wtorek, 16 kwietnia, 2024

Choroba wieńcowa

Choroby serca są główną przyczyną śmierci wśród mężczyzn, kobiet i wielu grup etnicznych – jak wynika z danych CDC, w Stanach Zjednoczonych co 34 sekundy ktoś umiera na atak serca.

Dr Marcin Dada jest kardiologiem w Hospital of Central Connecticut. Posługuje się językiem angielskim i polskim. Fot. Hospital of Central Connecticut

Pod pojęciem chorób serca rozumiemy m.in. problemy z zastawkami serca, układem naczyniowym lub samym mięśniem serca – wyjaśnia dr Marcin Dada, kardiolog z Hospital of Central Connecticut. Najczęściej występującą chorobą serca jest choroba wieńcowa.

Czym jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa występuje wtedy, gdy złogi cholesterolu gromadzą się w tętnicach – powodując z czasem ich zwężenie. Może to ostatecznie prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi do serca i innych części ciała.

W przypadku choroby wieńcowej występują różne nasilenia. Może występować jako dławica piersiowa, która objawia się bólem w klatce piersiowej z powodu zmniejszonego przepływu krwi, ale może też stać się przyczyną zawału serca – mówi dr Dada.

Czynniki ryzyka

Następujące problemy zdrowotne zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową:

  • nadwaga
  • palenie tytoniu
  • wysokie ciśnienie krwi
  • wysoki poziom cholesterolu
  • brak aktywności fizycznej
  • niezdrowa dieta
  • historia zachorowań w rodzinie

Objawy

Każdy, kto doświadcza następujących problemów, powinien zostać zbadany przez lekarza:

  • ból w klatce piersiowej lub dyskomfort
  • duszność

Są to objawy, które powinny budzić niepokój – podkreśla dr Dada.

Czy chorobę wieńcową można leczyć?

Chorobę wieńcową można leczyć, ale pacjenci muszą się zaangażować w proces leczenie – wyjaśnia dr Dada. – Oznacza to zmianę diety, ćwiczenia pięć dni w tygodniu przez co najmniej 30 minut dziennie, kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu oraz rzucenie palenia – wymienia. Dr Dada zaznacza też, że po zabiegach ratujących życie, takich jak operacja na otwartym sercu, pacjent będzie musiał również przyjmować leki. – Te zmiany stylu życia odgrywają ważną rolę w ogólnym procesie zdrowienia, co pozwala pacjentom przejąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i przyczynić się do poprawy jakości ich życia – podsumowuje.


Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 860.972.1506 lub odwiedź hartfordhealthcare.org/heart

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -