niedziela, 1 sierpnia, 2021
Strona głównaDziałyZwyczajeW pogoni za zajączkiem!

W pogoni za zajączkiem!

Wielkanocne tradycje sięgają poza obrzędy związane jedynie z wiarą. Świętom tym towarzyszy także szereg zwyczajów, które nie wynikają bezpośrednio z celebracji Triduum Paschalnego, choć wykorzystują albo nawiązują w pewnym stopniu do symboliki związanej z Wielkanocą. Mowa tu m.in. o amerykańskich zwyczajach, jak Easter Egg Roll czy Egg Hunt. Czy stanie się im w tym roku zadość, a może pandemia całkowicie pokrzyżuje plany najmłodszych świętujących?

Polowanie na wielkanocne łakocie można urządzić w mieszkaniu lub w przydomowym ogródku. Fot. Archiwum WEM

Easter Egg Roll

To bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych świeckich amerykańskich tradycji związanych z obchodami świąt wielkanocnych. Na czym polega? Cóż, jest to po prostu wyścig w toczeniu długą łyżką pisanek po trawniku. Ten najpopularniejszy odbywa się w Białym Domu, a dokładniej na południowym trawniku przed rezydencją. Z pojedynczymi przerwami i zmianą miejsca toczenia zawody pod prezydenckim patronatem odbywają się od 1814 roku i zapoczątkowane zostały przez Dolley Madison, żonę prezydenta Jamesa Madisona. Warto też dodać, że popularność zawodów toczenia jajek nie ograniczała się jedynie do tych organizowanych w Białym Domu. Była to tradycja kultywowana przy okazji wielkanocnych rodzinnych spotkań, a jej polem mógł stać się każdy możliwie jak najbardziej równy trawnik, co oznacza, że w szczycie swojej świetności – przypadającym na XIX wiek i początek XX – zabawa odbywała się w większości parków. Warto zaznaczyć, że Easter Egg Roll oficjalnie stało się tradycją realizowaną na południowym trawniku Białego Domu w 1878 roku, za sprawą prezydenta Rutherforda B. Hayesa i jego żony Lucy.

Egg Hunt

Kolejną świecką tradycją wielkanocną, bazującą na symbolu życia, jakim jest wielkanocne jajko, jest Egg Hunt, czyli „polowanie” na jajka. Na czym polega ta zabawa? Chodzi w niej o znalezienie jak największej liczby wcześniej ukrytych pisanek bądź czekoladowych jajek. Polem zabawy może stać się ogród, w którym wielkanocny zajączek – a dużo częściej rodzice… – chowa jajka przed bacznym wzrokiem młodych poszukiwaczy. Zwycięzcą zostaje dziecko, któremu uda się odszukać najwięcej pisanek. Wielkanocne Egg Hunts organizowane są zarówno w domach, jak i w szkołach czy przedszkolach w okresie poprzedzającym święta.

Zabawy wielkanocne a pandemia

Zabawy wielkanocne jak Egg Hunt i Easter Egg Roll mogą w tym roku przybrać nieco inną formę niż tradycyjna. Wszystko ze względu na trwającą nadal pandemię wywołaną przez koronawirusa. Ich organizacja wymagałyby zebrania się większych grup osób, a to – jak wiadomo – nadal pozostaje opcją niebezpieczną. Dla przypomnienia: w zeszłym roku przez pandemię odwołane zostało Easter Egg Roll w Białym Domu. Czy w tym roku także dojdzie do takiej sytuacji? Jeszcze nie wiadomo. Nie oznacza to jednak, że zabawy wielkanocne nie odbędą się nigdzie. Zawsze alternatywą dla tych na większą skalę pozostają te zorganizowane w domowym zaciszu i rodzinnym gronie. W końcu nic nie powinno stać na przeszkodzie temu, by zaprosić wielkanocnego zajączka, by ukrył to tu, to tam pisanki… Ich poszukiwanie może się okazać świetną rozrywką nie tylko dla najmłodszych członków rodziny, ale i ich rodziców!

Anna Miler

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -