niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkW skromnym gronie, lecz z dużym echem

W skromnym gronie, lecz z dużym echem

Od lewej: Anna Pasterna, Mateusz Gmura, Magdalena Baldych i Tomaczek Bednarek. Fot. Agnieszka Wilczyński

We wtorek, 22 grudnia, na dwa dni przed wigilią, miała miejsce premiera nagrania muzycznego zatytułowanego „Pokój ludziom wszem”, które zrealizowane zostało na przestrzeni dwóch tygodni z inicjatywy konsula generalnego w Nowym Jorku Adriana Kubickiego.

Nagranie zastąpiło tradycyjne świąteczne spotkanie w konsulacie, które co roku gromadziło na Madison Avenue na wspólnym świątecznym poczęstunku i kolędowaniu nawet kilkaset osób. Tym razem ze względu na pandemię świątecznym nastrojem i życzeniami konsul generalny oraz pracownicy konsulatu podzielili się w sposób wirtualny, ale za to nie tylko z lokalną Polonią, lecz z całym światem. Nagranie na YouTube obejrzało już prawie 5,000 osób i zostało pokazane podczas telewizyjnych wiadomości w Polsce.

W nagraniu, które realizowane było w salonach konsulatu, wzięło udział 20 artystów z Nowego Jorku oraz okolic, którzy podczas 11-minutowego występu zaprezentowali trzy utwory: „Cicha noc” w języku polskim i angielskim, znany amerykański przebój „Rocking Around the Christmas Tree” oraz jedną z najpiękniejszych polskich kolęd „Bóg się rodzi”. Wiązanka otrzymała tytuł „Pokój ludziom wszem”, nawiązujący do fragmentu jednej z wykonywanych kolęd.

Na nagraniu usłyszeć można głos między innymi słynnego polskiego wokalisty przebywającego obecnie w Nowym Jorku Stana Borysa, zaśpiewali również Tomaczek Bednarek, śpiewak operowy Wojciech Bukowski, jazzmanka Małgorzata Staniszewska, śpiewaczka Karolina Wojteczko, Dawid Czajka, Magdalena Bałdych i Tomasz Popławski. Na instrumentach zagrali: saksofonista Krzysztof Medyna, skrzypaczki Kinga Augustyn oraz Anna Pasterna. Również konsul Mateusz Gmura zagrał na gitarze basowej, Tomaczek Bednarek na gitarze akustycznej, a konsul generalny Adrian Kubicki, inicjator przedsięwzięcia, zagrał na fortepianie.

Koordynatorem tego nadzwyczajnego projektu był polonijny promotor Grzegorz Fryc. O stronę techniczną zadbali Maciej Bereś, Jakub Polaczyk, Krzysztof Bucko oraz Dzieci PRL-u Productions.

Jest to prawdopodobnie pierwszy taki moment w historii naszego konsulatu, kiedy pod naszym dachem, we wspólnym projekcie muzycznym, spotkało się tylu fantastycznych instrumentalistów i wokalistów reprezentujących różne style muzyczne. Większość z tych osób nigdy wcześniej nie występowała ze sobą na jednej scenie. W tym roku zmuszeni byliśmy odwołać wszystkie zaplanowane wydarzenia świąteczne, dlatego pomyślałem, że byłoby czymś niezwykłym zaproponować świętowanie w innej, nowej formie. Cieszę się, że tak wielu wybitnych artystów przyjęło moje zaproszenie i wspólnie możemy za pośrednictwem internetu dać odrobinę radości i nadziei Polakom i Amerykanom obchodzącym święta Bożego Narodzenia – mówi Adrian Kubicki, który od połowy zeszłego roku pełni funkcję konsula generalnego RP w Nowym Jorku.

Fragmenty nagrania można było zobaczyć również w Polsce w wiadomościach TVN24 oraz w TVP. O koncercie i scenicznym powrocie Stana Borysa, który dwa lata temu przeszedł udar, przeczytać można było też na Onecie. O projekcie pisał również magazyn „Niedziela”, „Dziennik Związkowy” w Chicago i polonijne media z metropolii nowojorskiej. Wzmianki o nagraniu pojawiły się również w Polskim Radiu.

Biorąc pod uwagę echo, jakim odbiła się wirtualna kolęda, mamy nadzieję, że pandemiczny pomysł stanie się już coroczną tradycją, która wprowadzać nas będzie w świąteczny nastrój i przedstawi nasze polonijne, artystyczne „perełki” nie tylko Polonii, ale i całemu światu.

Link do świątecznego nagrania można znaleźć na profilach na Facebooku konsulatu RP w Nowym Jorku oraz „Białego Orła”.

WEM

Fot. Agnieszka Wilczyński
Fot. Agnieszka Wilczyński
Fot. Agnieszka Wilczyński
Fot. Agnieszka Wilczyński
Fot. Agnieszka Wilczyński

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -