niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaW Amerykańskiej Częstochowie odbył się X Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” USA i...

W Amerykańskiej Częstochowie odbył się X Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady

Jubileuszowy, X Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” obejmujących swoim obszarem Stany Zjednoczone i Kanadę odbył się w dniach 17-19 listopada i obfitował w szereg paneli dyskusyjnych, wykładów oraz rozmów poświęconych przyszłości klubów.

Od lewej: Tadeusz Antoniak, prof. Piotr Grochmalski, red. Adrian Stankowski, min. Antoni Macierewicz, red. Tomasz Sakiewicz. Fot. Archiwum T. Antoniaka

Na miejsce tegorocznego zjazdu organizatorzy obrali Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA. Duchowa Stolica Polaków mieszkających na wschodnim wybrzeżu USA gościła też Kluby Gazety Polskiej w 2013 r. na pierwszym zjeździe. – Chcieliśmy wrócić do korzeni, do miejsca, które było początkiem spotkań klubowiczów. To tutaj zaczęła się historia, która trwa nadal. Historia, która połączyła Kluby z Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown – powiedział Tadeusz Antoniak, koordynator Klubów GP w Ameryce.

Z okazji okrągłej rocznicy spotkań Klubów GP zaproszenie przyjęli: Antoni Macierewicz – wiceprezes PiS, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą minister Jan Dziedziczak, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Jan Badowski, konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki oraz ekspert ds. bezpieczeństwa prof. Piotr Grochmalski, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz oraz redaktorzy Strefy Wolnego Słowa Adrian Stankowski, Piotr Lisiewicz, a nad wszystkimi czuwał koordynator zagranicznych Klubów „Gazety Polskiej” Paweł Piekarczyk.

Prezentacja propozycji budowy pomnika Solidarności. Janusz Kudelko i Tadeusz Antoniak. Fot. Archiwum T. Antoniaka

Popołudnie pierwszego dnia zjazdu poświęcone zostało sprawozdaniom z działalności klubów. Kolejny dzień rozpoczął panel tematyczny „Polska po wyborach parlamentarnych oraz – federalizacja czy centralizacja?”, który zaprezentował wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz. W swoim wystąpieniu gość podkreślił, iż zgoda państw „starej” Europy zachodniej na sojusz rosyjsko-niemiecki doprowadzi do odebrania niepodległości wszystkim krajom, które do 1989 roku czekały na jej odzyskanie. – W tym wypadku mam na myśli również nasz kraj, Polskę – powiedział. Przestrzegał, że utworzenie wspólnej europejskiej armii, zarządzanej przez sztuczne struktury w Brukseli, stanie w kontrze z sensem istnienia Paktu Północnoatlantyckiego kontrolowanego przez USA. Kończąc wystąpienie odniósł się do Klubów Gazety Polskiej, mówiąc: „jesteście klubami niepodległościowymi i ta idea jest podstawą waszej działalności”.

Prelekcja historyczna dr. Teofila Lachowicza. Fot. Archiwum T. Antoniaka

„Oddziaływanie i znaczenie Polonii w USA i Kanadzie” to kolejny panel, w którym wystąpił minister Jan Dziedziczak, po czym uhonorował działaczy polonijnych Odznaką Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Tadeusz Antoniak i Maciej Rusiński związani z Klubami Gazety Polskiej oraz dr Teofil Lachowicz – działacz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

W każdym z bloków tematycznych komentatorami byli dziennikarze Strefy Wolnego Słowa na czele z Tomaszem Sakiewiczem oraz prof. Piotrem Grochmalskim.

Zaproszenie do udziału w zjeździe przyjęli również prof. Kazimierz Nowaczyk – wiceprzewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadków Lotniczego pod Smoleńskiem, Helena Knapczyk – sybiraczka, prezeska Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Jerzy Wikiel – sybirak, weteran wojny koreańskiej w armii amerykańskiej.

Zdjęcie grupowe uczestników Zjazdu. Fot. Archiwum T. Antoniaka

Organizatorzy przygotowali otwarty panel dyskusyjny pod tytułem „Budujemy społeczeństwo obywatelskie oraz wspólny front patriotyczny”. Był on skierowany nie tylko do klubowiczów i z tego względu wykorzystano media społecznościowe – serwis X (dawniej Twitter). Prezentowane wnioski można odsłuchać na platformie „X” pod linkiem https://x.com/KlubyGP/status/1725967148776837437?s=20

Drugi dzień zjazdu zakończyła projekcja filmu „Naszość – tylko dla nienormalnych” autorstwa Piotra Lisiewicza oraz koncert Pawła Piekarczyka pt. „Niepodległość nie jest dana raz na zawsze”.

Trzeci dzień zjazdu zakończył się podsumowaniem spotkań. Uświetniła ten dzień uroczysta msza św., którą odprawili ojcowie: prowincjał Tadeusz Lizińczyk oraz przeor Marcin Ćwierz. Po nabożeństwie uczestnicy zjazdu udali się złożyć wieńce, zapalić znicze na grobach i pomnikach polskich bohaterów na miejscowym cmentarzu.

Małgorzata Bojko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -