poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPort Lotniczy Rzeszów-Jasionka będzie nosił imię rodziny Ulmów z Markowej

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka będzie nosił imię rodziny Ulmów z Markowej

Procesowi beatyfikacyjnemu rodziny Ulmów towarzyszy wiele różnorodnych działań oraz inicjatyw o zasięgu krajowym i międzynarodowym. 7 lipca w Belwederze odbyło się spotkanie dot. działań Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. W spotkaniu uczestniczył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który poinformował, że podrzeszowskie lotnisko wkrótce zyska patronów w osobach nowych błogosławionych.

Marszałek województwa podkarpackiego poinformował, że lotnisko w Jasionce będzie nosiło imię rodziny Ulmów z Markowej. Fot. rzeszowairport.pl

Chcemy, aby Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka do końca roku otrzymał imię Rodziny Ulmów – stwierdził Ortyl.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r. zostali zadenuncjowani, że ukrywają Żydów. Przybyli na miejsce 24 marca niemieccy żandarmi zabili ukrywających się u Ulmów Żydów, a następnie także Józefa, jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży, oraz ich dzieci: ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.

Cała rodzina Ulmów: Józef, Wiktoria będąca w siódmym miesiącu ciąży i ich sześcioro dzieci została zamordowana przez Niemców za ukrywanie Żydów. 17 grudnia papież Franciszek zatwierdził dekret o ich męczeństwie. Fot. Domena publiczna

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, a od 2018 roku na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy 24 marca obchodzony jest ustawiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

17 grudnia 2022 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów. Decyzja papieża Franciszka jest podwójnie bezprecedensowa – pierwszy raz w historii beatyfikowana będzie cała rodzina i pierwszy raz na ołtarz zostanie wyniesione dziecko, które było jeszcze w łonie matki.

Uroczysta beatyfikacja rodziny Ulmów została zaplanowana na 10 września, odbędzie się w Markowej na Podkarpaciu.

JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -