to wspaniała opowieść, która pokazuje drogę Pana Jezusa od wjazdu do Jerozolimy, poprzez ukrzyżowanie, aż po wstąpienie do nieba. Chociaż nie jest łatwo opowiadać dzieciom o cierpieniu, poprzez które dokonało się zbawienie, autorom w tej pozycji udało się to wyśmienicie. Pełne ciepła ilustracje oraz prosty do zrozumienia tekst pomagają zrozumieć dzieciom, co stało się prawie dwa tysiące lat temu i dlaczego Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim.

„Wielkanoc”, Ola Makowska, Bogusław Nosek, Wydawnictwo Jedność

Kolejną propozycją mówiącą o zmartwychwstaniu Chrystusa jest „Wielkanoc” Oli Makowskiej i Bogusława Noska. Pozycja napisana jest w formie wierszyków, mających na celu przybliżenie dzieciom biblijnej historii w sposób radosny i pełen ciepła, nieprzytłaczający, choć Święta Wielkanocne związane są przecież w chrześcijaństwie z tematyką cierpienia, śmierci. Autorzy skupiają się na odpowiedzi na takie pytania jak: „Dlaczego Wielki Post trwa 40 dni?”, „Co się wydarzyło w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek?”, przedstawiają wydarzenia od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Wielkanocnej. Jest to pozycja dla starszych przedszkolaków, a nawet dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.

„O wiośnie, kurczętach i wielkanocnych świętach”, Urszula Kozłowska, Firma Księgarska Olesiejuk

Jest to książeczka dla małych dzieci ze sztywnymi stronicami, bo Urszula Kozłowska to polska poetka i pisarka tworząca głównie z myślą o najmłodszych, nierzadko w swoich publikacjach nawiązywała do baśni, legend, zwyczajów. Te związane z obchodami Wielkanocy opisała w „O wiośnie, kurczętach i wielkanocnych świętach”. Pozycja ta składa się z krótkich wierszyków: o wiośnie, o baziach, o koszyczku wielkanocnym, o świątecznych przysmakach, barankach, śmigusie-dyngusie. Niemałe znaczenie mają w przypadku tej książeczki pełne ciepłych, wiosennych kolorów ilustracje wykonane przez Ilonę Brydak.

„Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, Renata Piątkowska, Wydawnictwo BIS

„Gdyby jajko mogło mówić” to książeczka, w której Renata Piątkowska – jedna z moich ulubionych autorek – pisze o zwyczajach nie tylko tych związanych z Wielkanocą jednak poświęca na nie sporo miejsca. Piątkowska wyjaśnia najmłodszym czytelnikom, skąd się wziął taki dzień jak prima aprilis, dlaczego w czasie Wielkanocy maluje się akurat jajka, zdradza, dlaczego topimy Marzannę i jak wyglądały zwyczaje dzisiaj już niepraktykowane.

 „Gdzie jest jajko wielkanocne?” Lars Maehle, Wydawnictwo Dziwny Pomysł

Jedną z wielkanocnych tradycji jest poszukiwanie jajek w domu lub w jego okolicach, któremu to zajęciu dzieci poświęcają się zazwyczaj z pełnym zaangażowaniem. Nie inaczej jest w przedszkolu, do którego uczęszczają bardzo młodociani detektywi – Leon i Livia. Dzieci, ubrane na żółto, niczym wielkanocne kurczaczki, ruszają tropem ogromnego jajka ze słodyczami. Po drodze jednak rozwiążą różne zagadki, a nawet spotkają wielkanocnego zająca. Rymowanki i masa sztuczek wszystkich czytelników wprawi w doskonały przedświąteczny nastrój.  

Ostatnią pozycją, jaką chciałabym polecić, to niewielka książeczka „Opowiedz mi mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne”, która zawiera mnóstwo informacji na temat polskich zwyczajów i obrzędów wielkanocnych, które nadal są praktykowane w wielu rejonach naszego kraju.

Dzieci dowiedzą się z niej na przykład, co symbolizują wielkanocne palmy, jakie zwyczaje towarzyszą zakończeniu wielkiego postu, co i dlaczego powinno znaleźć się w koszyczku na święconkę, jaki jest sens wielkanocnego palenia ognia i polewania się wodą, a także jak w sposób naturalny farbować jajka, jaką techniką wykonać pisankę i co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole. Książka ta jest wspaniałą pomocą naukową dla nauczycieli i wychowawców.

Sylwia Wadach Kloczkowska
Nauczycielka Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie


Bibliografia:

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -