Kiedy słyszymy historie o oszustwach i różnych przekrętach, często myślimy, że starsi ludzie częściej padają ofiarami oszustw – zwłaszcza tzw. „oszustw na wnuczka”, w których ktoś podszywa się pod krewnego w kłopotach i prosi o przesłanie mu pieniędzy.
Często też zdarza się, że ktoś dzwoni i mówi, że ubezpieczenie na samochód wygasa i trzeba je szybko odnowić lub że nastąpił wyciek danych osobowych i trzeba zaktualizować je w systemie, by zapobiec ich wykorzystaniu – a chodzi oczywiście o to, by wyłudzić czyjeś dane. Częste są też przypadki oszustw związanych z loterią lub rzekomo wygraną nagrodą. Oszustwa te są szczególnie kosztowne dla osób w wieku 80 lat i starszych – około jeden na trzy dolary utracone w wyniku oszustwa przez tę grupę wiekową w 2021 r. został utracony w wyniku właśnie takiego typu przekrętu.
Widzimy zatem, że są oszuści, którzy rzeczywiście żerują na starszych osobach. Istnieją jednak też tacy, którzy częściej atakują młodsze osoby. Badania pokazują, że osoby młode lub w średnim wieku równie często, a nawet częściej, padają ofiarami oszustw opierających się na wyżej opisanych schematach.
Z raportu FTC wynika, że w 2021 r. młodzi dorośli z pokolenia X, millenialsi i generacja Z (czyli osoby w wieku 18-59 lat), o 34% częściej niż seniorzy (w wieku 60 lat i starsi) zgłaszali utratę pieniędzy w wyniku oszustw, które łączyły pewne cechy charakterystyczne. Bardzo często dotyczyło to oszustw związanych z zakupami online – które często zaczynały się od reklamy w mediach społecznościowych – znacznie częściej niż jakikolwiek inny rodzaj oszustwa, a większość z poszkodowanych twierdziła, że po prostu nie dostali zamówionych przedmiotów.
Osoby w tym przedziale wiekowym często też zgłaszały oszustwa inwestycyjne. Większość z nich dotyczyła fałszywych możliwości zainwestowania w kryptowaluty. Ta grupa wiekowa pięć razy częściej niż seniorzy zgłaszała również oszustwa związane z pracą, np. wielu studentów zgłaszało, że zostali oszukani po otrzymaniu wiadomości na swój studencki adres e-mail o tak zwanej możliwości pracy.
Mediana pieniędzy straconych w tego typu oszustwach zgłoszonych w 2021 r. przez osoby w wieku 18-59 lat wyniosła 500 dolarów. Dla porównania: mediana zgłoszonych strat dla osób w wieku 70-79 lat wynosiła 800 dolarów, a dla osób w wieku 80 lat i starszych 1,500 dolarów. Ale z danych wynika, że starsze osoby były również znacznie bardziej skłonne do zgłaszania oszustw niż osoby w wieku 18-59 lat.
Dane zgromadzone w raporcie wskazują również na różnice pokoleniowe w sposobie, w jaki oszuści docierają do ludzi. Różnice dotyczą np. mediów społecznościowych. W 2021 r. aż 31% osób w wieku 18-59 lat, które zgłosiły utratę pieniędzy w wyniku oszustwa, powiedziało, że zaczęło się ono na platformie mediów społecznościowych, gdy tymczasem to samo stwierdziło zaledwie 15% osób w wieku 60 lat i starszych.
W przypadku młodych dorosłych z pokolenia Z i millenialsów (w wieku 18-29 lat) raporty sugerują, że media społecznościowe odgrywają jeszcze większą rolę – prawie 40% zgłoszeń strat związanych z oszustwami w 2021 r. w tej grupie wiekowej dotyczyło oszustw związanych z mediami społecznościowymi.
Znaczne różnice występują też w odniesieniu do oszustw, które zaczynają się od rozmowy telefonicznej. W 2021 r. 24% osób starszych, które zgłosiły utratę pieniędzy w wyniku oszustwa, stwierdziło, że zaczęło się od rozmowy telefonicznej, w porównaniu do zaledwie 10% młodszych konsumentów.
Musimy zrozumieć, że oszuści mogą atakować każdego, w każdym wieku. Pozostając czujnym i ostrożnym oraz mówiąc o różnych sytuacjach rodzinie i przyjaciołom, możemy uniknąć utraty pieniędzy i nie dać się oszukać.
I jak zawsze, jeśli podejrzewasz, że zostałeś oszukany, skontaktuj się z DCP pod adresem: dcp.complaints@ct.gov.
Catherine Blinder
Chief Education and Outreach Officer CT Department of Consumer Protection
Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp