sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaW poniedziałek w MS wysłuchania kandydatów na prokuratora krajowego

W poniedziałek w MS wysłuchania kandydatów na prokuratora krajowego

Na poniedziałek w resorcie sprawiedliwości zaplanowano jawne wysłuchania pięciorga kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego. Przeprowadzi je zespół wiceminister Marii Ejchart. Po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych i naradzie zespół ma wyłonić jednego z kandydatów.

Wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Jak już wcześniej zapowiadano, wyniki konkursu mają zostać ogłoszone tego samego dnia, czyli w poniedziałek.

Kandydatami na prokuratora krajowego są: zastępca prokuratora krajowego Dariusz Korneluk; prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowana do Prokuratury Krajowej Katarzyna Kwiatkowska; prokurator okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim Agnieszka Leszczyńska; prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie, delegowany do Prokuratury Krajowej Jacek Skała; prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa–Mokotów Ewa Wrzosek.

„Wszyscy wymienieni wyżej kandydaci na prokuratora krajowego przejdą rozmowy kwalifikacyjne, które odbędą się 26 lutego 2024 r. o godz. 10” – informowało MS. O kolejności, w jakiej odbędą się te rozmowy, zdecyduje losowanie.

Według planowanego przebiegu konkursu każdy z kandydatów będzie miał około 15 minut na „skrótową prezentację swojego doświadczenia zawodowego oraz najważniejszych założeń koncepcji funkcjonowania prokuratury działającej w oparciu o przepisy ustawy z 26 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze w aspekcie szerzenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania”.

„Po prezentacji przewidziano czas na pytania członków zespołu. Na wysłuchanie każdego z kandydatów przewidziano około godziny” – szacuje MS. Po południu – po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych – zespół odbędzie naradę, by wyłonić kandydata na prokuratora krajowego o najwyższych kwalifikacjach.

Rozmowy będą miały charakter jawny i będą transmitowane online. Link do transmisji dostępny jest na stronie resortu sprawiedliwości.

Zgodnie z Prawem o prokuraturze „prokuratora krajowego, jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców PG w liczbie nie większej niż siedmiu powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego”. „Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą” – stanowi przepis.

Termin zgłaszania kandydatów w konkursie na stanowisko prokuratora krajowego upłynął 16 lutego. W ostatnią środę poinformowano o liście zakwalifikowanych do udziału w tym konkursie.

Zgodnie z ustalonymi wymogami kandydaci posiadają co najmniej 15-letni okres pracy na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawili opis drogi zawodowej, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec nich postępowań dyscyplinarnych, przedstawili też koncepcję funkcjonowania prokuratury w aspekcie szerzenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania.

Kandydaci przedłożyli również listy poparcia swojej kandydatury podpisane przez co najmniej 50 prokuratorów pozostających w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.

Kandydatów oceniał będzie zespół pod przewodnictwem wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart. Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar do tego zespołu wskazał dwóch doradców społecznych Prokuratora Generalnego – prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego oraz adwokata Radosława Baszuka; dwóch przedstawicieli Krajowej Rady Prokuratorów przy PG – dr Małgorzatę Szeroczyńską i Seweryna Borka oraz dwie osoby „o niekwestionowanym autorytecie w zakresie nauk prawnych lub stosowania prawa” – prof. Ewę Gruzę i Stanisława Iwanickiego.

W skład zespołu wchodzi także, wskazany przez Krajową Izbę Radców Prawnych radca prawny Zbigniew Tur, a także sekretarz – Anna Chomiuk-Żywalewska z Biura Ministra.

Przed kilkoma dniami Naczelna Rada Adwokacka informowała, że nie wydeleguje swojego przedstawiciela do prac w tym zespole. „Jako samorząd nie możemy brać udziału w pracach zespołu powołanego przez czynnik polityczny, jakim jest minister sprawiedliwości” – oceniał prezes NRA Przemysław Rosati.

12 stycznia br. premier Donald Tusk powierzył obowiązki prokuratora krajowego prok. Jackowi Bilewiczowi. MS informowało wtedy, że minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę „zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”.

Jak podkreśliło wtedy MS, „w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego”.

Z taką wykładnią nie zgodził się prok. Barski, który skierował skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów na podstawie których został odsunięty z funkcji. Prezydent Andrzej Duda mówił, że niezmiennie stoi na stanowisku, iż prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski, który „nie został skutecznie usunięty ze stanowiska”. Andrzej Duda w połowie stycznia skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a premierem i PG.

Jeszcze w styczniu minister Bodnar informował, że prok. Bilewicz ma sprawować funkcję przez dwa miesiące – po to, żeby „w tym czasie przeprowadzić otwarty konkurs”. Prok. Bilewicz zapowiadał zaś, że nie będzie startować w konkursie. Jak wskazywał dotychczas w prokuraturze zajmował się współpracą międzynarodową i chciałby to kontynuować.

Marcin Jabłoński/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -