VI Zjazd Polonii i Polaków za Granicą zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Radę Polonii Świata odbył się w Warszawie w dniach 29 czerwca – 2 lipca br. Honorowy patronat nad zjazdem objął prezydent Andrzej Duda.
30 czerwca Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z uczestnikami VI Zjazdu Polonii i Polaków za Granicą w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego. – Dziękuję wam za to, że na co dzień nas wspieracie, że bronicie dobrego imienia Polski, że prowadzicie w swoich krajach akcje, które tego dobrego imienia Polski mają bronić, że reagujecie. To bardzo wiele w przestrzeni międzynarodowej zmieniło – mówił prezydent RP. Małżonka prezydenta podziękowała Polonii z całego świata za niezwykłą solidarność z Ukrainą, za finansowe i materialne wsparcie. Jak przypomniała, na apele bardzo szybko zareagowała amerykańska Polonia. – Ta pomoc została naprawdę dobrze wykorzystana – zapewniła Agata Kornhauser-Duda, przypominając, że dzięki temu udało się zorganizować na Ukrainę m.in. blisko osiemdziesiąt transportów z pomocą humanitarną.
Tego samego dnia uczestnicy zjazdu gościli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie dyskutowano na temat wsparcia polskich władz dla środowiska polonijnego. – Polskim patriotą można być w każdym miejscu na świecie, nie tylko w Polsce. Czujemy się współodpowiedzialni za Waszą polskość – mówił minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, który był gospodarzem spotkania. W spotkaniu uczestniczył też minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który zwracając się do Polonii stwierdził: „Jesteście naszym ogromnym i niewykorzystanym potencjałem, rezerwuarem polskości we wszystkich krajach z których pochodzicie, dzięki wam polskość może rozkwitać”.
Delegaci VI Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy złożyli też wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W archikatedrze warszawskiej odprawiona została też msza święta dla uczestników zjazdu, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Mszę św. koncelebrowali bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Polonii i Emigracji, ks. Leszek Kryża TChr z Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie oraz duszpasterze posługujący wśród Polonii w różnych krajach.
Zjazd dzień wcześniej zainaugurowały obrady w Sali Posiedzeń Sejmu RP. List do uczestników Zjazdu skierowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zapewniła w nim, że „pielęgnowanie więzi z Polakami na całym świecie stanowi jeden z priorytetów prac Sejmu RP”. W sesji inauguracyjnej głos zabrali: pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, przewodniczący Rady Polonii Świata Jarosław Narkiewicz oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski. W dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele organizacji polonijnych z Australii, Ameryki Łacińskiej, USA, Litwy, Kanady oraz Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Sejm reprezentował poseł Robert Tyszkiewicz – przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz szef Kancelarii Agnieszka Kaczmarska. Słowo końcowe wygłosiła wicemarszałek Gosiewska, która podziękowała rodakom za budowanie „pięknego, polskiego wizerunku”. Po zakończeniu debaty złożono kwiaty przed znajdującymi się w holu głównym gmachu Sejmu tablicami ku czci św. Jana Pawła II, a także zmarłych tragicznie w katastrofie smoleńskiej śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Macieja Płażyńskiego oraz posłów i senatorów. Wieczorem, w podwarszawskich Otrębusach, uczestnicy VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy wzięli udział w uroczystym koncercie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Merytoryczne obrady Sejmu Polonijnego toczyły się w czterech blokach tematycznych: Organizacje polskie za granicą; Kultura, oświata, duszpasterstwo – gwarantem polskiej tożsamości; Młodzież polonijna – zaangażowanie i patriotyzm; Sport, turystyka, przedsiębiorczość.
Zjazd zwieńczyła msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej oraz złożenie wieńców w Panteonie Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej na grobach prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Ryszarda Kaczorowskiego i sarkofagach upamiętniających Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego oraz wicepremiera, a zarazem Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longina Komołowskiego.
Pierwszy Światowy Zjazd Polaków z Zagranicy odbył się w dniach 14-18 lipca 1929 r. w Warszawie. Uczestniczyło w nim 98 delegatów z 18 krajów. Poprzedni, V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, odbył się w Warszawie w 2018 r. i zgromadził ok. 600 uczestników. W tegorocznym zjeździe wzięło udział 330 delegatów z zagranicy, reprezentujących 46 krajów. Najliczniej reprezentowana była Polonia ze Stanów Zjednoczonych.
JLS